Jump to content

Μεταβολή Ph μέσα στο ενυδρείο


Recommended Posts

Μιλάω για το 125άρι ενυδρείο που έχω και φιλοξενεί τα ζεμπράκια μου :)

Το ενυδρείο έχει λευκή άμμο/πούδρα και 2 ρίζες μοπάνι "στρωμένες" (δεν ξεβάφουν πλέον). Στο συγκεκριμένο ενυδρείο έστησα ένα σταθερό ηλεκτρονικό Ph-μετρο. Αυτό που παρατήρησα είναι πως το Ph αλλάζει μέσα στην διάρκεια της μέρας κατά 0,3 μονάδες + ή -. Θεωρώ πως κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό και δεν επηρεάζει τα ψάρια, καθότι και στο φυσικό τους περιβάλλον το Ph δεν είναι σταθερό.

Το πρόβλημά μου είνια άλλο. Το ενυδρείο εξ'αρχής στήθηκε με την λογική 50% αντίστροφη όσμωση και 50% προετοίμασία βρύσης. Όταν έστησα το Ph-μετρο είχα PH 6,2 με τις διακυμάνσεις που αναφέρω παραπάνω. Χτες έκανα αλλαγή νερού. Συγκεκριμένα έβγαλα 4 κουβάδες νερό και έβαλα 2 κουβάδες ΑΟ και 2 κουβάδες βρύσης διατηρόντας έτσι το 50-50! Παρ'όλα αυτά το Ph είδα να έχει εκτοξευτεί στο 7,5!!!! Άμεσα, έβγαλα έναν κουβά από το ενυδρείο και έβαλα έναν κουβά ΑΟ, χαλώντας έτσι την αναλογία που τηρούσα μέχρι τώρα. Το Ph, με αυτή την αλλαγή πήγε στο 7,2. Σήμερα το Ph είναι στο 6,9 και κάτι μου λέει πως θα πέσει κι άλλο... Το πρόβλημα που παρουσιάζεται εδώ είναι πως με κάθε αλλαγή νερού, αν διατηρώ το 50-50 θα έχω υψηλό Ph και μέσα στην εβδομάδα που θα περνάει αυτό θα πέφτει και μετά πάλι από την αρχή. Όχι και ότι καλύτερο για τα ψαράκια. Από την άλλη, αν "χαλάσω" την αναλογία 50-50 και την κάνω πχ 30 βρύση - 70 ΑΟ για να πετύχω το Ph κοντά στο 6, που ξέρω εγώ ότι στην διάρκεια την εβδομάδας το 6 δεν θα γίνει 5? Με άλλα λόγια τί είναι καλύτερο να κάνω και πως προτείνετε να χειριστώ το θέμα?

Ξέχασα να πω πως η προετοιμασία γίνεται σε βαρέλι με μία στήλη 3 τμημάτων. Στα 2 χαμηλά έχει περίπου ένα λίτρο τύρφη (σύνολο) και το τρίτο τμήμα είναι η αντλία που κυκλοφορεί το νερό. Θεωρητικά ένα μεγάλο ποσοστό του νερού που κυκλοφορεί οτ φίλτρο περνάει μέσα από την τύρφη (το νερό που βγάζω είναι ελαφρός καφετί). Η προετοιμασία δεν είναι πάντα σταθερή σε διάρκεια, αλλά δεν έχει και μεγάλες αποκλίσεις. Δηλαδή το νερό θα στρωθεί κατά 3 με 4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνεις απολυτα αυτους που λενε οτι η μιξη ΑΟ με βρυσης θελει καθε φορα μετρησεις γιατι το νερο της βρυσης μεταβαλεται.

Και φυσικα το νερο της ΑΟ δεν εχει pH και παιρνει το pH του νερου που θα αναμιχθει, ειτε στο βαρελι ειτε στο ενυδρειο, και με την ταση λογω χαμηλου kH να κατεβει εν καιρω το pH

Αν εβαζες 100% ΑΟ (με την προυποθεση οτι δεν εχει προβλημα η μεμβρανη σου και βγαζει καθαρο νερο με σχεδον μηδενικο tds) και προσεθετες εσυ τους ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια που λειπουν απο το καθαρο μεν "νεκρο" δε νερο της ΑΟ, θα ειναι τις τιμες που ηθελες ακριβως χωρις πολλες μετρησεις παρα μονο την tds.

Τσεκαρε το νερο της βρυσης (pH, gH, kH, tds) και της ΑΟ και πες αποτελεσματα.

Αν ολα ειναι ενταξει με αυτα, τοτε κατι υπαρχει στο ενυδρειο που ανεβαζει την οξυτητα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν ολα ειναι ενταξει με αυτα, τοτε κατι υπαρχει στο ενυδρειο που ανεβαζει την οξυτητα.

Το όποιο τί μπορεί να είναι? το νερό της βρύσης το μετράω ανά 2-3 μήνες και δεν έχει αποκλίσεις. Το ενυδρείο έχει 3 ριζούλες nano βαλισνέριες, οι οοίες ακόμα κι αν "σαπίζουν" δεν είναι ικανές να βγάλουν χουμικά σε τέτοιο βαθμό που να μεταβάλουν την οξύτητα.

Από την ώρα του αρχικού ποστ (15:40) μέχρι τώρα, έχει υποστεί μεταβολή (μείωση) κατά 0,2 μονάδες το Ph!

Link to comment
Share on other sites

Το όποιο τί μπορεί να είναι? το νερό της βρύσης το μετράω ανά 2-3 μήνες και δεν έχει αποκλίσεις. Το ενυδρείο έχει 3 ριζούλες nano βαλισνέριες, οι οοίες ακόμα κι αν "σαπίζουν" δεν είναι ικανές να βγάλουν χουμικά σε τέτοιο βαθμό που να μεταβάλουν την οξύτητα.

