Jump to content

Ζωντανή τροφή


Ζωντανή τροφή  

109 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για να μην γίνει χαμός, απλά παραθέστε τις απόψεις σας και αντικρούστε τα επιχειρήματά σας, ΧΩΡΙΣ όμως να καταφύγουμε σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς μελών της μίας ή της άλλη άποψης.

Γνώμη μου είναι πως δεν πρόκειται για κάτι απαραίτητα κακό η χρήση της ζωντανής τροφής! Θα ξεχωρίσω βέβαια την λογική του "φέρτε ποπ κορν και ελάτε να δούμε το πιράνχα να ξεσκίζει το χρυσόψαρο" από το "τέτοιου είδους τροφή τρώνε και στη φύση".

Προσωπικά δεν βλέπω μεγάλες διαφορές στο να δίνουμε σκουλίκια, κουνούπια, αρτέμιες κλπ από το να δίνουμε ζωντανό ψάρι! Ζωή έχει το ένα, ζωή και το άλλο. Και δεν νομίζω πως το κατεψυγμένο φιλετάκι ή η γαριδούλα έχει διαφορά (στην λογική) από το ζωντανό.

Δεν έχω θηρευτές (ακόμα :) ) και δεν ξέρω τί θα κάνω αν (όταν :) ) αποκτήσω! Εκ πρώτης απόψεως, δεν είμαι κατά και θα έλεγα πως μάλλον τείνω στο υπέρ!

Link to comment
Share on other sites

-Eρώτηση 1: Ποιούς θηρευτές είναι αναγκαστικό να ταίζουμε με ζωντανά? (Αν είναι δυνατόν να αναφερθούν όλα τα είδη, σπάνια και μη)

-Ερώτηση 2: Ποια ζωντανά χρησιμοποιούνται για τάισμα θηρευτών και που τα βρίσκουμε?

-Ερώτηση 3: Ποιοί οι κίνδυνοι υγείας του θηρευτή αν ταίζουμε ζωντανά? (Αναφέρομαι σε μολυνσμένα ψάρια με διάφορα παθογόνα)

-Ερώτηση 4: Δεν έρχονται τα συναισθήματα καταστροφής, βασανισμού και αιμοχυσίας σε αντίθεση με την γαλήνη, δημιουργία και αρμονία που προσφέρει ένα ενυδρείο? Αξίζει ο συμβιβασμός στο όνομα της εξομοίωσης των (δίκαιων?) φυσικών νόμων?

Πάντα στα πλαίσια μιας εποικοδομητικής συζήτησης. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα είδος ζώου γίνεται κατοικίδιο, είθισται εμείς οι άνθρωποι να τρέφουμε έναν διαφορετικό σεβασμό απέναντί του (καλώς ή κακώς). Έτσι, κατά την άποψή μου είνα άλλο πράγμα να ταίζουμε μύγες σε ένα ψάρι και άλλο να το ταίζουμε χρυσόψαρα ή νέον τέτρα.

Κάποιοι άνθρωποι αφιερώνουν κόπο, χρήμα και την καρδιά τους γι' αυτά τα ζωντανά και κάποιοι άλλοι τα χρησιμοποιούν ως ζωντανή τροφή;

Είδα και το οξύμωρο στο παρόν φόρουμ, στο ένα τμήμα να επιπλήτουν κάποιον γιατί είχε δύο χρυσόψαρα σε 40 λίτρα και σε διπλανό τμήμα κάποιος να καυχιέται ότι ταίζει χρυσόψαρα τα πιράνχας του, γιατί έτσι του αρέσει.

Δεν ξέρω κάποιος χομπίστας πώς μπορεί να φτάσει σε αυτό το σημείο, καθώς όλοι ξεκινάμε με το ένα είδος ψαριού, καταλήγουμε σε κάποιο άλλο, κ.ο.κ. Δηλαδή, πώς μπορώ εγώ που είχα χρυσόψαρα παλιότερα και τα νοιαζόμουν και τα φρόντιζα να καταλήξω να τα αγοράζω για να τα ταίζω στο επόμενο είδος ψαριού που θα αποκτήσω...

