Jump to content

Σκαλαρια


Recommended Posts

Καλημερα στο ενα ενυδρειο μου παρατηρησα χθες βραδι που ειχα αναμενα τα φωτα 2 σκαλαρια στην γωνια κοντα στο εσωτερικο φιλτρο.το ενα απο τα 2 κυνηγουσε οτι υπηρχε στην γυρω περιοχη.αναμεσα στα δυο καθετα πτερυγια ειχε ενα κοκκινο πραγμα.Το αλλο ηταν στην ιδια γωνια.περι τινος προκειται?Μηπως ξερει κανεις να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάνω στο φίλτρο έχουν αφήσει τα αυγουλακια τους, αυτό μου λέει η συμπεριφορά τους. τώρα για το κόκκινο δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει αυγα .Οτι κανουν κινησεις πανω στο φιλτρο κανουν

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα δεις...αυτο το κοκκινο πρεπει να ειναι ο γεννητικός σωλήνας! Βαλε καμια φωτο αν μπορεις...

Έγινε επεξεργασία - andrikos
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το μεγαλο σκαλαρι μου ειναι ετοιμο να γεννηυσει (θυληκο)και το αλλο?Θυληκο μου ειπανε οτι ειναι και μαλιστα με γεννες.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπαρχει περιπτωση το ψαρι να γενναει αυγα μονο του?

Link to comment
Share on other sites

καμια φορα μπορει να τα βρουνε και δυο θηλυκά....αλλα μην περιμενεις αποτελεσματα.

παντως και τα δυο φύλλα κατεβαζουν σωληνα (διαφερει ομως λιγο)

Link to comment
Share on other sites

καμια φορα μπορει να τα βρουνε και δυο θηλυκά....αλλα μην περιμενεις αποτελεσματα.

παντως και τα δυο φύλλα κατεβαζουν σωληνα (διαφερει ομως λιγο)

στο αλλο δεν εχω δει σωληνα.μονο στο πρωτο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπαρχει περιπτωση το ψαρι να γενναει αυγα μονο του?

Και βεβαια υπαρχει! Αμα του ερθει ορεξη τα ριχνει! Εμενα μια δισκενα αυτο κανει...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αν δω αυγα θα παω να παρω ενα αρσενικο να δω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αν δω αυγα θα παω να παρω ενα αρσενικο να δω τι θα γινει.

Έχω την εντύπωση πως θα τα φάει... Νομίζω πως πρέπει να είναι μαζί (αρσενικό-θηλυκό) πριν απ'την γέννα για να τα "βρούνε"...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως θα τα φάει... Νομίζω πως πρέπει να είναι μαζί (αρσενικό-θηλυκό) πριν απ'την γέννα για να τα "βρούνε"...

συμφωνω. αλλα αν και τα δυο ειναι θυληκα δεν θα υπαρχει αποτελεσμα οποτε το ιδιο ειναι.βλεποντας και κανοντας

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω. αλλα αν και τα δυο ειναι θυληκα δεν θα υπαρχει αποτελεσμα οποτε το ιδιο ειναι.βλεποντας και κανοντας

... και πως θα είσαι σίγουρος ότι θα διαλέξεις αρσενικό? Κανονικά θα πρέπει να πάρεις μία ομάδα 4-5 ατόμων για να σου βγουν με σιγουριά αρσενικά και θηλυκά μαζί. Πρόσεχε μη πετύχεις πάλι θηλυκό και το κάνεις "το ενυδρείο με τις τρελές" :)

Link to comment
Share on other sites

... και πως θα είσαι σίγουρος ότι θα διαλέξεις αρσενικό? Κανονικά θα πρέπει να πάρεις μία ομάδα 4-5 ατόμων για να σου βγουν με σιγουριά αρσενικά και θηλυκά μαζί. Πρόσεχε μη πετύχεις πάλι θηλυκό και το κάνεις "το ενυδρείο με τις τρελές" :)

ηδη υπαρχουν 4 σκαλαρια στο ενυδρειο και τα εχω εδω και πολυ καιρο.Τωρα που κοιτουσα το φιλτρο δεν υπαρχουν αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Και πως είσαι σίγουρος ότι το υποτιθέμενο ζευγάρι αποτελείται από δυο θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Και πως είσαι σίγουρος ότι το υποτιθέμενο ζευγάρι αποτελείται από δυο θηλυκά

το ενα απο τα δυο το ειχα παρει απο χομπιστα εδω στο φορουμ ο οποιος ειχε κανει και παρουσιαση εδω.Το πρωτο και το μεγαλυτερο ειναι αυτο που εχει τον γεννητικο σωληνα αναμεσα στα δυο καθετα πτερυγια εξογκωμενο.το περιεργο ειναι οτι αυτο πλησιαζε στο φιλτρο και αυτο σαν να προσπαθουσε να αφησει κατι πανω του αλλα το αλλο μαζι με ενα cory πηγαιναν συνεχεια απο κατω του και κατι εδειχνε να τσιμπαγαν.

Link to comment
Share on other sites

Το γενετικό όργανο στα θηλυκά είναι μεγάλο και κυλινδρικό

Ενώ στα αρσενικά μικρό και τριγωνικό (στην άκρη είναι μυτερό).

Ίσος αυτός σε βοηθήσει λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...