Από την ώρα του αρχικού ποστ (15:40) μέχρι τώρα, έχει υποστεί μεταβολή (μείωση) κατά 0,2 μονάδες το Ph!

Κατ'αρχην το "μετραω ανα 2-3 μηνες" ξεχνα το.

Θελει καθε φορα που αναμιγνυεις νερο ΑΟ με βρυσης να μετρας τα παντα :)

Αλλα.... τωρα θυμηθηκα.

Εχεις παρει αυτο το ph-metro το φτηνο.

Αυτο αν δεν το βαλεις σωστα και βυθισεις το αισθητηρα του μεσα στο ενυδρειο και παρει νερο, χαιρετησματα.

Και καλα να το εβαλες ομως, και ακομα μετα απο καλο και σωστο καλιμπραρισμα, τις πρωτες βδομαδες μπορει να δειχνει "ακυρα".

Κανε μια εξακριβωση με το υγρο τεστ. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρει αυτο το ph-metro το φτηνο.

Αυτο αν δεν το βαλεις σωστα και βυθισεις το αισθητηρα του μεσα στο ενυδρειο και παρει νερο, χαιρετησματα.

Κανε μια εξακριβωση με το υγρο τεστ. :)

Δηλαδή αν δεν είναι ο αισθητήρας μέσα στο νερό που πρέπει να είναι? Δεν είναι βέβαια όλος μέσα, αλλά από το σύνολο των 5cm περίπου που είναι ολόκληρος, είναι μέσα στο νερό τα 2-3cm...

Έκανα το τσεκάρισμα με υγρό τεστ και όντως ήθελε λίγο καλλιμπράρισμα (το οποίο και έγινε) το Ph-μετρο. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Το ζητούμενο είναι η μεταβολή του Ph και συγκεκριμένα η πτώση του...

Link to comment
Share on other sites

Ενα -ενα.

Το πεχαμετρο μη το εμπιστευεσαι και τοσο μεχρι να "στρωσει" μετα απο μερικες μερες(βαση σχολιων αλλων ιδιοκτητων του συγκεκριμενου).

Μετα, δεν ειπα να μην ειναι μεσα στο νερο το ηλεκτροδιο, αλλα να μην βυθισεις και την κεφαλη του μεσα και παρει νερο και απο την αλλη να μη μεινει καθολου εκτος νερου και στεγνωσει o αισθητηρας του που βρισκεται στο κατω μερος.

Η λυση στο θεμα του πεχα (βαση του εξοπλισμου σου) ειναι

100% νερο απο ΑΟ (ας ειναι περασμενο και απο τυρφη για τις ουσιες),

συν ηλεκτρολυτες (αναλογα ποιους θα χρησιμοποιησεις, αλλοι επηρεαζουν και τις δυο σκληροτητες και αλλοι μονο τη γενικη σκληροτητα οποτε προσθετεις σοδα για την ανθρακικη σκλ)

συν ιχνοστοιχεια.

Ρυθμιζεις ετσι να εχεις kH 1 (πχ με τη σοδα) και με την προυποθεση να μην εχεις μπουκαλα CO2 και παρουσιαστει προβλημα στο pH με τοσο χαμηλη ανθρακικη σκληροτητα και σταδιακα θα εχεις pH 6.

Μετα αναλογα και το ενυδρειο, παρατηρεις, μετρας, ρυθμιζεις με τους ηλεκτρολυτες ή και με συνδυασμο με σοδα, την ανθρακικη σκληροτητα και εμμεσα το pH.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση των ηλεκτρολτών ήταν αυτό που δεν ήθελα να ακούσω. Μεγάλη σπατάλη νερού για την ΑΟ...!!! Anyway, αν θες πες μου εδώ ή με ΠΜ τους ηλεκτολύτες που έχεις δοκιμάσει και δεν επηράζουν το ΚΗ. Συγκεκριμένα θέλαω ΚΗ 1-2 και GH 6-8.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι φυτεμενο το ενυδρειο, τοτε seachem equilibrium. Και καλη τιμη για τη λειτουργεια του.

Αλλο, Discus preis με την καλυτερη σχεση τιμης/λιτρων..

To dennerle ανεβαζει και τις δυο σκληροτητες gh/kh σε σχεση 2/1.3

Kαλο ειναι τα αλατα ανασυστασης να μην επηρεαζουν καθολου το kh, ωστε να μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε με λιγη σοδα.

3 gr σοδα ανεβαζουν το ΚΗ κατα 1 βαθμο, σε 100 λιτρα νερο. (θεωρητικα, καθε ενυδρειο ανταποκρινεται παντα λιγο διαφορετικα).

Παιρνεις νερο απο το ενυδρειο σου σε ενα δοχειο, ανακατευεις καλα τη σοδα να διαλυθεί, τη προσθετεις λιγη-λιγη και μετα απο καμια ωρα μετρας την ΚΗ σου.

Αυτα απο εγκυρες πληροφοριες που εχω (εγω εχω προς το παρων το dennerle αλλα θα παρω καποιο μονο για τη gH)

Οργανωσου για το νερο το χαμενο.

Μπορει να μην εχεις κηπο για ποτισμα, εχεις ομως καζανακι στην τουαλλετα.

Φτιαξε δεξαμενη στο παταρι να στελνει στο καζανακι το νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με βλέπω για το Discus Preis γιατί δεν μιλάμε για φυτεμένο! Αν και θα νοιώθω προσβεβλημένος με το να πάρω προϊόν που αναγράφει πάνω του "Discus"... Pleco Preis ή ακόμα καλύτερα Zebra Preis δεν υπάρχει???? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...