Και τέλος, σαφώς, το να ταίζεις κατεψυγμένη τροφή δεν έχει την ίδια βαρβαρότητα με το να ρίχνεις ένα ζωντανό οργανισμό στα δόντια των θηρευτών του, χωρίς να έχει την παραμικρή διέξοδο για να γλυτώσει. Ακόμα και για τα ζώα που εκτρέφονται με μοναδικό σκοπό τη σίτισή μας, υπάρχουν κάποιο κανόνες, σχετικά με τον τρόπο που αυτά θα θανατωθούν, ώστε να φύγουν όσο το δυνατό λιγότερο επώδυνα και βασανιστικά.

Αυτά! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο συμπέρασμα είναι πως πολύ περισσότερος κόσμος είναι υπέρ αυτής της διαδικασίας, από αυτούς που το λένε! Με άλλα λόγια θα έλεγα πως υπάρχει ένα "ταμπού" και πιθανόν μία φοβία "κατακραυγής" για την χρήση ζωντανών τροφών!

Μπορεί βέβαια απλά να βαριέστε να γράψετε :)

Link to comment
Share on other sites

Mήπως οι περισσότεροι αναφέρονται σε ζωντανές τροφές αλλά όχι αναγκαστικά ψάρια-ποντίκια-βατράχια? :)

Εννοώ οτι τα tubiflex η artemia και τα grindal είναι εξαιρετικές ζωντανές τροφές που δεν προκαλούν τόσο βίαια συναισθήματα και αρκετοί διαθέτουν καλλιέργειες αυτών. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αν είχαμε περισσότεροι θηρευτές, θα υπήρχε σημαντική μειώση χρυσόψαρων :)

Link to comment
Share on other sites

τα oscar λενε οτι στην φυση κατα 65% τρεφονται με ψαρακια/εντομα κτλ....Τα εχουμε που τα εχουμε 'μαντρωμενα' μεσα στο ενυδρειο....γιατι να τους 'κοψουμε' την καλυτερη,κατα την προτιμηση τους,τροφη?! εγω δηλωνω υπερ οπως κ το εχω ξανακανει ασχετα με το αν με εκραξαν κιολας...

οταν λετε ζωντανη τροφη......παιζει στο εμποριο ή να την παραγουμε μονοι μας?διοτι εγω σκεφτομαι να παραγγηλω το 'κουνουποψαρο'(δεν θυμαμαι την επιστημονικη του ονομασια) το οποιο ζει σε αθλιες συνθηκες(ποιοτητα νερου) κ αναπαραγεται σαν τρελο....ειχα παλια σε μια 'λιμνη' πολλα αλλα τα 'αφανησαν' κατι χειμονοπουλα για οσους τα γνωριζουν...!

Ασχετα με το οτι θα ηθελα να δω κ τους σινεγαλεζους πολυπτερους ενδρασει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Προσωπικά δεν βλέπω μεγάλες διαφορές στο να δίνουμε σκουλίκια, κουνούπια, αρτέμιες κλπ από το να δίνουμε ζωντανό ψάρι! Ζωή έχει το ένα, ζωή και το άλλο...

Νομιζω πως εχει μεγαλη διαφορα το σκουληκι απο τα ψαρι.

Μελετησε για τη νοημοσυνη που διαθετει το καθενα και πως νοιωθει οταν βρεθει σε ενα κλειστο χωρο οπως ενα ενυδρειο, απεναντι στο θηρευτη του.

Για μενα οποιος ταιζει ζωντανο ψαρι χωρις να το θανατωσει, χρηζει προσοχης και παρακολουθησης.

Τωρα θα μου πεις υπαρχουν και ψαρια που αν δεν ειναι ζωντανη η τροφη τους και να κινειται, δεν τρωνε.

Εγω απλα δεν θα ειχα τετοιο ψαρι ως κατοικιδιο.

Ειναι σαν να εχεις κροκοδειλακι για πετ και να παραπονιεσαι οτι "δυστυχως δεν τρωνε τιποτα εκτος απο μωρα στη σχαρα, γι'αυτο αναγκαστικά ...." :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχει μεγαλη διαφορα το σκουληκι απο τα ψαρι.

Μελετησε για τη νοημοσυνη που διαθετει το καθενα και πως νοιωθει οταν βρεθει σε ενα κλειστο χωρο οπως ενα ενυδρειο, απεναντι στο θηρευτη του.

Για μενα οποιος ταιζει ζωντανο ψαρι χωρις να το θανατωσει, χρηζει προσοχης και παρακολουθησης.

Τωρα θα μου πεις υπαρχουν και ψαρια που αν δεν ειναι ζωντανη η τροφη τους και να κινειται, δεν τρωνε.

