Jump to content

Σκαλάρι πιάνει πάτο


Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω ένα σκαλάρι εδώ και περίπου 1 χρόνο.

Το ενυδρείο μου είναι 20 λίτρα. Έχω μέσα πετρούλες, 1 ψεύτικο φυτό και ένα φίλτρο.

Επίσης ένα σαλιγκάρι και ένα μικρό καρχαρίνι (γλυκού νερού, δεν ξέρω πως λέγεται).

Το πρόβλημα είναι ότι το σκαλάρι σε κάποια φάση άρχισε να τη 'βρίσκει' με τις φυσαλίδες του φίλτρου και όλη την ώρα έβαζε τη μούρη του εκεί κοντά.

Εδώ και 3 βδομάδες περίπου πηγαίνει όλη την ώρα στον πάτο του ενυδρείου. Απλά αναπνέει χωρις να κουνάει πτερύγια κλπ, και που και που σηκώνεται και κολυμπάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ για καμια 20αρια δευτερόλεπτα, και μετά πάλι κάτω. Αν πάω να το πειράξω πετάγεται σαν τρελό, κολυμπάει κανονικά και μετά πάλι στον πάτο.

Δοκίμασα αντιβίωση αλλά δε φαίνεται να έκανε τίποτα.

Τα σκαλάρια πόσο αντέχουν? Μήπως γέρασε...λέω γω τώρα. Any hint?

Επίσης όταν ρίχνω φαγητό δεν σηκώνεται για να φάει. Δεν ξέρω βέβαι αν τρώει στα μουλωχτά ή σηκώνεται το βράδυ και πάει στο ψυγείο ¨), αλλά όταν ταίζω το άλλο αυτό παραμένει στον πάτο.

Και άσχετη ερώτηση. Έβαλα μέσα στο ενυδρείο τώρα πρόσφατα (μετά το πρόβλημα του σκαλαριού βέβαια) μερικά κοράλια, αφού πρώτα τα έβρασα. (αληθινά κοράλια θάλασσας).

Είναι κουταμάρα; Κάτι μου είπαν για ασβέστιο, PH κλπ. Είμαι άσχετος με το θέμα. Πρέπει να τα βγάλω; Το καρχαρίνι και το σαλιγκάρι, 2 βδομάδες μετά που τα έβαλα δείχνουν μια χαρά. Τί άλλο να προσέξω στο ενυδρείο?

Απλά που και που βάζω Sera Aquatan και Sera Nitrivic (?? έτσι το λένε), μετά από αλλαγές νερού (το 50% 1 φορά κάθε 1,5-2 μήνες ή 3 μέρες μετά από αντιβίωση ή μετά από καθαρισμό φίλτρου (1 φορά κάθε 20 μέρες).

Επίσης που και που τους δίνω και βιταμίνες. (πάλι της Sera).

Κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - supertp
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρέα μας.

Το σκαλαρι το εχεις ενα ολοκληρο χρονο σε 20 λιτρα και ζει ακόμα?

Όταν λες καρχαρινι ποιο ακριβως εννοεις?

Αναρωτιεμαι πως χωρανε ολα αυτα που εχεις βαλει σε τοσο μικρο χωρο.

Ξεκινα να διαβαζεις εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

μιας και ολα ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε πολύ μεγάλο φάουλ τόσο μικρό ενυδρείο για αυτά τα ψάρια...

Θες το λιγότερο καμιά 100στή λίτρα για αυτά, επίσης το αγγελόψαρο δεν πάει ένα-ένα, θέλει τουλάχιστον 5-6 οπότε και το ενυδρείο πάει στα 10πλάσια λίτρα... σόρυ αλλά για να είσαι εντάξει με τα ψάρια και να ζήσουν ή τα βάζεις σε μεγάλο ενυδρείο η τα χαιρετάς και πάνε πίσω στο κατάστημα...

Ρίξε ένα διάβασμα σε παλιότερα θέματα για σκαλάρια και θα το καταλάβεις και μόνος σου... :)

---------------------------------------

Καλημέρα Γιώργο, με πρόλαβες... :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας δυστυχώς έχεις κάνει πολλά απανοτά λάθει και δημιούργησες όλο αυτό το πρόβλημα.

