Jump to content

Kitrino Nero ...help


Recommended Posts

kalispera,prin liges meres pira ena xilo gia to enydreio mou to xeplina opos mou eipe o petshopas k to evala mesa afou

evala kai ta sfougaria anthraka.to nero omos exei kitrinisei k dn m'aresei katholou ti na kano? sry gia greeklish !pls help :):):thumbup::thumbup::thumbup::thumbdown::thumbdown::rasp::helpsmilie::helpsmilie::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

kalispera,prin liges meres pira ena xilo gia to enydreio mou to xeplina opos mou eipe o petshopas k to evala mesa afou

evala kai ta sfougaria anthraka.to nero omos exei kitrinisei k dn m'aresei katholou ti na kano? sry gia greeklish !pls help :):):thumbup::thumbup::thumbup::thumbdown::thumbdown::rasp::helpsmilie::helpsmilie::hysterical:

Με την χρηση ανθρακα σε διχτακυ θα φυγει.Τωρα αν θες να ξαναβαλεις το ξυλο βραστο καλα μεχρι να μην σου βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμισω οτι το χρωμα που βγαζει το ξυλο δεν εχει αρνητικες επιπτωσεις στα ψαρακια σου.

Επισης τον ανθρακα θα πρεπει να τον βαλεις στο φιλτρο ή τουλαχιστον σε σημειο με εντονη ροη.

Το ξυλο θα βγαζει συνεχεια τον πρωτο καιρο.Ακολουθησε τη συμβουλη του venom για να σταματησει να βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το μέγεθος του ξύλου θα χρειαστεί ίσως πολλές φορές βράσιμο. Άφηνέ το να βράζει, όταν το νερό κιτρινίζει, αλλαζέ το και με φρέσκο νερό βάλτο να βράσει πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν σου αρεσει καθολου που εχει κιτρινησει;

εγω αυτο που ειχα κανει στα δικα μου ξυλα ηταν οτι τα ειχα για αρκετες ημερες (ισως και πανω απο εβδομαδα) σε κουβα με νερο

αλλαζα το νερο αρκετα συχνα, 2-3 φορες την ημερα, η κιτρινιλα παρεμεινε αλλα λιγοτερο εντονα

παντως η κιτρινιλα ειναι καλη για το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το μέγεθος του ξύλου θα χρειαστεί ίσως πολλές φορές βράσιμο. Άφηνέ το να βράζει, όταν το νερό κιτρινίζει, αλλαζέ το και με φρέσκο νερό βάλτο να βράσει πάλι. :thumbup:

to xilo einai aketa megalo, sto megethos enos maxilariou :thumbup: se poso kairo tha xekitrinisi? to xro oti

dn kanei kako.isa isa to xilo rixnei tin sklirotita. :):)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν σου αρεσει καθολου που εχει κιτρινησει;

εγω αυτο που ειχα κανει στα δικα μου ξυλα ηταν οτι τα ειχα για αρκετες ημερες (ισως και πανω απο εβδομαδα) σε κουβα με νερο

αλλαζα το νερο αρκετα συχνα, 2-3 φορες την ημερα, η κιτρινιλα παρεμεινε αλλα λιγοτερο εντονα

παντως η κιτρινιλα ειναι καλη για το ενυδρειο σου

Me to enidreio asxoliemai giati pragmatka me xalaronei.to diafanes itan oraio k fotize k tn xoro!eno to

kitrino...les k xo piranxas mesa!

basika exo 1 pacu mesa

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Me to enidreio asxoliemai giati pragmatka me xalaronei.to diafanes itan oraio k fotize k tn xoro!eno to

kitrino...les k xo piranxas mesa

Το ενυδρείο διαφέρει από τα υπόλοιπα διακοσμητικά του σπιτιού για ένα βασικό λόγο: Είναι ένα ζωντανό οικοσύστημα!! Δεν κάνουμε πάντα αυτό που φαίνεται ωραίο, πχ. πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα, αλλά αυτό που εξασφαλίζει καλή διαβίωση στους κατοίκους του. Αν δεν θέλεις να το βράσεις και να το αφήσεις σε ζεματιστό νερό, τότε κάνε υπομονή.... Εγώ πάντως διαφωνώ μαζί σου, η κιτρινίλα θυμίζει ένα πιο φυσικό περιβάλλον. :) Τα pacu είναι άλλωστε Νοτιο-Αμερικάνικα ψαράκια και συγγενείς με τα πιράνχα που λές!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο διαφέρει από τα υπόλοιπα διακοσμητικά του σπιτιού για ένα βασικό λόγο: Είναι ένα ζωντανό οικοσύστημα!! Δεν κάνουμε πάντα αυτό που φαίνεται ωραίο, πχ. πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα, αλλά αυτό που εξασφαλίζει καλή διαβίωση στους κατοίκους του. Αν δεν θέλεις να το βράσεις και να το αφήσεις σε ζεματιστό νερό, τότε κάνε υπομονή.... Εγώ πάντως διαφωνώ μαζί σου, η κιτρινίλα θυμίζει ένα πιο φυσικό περιβάλλον. :) Τα pacu είναι άλλωστε Νοτιο-Αμερικάνικα ψαράκια και συγγενείς με τα πιράνχα που λές!

simfono alla ta tzouel ti na poun? an katharizi me ton kairo den exo provlima! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ καιρός εξαρτάται και από το πόσο μεγάλο είναι το ξύλο.... μια απλή ριζούλα εμένα μου βαφε το νερό για μια βδομάδα και βάλε... Τώρα σε μέγεθος μαξιλαριού που λες εσύ, τί να πω. Με συχνές αλλαγές νερού να ναι ίσως καλύτερα; Μπορεί....

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, όταν λες tzouel εννοείς την jewel κιχλίδα; :)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, όταν λες tzouel εννοείς την jewel κιχλίδα; :)

nai! parepiptontos exei poli kokkinisei.xerete an simainei kati?

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε.... όχι ότι ξέρω από κιχλίδες, ας μιλήσει κάποιος ειδικός, αλλά στην περιγραφή γράφεις ότι έχεις μόνο μία, δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σωστό... :) Πες λίγο τις παραμέτρους του νερού σου

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε.... όχι ότι ξέρω από κιχλίδες, ας μιλήσει κάποιος ειδικός, αλλά στην περιγραφή γράφεις ότι έχεις μόνο μία, δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σωστό... :) Πες λίγο τις παραμέτρους του νερού σου

vasika exo 2 oskar 2 jewel 1 pacu 1 pleco

oi teleutees metriseis me ygra test se petshop itan:

ph7.5

NH3/NH4 0.2

NO2 1

NO3 50

GH 11

KH 8

Ta jewel prepei na nai zeugari.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rOUSSAkS σε παρακαλώ πολύ Ελληνικά και πεζά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rOUSSAkS σε παρακαλώ πολύ Ελληνικά και πεζά.

Signomi ,alla grafo me virtual ton vista logo apoleias pliktrlogiou.

tha agoraso allo sinoma.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...