Εγω απλα δεν θα ειχα τετοιο ψαρι ως κατοικιδιο.

Ειναι σαν να εχεις κροκοδειλακι για πετ και να παραπονιεσαι οτι "δυστυχως δεν τρωνε τιποτα εκτος απο μωρα στη σχαρα, γι'αυτο αναγκαστικά ...." :D

Πέστα βρε Σπύρο! Συμφωνώ μαζί σου 100% ...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους, εμενα προσωπικα δεν θα μ ευχαριστουσε να παρακολουθω μεσα στο ενυδρειο μου το ξεκοκαλιασμα ενος χρυσοψαρου απο καποιο ψαρι μου,νομιζω οτι αρκετα κανιβαλιζομαστε στην καθημερινοτητα μας .....για να εισπρατω το ιδιο συναισθημα και τις λιγες ωρες που μου μενουν για να χαλαρωσω μπροστα στο ενυδρειο μου.Τωρα αν ορισμενοι με το αλλοθι οτι ο θηρευτης τους εχει αναγκη απο ΖΩΝΤΑΝΗ τροφη ικανοποιουνται παρακολουθωντας την σφαγη των Αρμενιων μεσ την γυαλα τους.......τοτε να το προσεξουν αυτο σοβαρα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εχει μεγαλη διαφορα το σκουληκι απο τα ψαρι.

Μελετησε για τη νοημοσυνη που διαθετει το καθενα και πως νοιωθει οταν βρεθει σε ενα κλειστο χωρο οπως ενα ενυδρειο, απεναντι στο θηρευτη του.

Για μενα οποιος ταιζει ζωντανο ψαρι χωρις να το θανατωσει, χρηζει προσοχης και παρακολουθησης.

Τωρα θα μου πεις υπαρχουν και ψαρια που αν δεν ειναι ζωντανη η τροφη τους και να κινειται, δεν τρωνε.

Εγω απλα δεν θα ειχα τετοιο ψαρι ως κατοικιδιο.

Ειναι σαν να εχεις κροκοδειλακι για πετ και να παραπονιεσαι οτι "δυστυχως δεν τρωνε τιποτα εκτος απο μωρα στη σχαρα, γι'αυτο αναγκαστικά ...." :welcome:

Συμφωνω απολυτα, αλλα με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να εχω μανταρινο που τρωει μονο ζωντανη τροφη.

Ισως το γεγονος οτι δεν την δινω εγω και γινεται με μια φυσικη διαδικασια μαζι με το γεγονος οτι δεν το βλεπω ξεκαθαρα συντελει στο να μην εχω προβλημα. Ειμαι σιγουρος ομως πως το κοπιποδο οταν βλεπει τον μανταρινο απο πανω του λιγο πριν το τελος του δεν θα αισθανεται και τοσο ανετα.

Οπως και να εχει δεν θα ταιζα ζωντανη τροφη (Αλλα ψαρια κτλ) για να διατηρησω ενα ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε... :welcome:

...δεν έχουμε πάρει χαμπάρι κάτι βασικό...

...το καλό και το κακό δεν υπάρχει καν, το έχει εφεύρει ο άνθρωπος για λόγους που δεν μας απασχολούν εδώ...

...ακριβώς αυτό εξηγεί γιατί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την πλάση να ξεκοιλιάζεται βίαια ένα ψάρι από ένα πιράνι, αλλά ένας άνθρωπος έχει πρόβλημα στη θέα αυτού.

...το καλό και το κακό, το όμορφο και το άσχημο, το ηθικό και το ανήθικο εξαρτάται 100% από τον παρατηρητή που είναι ο άνθρωπος και όχι από τη φύση-πλάση-σύμπαν-θεό κλπ...

Βέβαια αν πάρουμε δεδομένο οτι για τον άνθρωπο αυτό είναι ένα θέαμα αποστροφής, όταν ο άνθρωπος φτάσει να το κάνει ένα θέαμα για διασκέδαση κάτι έχει στραβώσει, όχι στη φύση αλλά στην ισορροπία του ανθρώπου αυτού.

Βέβαια θα πείτε ανώμαλη τη γιαγιά που στρίβει τον λαιμό της κότας εδώ και δεκαετίες? Χμμμ, μάλον είναι πολύ σχετικά όλα έ?...