Όπως λες είσαι αρχάριος και δεν γνωρίζεις και πολλά θέλεις για αρχή μπόλικο διάβασμα ώστε να καταλάβεις το πώς λειτουργοί ένα ενυδρείο και πιες η ανάγκες του κάθε ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε εν συντομία να μου πείτε γιατί είναι βλακεία που έχω σκαλάρι σε τόσο μικρό ενυδρείο;

Αφού το σκαλάρι είναι μικρό και έχει άπλετο χώρο να κινείται -αναλογικά με τον όγκο του-, ποιο είναι το λάθος; Δηλαδή μόνο ψαράκια του εκατοστού μπορώ να έχω μέσα;

Το καρχαρίνι δεν ξέρω πως λέγεται. Απλά μοιάζει με καρχαριάκι. Και είναι της τάξης μεγέθους του σκαλαριού (4-5 cm)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις.

Το δικο μου σκαλαρι που φαινεται και στο αβαταρ μου το αγορασα και εγω μικρο.

Μετα απο ενα χρονο μαζι με τα πτερυγια ειχε ξεπερασει τους 20 ποντους.

Το δικο σου δεν μεγαλώνει?

Και δυστυχως σε 20 λιτρα το πολυ να εχεις εναν μονομαχο ή γαριδες-σαλιγκαρια...

Απο εκει και περα εσυ αποφιασιζεις.

ΥΓ: και αυτο που γραφεις στο πρωτο σου ποστ οτι το σκαλαρι "την εβρισκε με με τις φυσαλίδες του φίλτρου " απλα το ψαρι ενιωθε τοσο ασχημα απο τις κακες συνθηκες νερου που προσπαθουσε να αναπνευσει.

"αλλαγές νερού (το 50% 1 φορά κάθε 1,5-2 μήνες)" ΟΥΤΕ για αστειο σε αυτα τα λιτρα. Τετοιες αλλαγες πρεπει να γινονται ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το Σκαλαράκι απο εκει Και Βάλε ΟΥΖΟ καλύτερα :)

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε μεγαλύτερο ενυδρείο γιατι

ο ΨΑΡΗΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ

:)

Πάντα Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερε ο Γιώργος τα σκαλαρια μεγαλώνουν πολλή, είναι ομαδικά ψάρια και χρειάζεσαι 4-6 κομμάτια, θέλουν μαλακό νερό κάτω από 7ph,και ζουν 15+ χρόνια.

Εσύ έχεις πολύ πολύ μικρό ενυδρείο προφανώς θα είναι και κοντό. Με τα αληθινά κοράλλια που έβαλες αν δεν ήταν σκληρό το νερό σου θα έγινε, οπότε υποθέτω να έχεις ένα Ph πάνω από 7, ένα μικρό ενυδρείο δεν μπορεί να ανατήξει βιολογία τέτοια που να κάμνεις αλλαγές νερού κάθε μήνα. Και τέλος μπορεί και τα νιτρικά σου να είναι στα ύψη.

Πολοί που δεν γνωρίζουν παίρνουν ένα ψάρι το βάζουν σε μικρό ενυδρείο το ψάρι δεν αναπτύσσεται σωστά ζει ένα δυο χρόνια και μετά ψοφά. Λόγο της αγνωσίας λοιπόν θεωρούν επιτυχία που το ψάρι έζησε 2 χρόνια και νομίζουν ότι ψόφησε από γεράματα.

Όλα αυτά σου τα γράφω για να καταλάβεις ορισμένα πράγματα και όχι να σε αποθαρρύνω να ασχοληθείς με αυτό το χόμπι που αν πραγματικά το αγαπάς θα πρέπει να προβείς σε δραστικές αλλαγές.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Οπότε θα αρχίσω τη μελέτη αυτών που μου στείλατε.

Και για αρχή να ξεκινήσω τότε με πιο συχνές αλλαγές νερού και καθαρισμό φίλτρου, σωστά; Ελπίζοντας και για την 'ανάσταση' του σκαλαριού. Και όντως, το σκαλάρι 1 χρόνο τώρα έχει μεγαλώσει ελάχιστα.

Σας ευχαριστώ όλους και όχι δεν θα αποθαρρυνθώ. Θα προσπαθήσω να μάθω τίποτα.

(για αρχή θα ρίξω λίγο ουζάκι για να πάνε τα φαρμάκια των ψαριών κάτω :)

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι να ξερεις οτι το φιλτρο το καθαριζουμε ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ.

Και το νερο που θα συμπληρωσεις πρεπει ΠΡΩΤΑ να του βαλεις αντιχλωριο και να το φερεις στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο και ΜΕΤΑ να το ριξεις μεσα.

Θερμαντηρα έχεις στο ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...