Ακριβώς για αυτό υπάρχει διαφορά για εμάς όταν πεθαίνει ένα βακτήριο, ένα κερατόφυλλο, ένα παράσιτο ψαριού, μια προνύμφη κουνουπιού, ένα σκουλήκι grindal, μια artemia, μια γαρίδα red cherry, ένα ποντίκι γεννημένο για να γίνει τροφή για πιράνια, ένα γκάπυ, ένα χρυσόψαρο, ένας δίσκος, ένας άνθρωπος...

ως γεγονότα δεν μπορούν να ταξινομηθούν κατά σειρά σημαντικότητας αν ο παρατηρητής είναι η φύση... αλλά αν ο παρατηρητής είναι ο άνθρωπος σαφώς και θα υπάρχει ταξινόμηση και το εντυπωσιακό είναι οτι θα υπάρξει διαφορετική ταξινόμηση για διαφορετικούς παρατηρητές.

Οπότε τι κάνουμε? Ταΐζουμε ζωντανή τροφή? Αν ναι ποιες είναι η μη "αμαρτωλές"?

Η απάντηση για εμένα εξαρτάται από το ποιος βλέπει και σε ποιον θα το πει.

Α! ναι ξέχασα οτι εδώ μέσα πρέπει να υπερασπίσω και την τόσο ώριμη και σεβαστή γνώμη της κοινωνίας οπότε θα πρότεινα να ταΐζετε μόνο τροφές που έχουν σκοτώσει οι εταιρίες για εσάς απαλλάσσοντάς σας από την αμαρτία του φόνου. Οι υπόλοιποι είστε ανώμαλοι και ο καλός Χριστιανικός Θεούλης μας να σας συγχωρέσει. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια και φολοσοφομενα αυτα που λες, αλλα δεν παιρνεινς υποψιν σου οτι οι περισσοτεροι που ταιζουν ποντικια, χρυσοψαρα κλπ τα πιρανια τους, δεν το κανουν απο αναγκη επιβιωσης για τα ψαρια τους (κακο τους κανουν για την ακριβεια) αλλα για το αρρωστημενο θεαμα που τους προσφερει η διαδικασια.

Αν πεταγαν τα ζωντανα μεσα στο ενυδρειο και τα πιρανια δεν τα ετρωγαν μπορει να αλλαζαν και χομπι.

Και το ονομαζω αρρωστημενο, γιατι στη φυση η διαδικασια αυτη εχει πολλες παραμετρους που δεν υπαρχουν στο ενυδρειο.

Καταρχην τα υποψηφια θηραματα εχουν πιθανοτητες να ξεφυγουν.

Ακομα και στους κυνηγους (ανθρωπους) υπαρχουν περιορισμοι για να εχει πιθανοτητες να ξεφυγει ενα θηραμα.

Και στη φυση αυτο γινεται, κυνηγι.

Στο ενυδρειο η διαδικασια αυτη ειναι απλη δολοφονια με αρρωστους πνευματικα και ψυχικα θεατες.

Για να γινει πιο απλη η συγκριση των καταστασεων που παρεθεσες, σκεψου καποιους που τη βρισκουν παιρνωντας ματι γιαγιαδες να στριβουν το λαιμο της κοτας πριν τη βαλει στη σουβλα.

Αρρωστη ειναι η γιαγια? αυτοι που θα φανε την κοτα? ή αυτοι που παιρνουν ματι? :welcome:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν πάρουμε δεδομένο οτι για τον άνθρωπο αυτό είναι ένα θέαμα αποστροφής, όταν ο άνθρωπος φτάσει να το κάνει ένα θέαμα για διασκέδαση κάτι έχει στραβώσει, όχι στη φύση αλλά στην ισορροπία του ανθρώπου αυτού

Το 'πα, το 'πα! :welcome:

Απλά λέω οτι δεν μπορεί να χαρακτηρίζεις κάποιον που ταΐζει ζωντανό ποντίκι ανώμαλο ενώ θεωρείς οκ να ταΐζεις ζωντανό σκουλήκι, εντάξει μπορεί να νιώθεις περισσότερα για το ποντίκι σε σχέση με το σκουλήκι και να σε πονάει περισσότερο το θέαμα αλλά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, μια συνειδητή θυσία κάποιου ζωντανού πλάσματος, όλα τα πλάσματα έχουν ακριβώς την ίδια αξία για τη φύση.

Αν αυτόν δεν τον πονάει και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τραφεί το συγκεκριμένο ψάρι δεν βρίσκω άλλη λύση. Θα μου πεις αν είναι να το ταΐζεις ποντίκια ας μην το έπαιρνες... ναι εντάξει, εύκολο να το λες αν είσαι έξω απ' τον χορό αλλά τι θα το κάνει? Θα το δώσει σε κάποιον άλλον να το κάνει? Θα το αμολήσει στον Αμαζόνιο ή θα το θανατώσει?...

Και για να μην βγάζω απ' έξω την ουρά μου προσωπικά δεν θα μπορούσα να θανατώσω ψάρι, θηλαστικό, πτηνό, ερπετό καθώς κάτι πονάει μέσα μου στη θέα αυτού, έχει χαλάσει η βραδιά μου επειδή πατήσαμε ένα κατά λάθος με το αυτοκίνητο έναν σκαντζόχοιρο...

Όμως ταΐζω με σκουλήκια από τον κήπο, προνύμφες κουνουπιών από λιμνούλα και είμαι μια χαρά με αυτό, οκ είναι λίγο κάπως να κόβεις κομματάκια ένα σκουλήκι που κουνιέται αλλά από τη στιγμή που δεν με "αγγίζει" τόσο θεωρώ οτι δεν με επηρεάζει, να αναφέρω επίσης οτι όσο χορτάτα να είναι τα αφρικανάκια μου δεν μπορούν να αντισταθούν με τίποτα σε μια κινούμενη φρέσκια λεία, αν δεν είχαν αυτήν την τροφή δεν ξέρω αν θα είχαν γεννήσει και τα μωράκια τους που μου δίνουν καθημερινά τόση χαρά. ;) Μέτρον άριστον λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

.....και σκεφτομαι γιατι στα μεγαλα ζωολογικα παρκα οι θηρευτες ταιζονται κατα κανονα με τυποποιημενο κρεας και οχι με ενα ζωντανο ....δεν θα εκοβαν περισσοτερα εισητηρια προς ευχαριστηση των επισκεπτων ...αν εβλεπαν το τρομαγμενο κουνελι να προσπαθει να ξεφυγει απο το κλουβι του γατοπαρδου...?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα στο οποίο οι θέσεις που εξέφρασε ο Σπύρος με καλύπτουν απόλυτα.

Προσωπικά δεν ταΐζω τα ψάρια μου ούτε σκουλήκια ζωντανά (και όχι επειδή είναι αφρικάνες). μάλιστα τελευταία σκέφτομαι σοβαρά να χαρίσω και τη μηχανή αυτόματης εκκόλαψης artemia που έχω.

Προφανώς έχω περάσει κι εγώ όπως όλοι μας από το στάδιο "σκοτώνω ότι κινείται για πλάκα" αλλά στην αντίστοιχη ηλικία όμως.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, οι 99 στους 100 που ταΐζουν ζωντανή τροφή τους θηρευτές τους το κάνουν για την πλάκα που νομίζουν ότι έχει η βίαιη αφαίρεση μιας ζωής μπροστά στα μάτια τους (δείτε άπειρα τέτοια video στο youtube) και μάλιστα χωρίς καμία πιθανότητα διαφυγής (άρα δολοφονία). Αυτό χρήζει ιατρικής βοήθειας.

Και ναι φυσικά στη φύση δεν υπάρχει το καλό και το κακό αλλά μόνο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και της αναπαραγωγής του είδους. Αλλά αν αυτό θέλουμε, τότε να επιστρέψουμε στα βασικά μας ένστικτα, να κάψουμε τις κοινωνίες (ποτέ απόλυτα δίκαιες) που φτιάξαμε τα τελευταία 20.000 χρόνια (βεβαίως με πολύ αίμα, σπέρμα και ιδρώτα) και να το γυρίσουμε σε θηρευτές και θηράματα. Σας ενημερώνω ότι αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα όταν πάψουν να λειτουργούν κάποιες (ανώτερες διανοητικές) λειτουργίες του εξωτερικού φλοιού του εγκεφάλου μας. 'Όποιος θέλει μπορεί μπορεί να δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι συνολικά ευχάριστο. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

..... εντάξει μπορεί να νιώθεις περισσότερα για το ποντίκι σε σχέση με το σκουλήκι και να σε πονάει περισσότερο το θέαμα...
Μαλλον μιλαμε για διαφορετικα πραγματα.

Εγω διαχωριζω τα "θηραματα" (πχ σκουληκι και ποντικι) οχι με το πως νοιωθω την ωρα που βλεπω εγω την επιθεση αλλα με το πως νοιωθουν αυτα.

Ετσι λοιπον ενα θηραμα αν φτανει στο θανατο προσφεροντας τη ζωη για να τραφει καποιο αλλο ζωο (το ιδιο ισχυει και για τα ζωα που τρεφουν τον ανθρωπο) με τροπο που δεν κανει περισσοτερο απο οσο ειναι ηδη σκληρη τη διαδικασια και χωρις να καταλαβει τιποτα το ζωο τοτε δεν διαφωνω.

Ενα σκουληκι λοιπον δεν καταλαβαινει τι του ερχεται, τελειωνει η ζωη του και δεν εχει καταλαβει τιποτα, ουτε πονο.

Το ποντικι ομως κολυμπαει απεγνωσμενα για ωρα χωρις το ενα ποδι μετα την πρωτη δαγκωνια και μετα για ακομα λιγη χωρις το αλλο ποδι και μετα να λειπει το μισο του σωμα και αυτο κινειται ακομα κλπ λπ

Εχουν μια "μικρη" διαφορα οι διαδικασιες.

Γι'αυτο και δεν με πειραζει να ταισω κρεας το ψαρι μου, το σκυλο μου ή την οικογενεια μου, που ομως θανατωθηκε με τροπο ανωδυνο και οχι με τροπο θεαματικο για αρρωστα ματια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο εντόπισες πολύ καλά τη κυρίως διαφορά στις απόψεις μας, εγώ δίνω περισσότερη προσοχή στο υποκείμενο (θύτη-παρατηρητή) ενώ εσύ στο υποκείμενο (θύμα).

Η βάση στην οποία στηρίζομαι είναι οτι στη φύση βασανίζονται πολλοί οργανισμοί από πείνα, ακρωτηριασμούς, κυνήγι, τρόμο, ξηρασία, πνιγμό κλπ και αυτό είναι μέσα στην τελειότητα της φύσης είτε μπορεί να το καταλάβει η σοφή κοινωνία είτε όχι. (και μην ακούσω οτι ο θηρευτής στη φύση ενδιαφέρεται πάντα να σκοτώσει ανώδυνα και χειρουργικά το θήραμά του, ας μην λέμε παραμυθάκια...)

Επίσης δεν μπορώ σαν μικρός θεός να αποφασίσω για το ποιο ζωή αξίζει περισσότερο ή ποιος οργανισμός βασανίζεται περισσότερο κατά τον θάνατο, ένα ποντίκι ή ένα σκουλήκι, είναι πολύ υψηλότερο από τις ανθρώπινες ικανότητες που περιορίζονται στην ηθική και ίσως την αντίδραση κάποιων ηλεκτρονικών οργάνων στα νευρικά ερεθίσματα.

Για αυτό πιστεύω οτι ακόμα κι αν ο άνθρωπος βασανίζει τα ζώα, τα φυτά ακόμα και ένα "άψυχο" βουνό ή την "άψυχη" ατμόσφαιρα, η φύση δεν παθαίνει τίποτα, η φύση έχει την ικανότητα της αναγέννησης μέσα από τον θάνατο, αυτός που πραγματικά κινδυνεύει είναι ο άνθρωπος και οι κοινωνίες του που αν ξεχάσει να είναι άνθρωπος και γίνει ζώο υποτάσσοντας τις ανθρώπινες ευαισθησίες του, τότε αντί για ένα βήμα μπρος κάνει ένα βήμα πίσω στην πνευματική του εξέλιξη.

Για να είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει καν πότε θα εξελιχθεί η ανθρωπότητα ή πότε θα φτάσει ξανά τα πνευματικά επίπεδα που είχε αγγίξει μερικές χιλιετίες πριν, παρ' όλα αυτά εγώ έχω κάνει την επιλογή μου και απλά μοιράζομαι κάποιες σκέψεις μου χωρίς πραγματικά να περιμένω να κάνω καλύτερο τον κόσμο, άλλωστε κάτι τέτοιο είναι μεγάλη ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάψατε ωραίο θέμα και νιώθω την ανάγκη να πω πως οι απόψεις έχουν αλλάξει εν μέρη. Με άλλα λόγια δεν είμαι υπέρ του ταΐσματος με ζωντανή τροφή, αλλά σε περίπτωση που διατηρούμε στο σωστό ενυδρείο ένα πλήρως άγριο είδος που αναγκαστικά πρέπει να ταϊστεί με κάτι ζωντανό, τότε δεν υπάρχει άλλη λύση. Υπάρχει βέβαια και η άποψη του να μην έχουμε τέτοια είδη σε ενυδρεία... Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη! Κάθε είδος μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο ή λίμνη, αρκεί ΠΑΝΤΑ να πληρεί τις απαραίτητες προϋποθέσεις για τις ανάγκες της ΣΩΣΤΗΣ διαβίωσης των ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όλα τα micropredators ψάρια όταν ταΐζονται μόνο με "σκυλοτροφή" δεν είναι έγκλημα που τους καταπιέζουμε το ένστικτο του κυνηγιού?

Πολλοί ξέρουμε πόσο μικρά πράγματα επηρεάζουν τα ψάρια, τα είδαμε και στα τελευταία σεμινάρια, πως λοιπόν στο όνομα της ηθικής αγνοούμε ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα για την επιβίωση, την τροφή?

Δηλαδή το ένα είναι ηθικό και το άλλο όχι? Ελπίζω μόνο να μην νομίσει κανείς οτι ταΐζω στα ψάρια μου τίποτα γάτες... :welcome:

Απλό, ένας κουβάς νερό στον κήπο με λίγο χωματάκι έτσι για την απαιτούμενη βρωμίτσα, γεννάνε τα κουνουπάκια, πιάνω με απόχη τις προνύμφες και τα ψάρια μου σχεδόν χαμογελάνε από τη χαρά της ποικιλίας. Για εμένα αξίζει και ψυχολογικά δεν με αγγίζει, μια μπουκιά τα κάνουν. Όλα σχετικά είναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλό, ένας κουβάς νερό στον κήπο με λίγο χωματάκι έτσι για την απαιτούμενη βρωμίτσα, γεννάνε τα κουνουπάκια, πιάνω με απόχη τις προνύμφες και τα ψάρια μου σχεδόν χαμογελάνε από τη χαρά της ποικιλίας. Για εμένα αξίζει και ψυχολογικά δεν με αγγίζει, μια μπουκιά τα κάνουν. Όλα σχετικά είναι... ;)
Χαιρω πολυ, δεν μιλαμε για προνυμφες, κουνουπια και σκουληκακια.

Μιλαμε για οργανισμους που οχι μονο καταλαβαινουν τι θα παθουν σε λιγο, αλλα και πονανε για πολυ ωρα οσο τρεφουν με τη σαρκα τους τα αλλα ζωα και που ολη η διαδικασια γινεται οχι για το καλο του ζωου που τρεφεται, αλλα για το "καλο" του "ζωου" που βλεπει τη διαδικασια σαν θεαμα.

Εκει διαφωνω :welcome:

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ζωντανη τροφη?

ευχαριστω δεν θα παρω!!!ακομα κ πιρανχας να παρω καποτε υπαρχουν τοοοοοοσες πολλες τροφες στο εμποριο που κανουν την ιδια ή κ ακομα καλυτερη διατροφη στα ψαρακια μας οι οποιες εχουν ελεγθει απο επιστημονικες ομαδες.

αλλο κυνηγι κ αλλο κυνηγητο στο περιορισμενο χωρο ενος ενυδρειου.

αν σκεφτομαστε το καλο των ψαριων μας κ θελουμε να εχουν το ενστικτο του ''κυνηγου'' ας τα αφησουμε τοτε να κυνηγανε στις πραγματικες συνθηκες που ζουνε κανονικα (ποταμια-λιμνες-λιμνοθαλασσες).

αλλιως υπαρχουν κ τα flakes...

αυτα απο μενα

φιλικοτατα προς αποφυγην παρεξηγησεων... :welcome:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα είτε θα κάνουμε μια λίστα με ζωντανά που μπορούμε να προτείνουμε για τάισμα, είτε θα banάρεται όποιος τολμήσει να σκοτώσει παράσιτο, πρωτόζωο, μύκητα ή βακτήριο που πάει να τραφεί με τα ψάρια του... :welcome: για να μην πω τι έχουν να πάθουν οι θαλασσινοί που πετάνε στην τουαλέτα κάβουρες, σκουλήκια, γαρίδες κλπ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...