Jump to content

Ζωντανή τροφή


Ζωντανή τροφή  

109 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τίποτα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται και όλοι μας το κάθε τι το αντιλαμβανόμαστε ανάλογα τι νοημοσύνη μας. Από αυτό εξαρτάτε και η ηθική μας και οι προθέσεις μας.

Όπως υπάρχουν αυτοί που δεν αντιλαμβάνονται ότι πράττουν μια κτηνωδία με το να παιδεύουν τα διάφορα ζωντανά αντιμετωπίζοντας το δικό τους σαν κτήμα τους και τα υπόλοιπα σαν προϊόντα. Έτσι υπάρχουν και αυτοί που δεν καταλαβαίνουν τις επιπτώσεις των πράξεων τους με το να φυλακίζουν ψάρια δύσκολης εκτροφής, τη σπατάλη νερού ενέργειας κ.λ.π.

Καλό είναι όσοι αντιλαμβάνονται ότι βρισκόμαστε σε ένα δημόσιο χώρο ανταλλαγής απόψεων με ένα κοινό χόμπι να κρίνουμε αυτούς που συμβουλεύουμε και αυτούς που συμβουλευόμαστε και να πράττουμε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

...κατα! :bowdown: ...γιατι μεσα σε κλειστο περιβαλον οπως τα ενυδρεια μας δεν συντρεχει κανενας λογος οι θηρευτες μας να σκοτωνουν για να επιβιωνουν ...εξαλου τι θα γινει αν αυτοι στραφουν καποια στιγμη εναντίων μας? ... περα απο τα ζητηματα ηθικης που προκυπτουν ! :bowdown:

(..δηλαδη με λιγα λογια στην φυση εχει νοημα η σχεση κυνηγου και θηραματος αφου χωρις αυτη την διαδικασια δεν συμπληρωνεται η τροφικη αλυσιδα με τους απαραιτητους κρικους ...στην καθημερινοτητα μας ειναι εντελως αποκρουστικο και νομιζω πως εμπιπτει στην περιπτωση ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ των ζωων)

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατα μεχρι μια βαθμιδας και πανω οργανισμους. γενικα θα πρεπει το θυραμα να τρωγεται αμεσως και να μην υποφερει, ουτε να εχει αναπτυξει τη νοημοσυνη οτι θα φαγωθει και να στρεσαρεται... τοτε νομιζω ειναι ενταξει αλλα το να βαζεις ενα θυραμα που εχει το χαρακτηρα του και να παρακολουθεις την απελπιδα προσπαθεια του να ξεφυγει ειναι κτηνοδια. ΚΥΡΙΩΣ ΓΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΟΠΩς ΣΤΗ ΦΥΣΗ. και γτ να βαλεις ζωντανο για να δειξεις οτι εισαι κοντα στη φυση.. αφου δεν εισαι... αν ειμασταν εντελως θα τα ειχαμε ελευθερα ... αρα αγοραζουμε κατεψυγμενη ή αποξηραμενη και γιατι ειναι καλη και δεν χρειαζεται ζωντανο αλλα και γτ δεν μπορεις να απαιτεις απο το ζωο κυνηγο να εχει οξυμενα ενστικα στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ ρε παιδια....

αρα η αποψη μου ειναι ζωντανα με ενα οριο ανωτατης βαθμιδας οργανισμου... :(

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Η έννοια χόμπι δεν έχει σαφή όρια... Πριν από λίγους μήνες ήμουν κάτοχος μιας ιγκουάνα. Λόγο έλλειψης καλών και πλήρως ενημερωμένων φόρουμ στην Ελλάδα, προτίμησα να απευθυνθώ σε φόρουμ του εξωτερικού (Αγγλικό ή Σκοτσέζικο ήταν) το οποίο ασχολείται με ερπετά και έντομα. Πολλά από τα ερπετά και τα έντομα είναι σαρκοφάγα.

Εδώ μπαίνει ένα δίλημμα... Διατηρούμε στα επίπεδα του χόμπι ΜΟΝΟ όσα ζωντανά μπορούν να τραφούν με τροφές εμπορίου ή ακόμα και αυτά που θέλουν οπωσδήποτε ζωντανή τροφή μπορούν να αποτελέσουν χόμπι? Προσωπικά δεν έχω καταλήξει κάπου. Η πρώτη απάντηση σίγουρα είναι η πιο ασφαλής. Η δεύτερη δείχνει πιο "απάνθρωπη" αλλά σίγουρα έχει κανόνες και συγκεκριμένες συνθήκες που μπορεί να διεξαχθεί το τάισμα ώστε να μη θεωρείτε απάνθρωπο.

πχ. στο ξένο φόρουμ είδα κατόχους πολλών και σπάνιων ερπετών, που τους παρείχαν αφενός τις τέλειες συνθήκες διαβίωσης από θέμα βιότοπου, αφετέρου διατηρούσαν φάρμες τρωκτικών για το τάισμα των ερπετών. Αυτές οι φάρμες είχαν 100 φορές καλύτερες συνθήκες διαβίωσης των τρωκτικών από αυτές που διατηρούνται οι κότες, τα γουρούνια και τα γελάδια που τρώμε εμείς. Σε προσωπική επικοινωνία που είχα με μία κοπέλα επί του θέματος μου εξήγησε την διαφορά της σαδιστικής μεταχείρισης των ζωντανών τροφών και της ποιοτικής ζωντανής τροφής που παρέχεις σε ένα άγριο ζώο/ερπετό/έντομο.

Εγώ έχω ξαναεκφραστεί επί του θέματος χωρίς όμως να θεωρώ ότι έχω λάβει και την τελική απόφαση. Δεν είμαι ενάντια της ζωντανής τροφής αν και δεν έχω ταΐσει ποτέ ζωντανά*, είμαι όμως ενάντια του άρρωστου ανθρώπινου μυαλού που βλέπει την απόγνωση του θηράματος και την λύσσα του θηρευτή ως μέσο διασκέδασης! Θεωρώ πως υπάρχει μία πολύ λεπτή γραμμή που χωρίζει τις δύο αυτές περιπτώσεις.

* Έχω ταΐσει μικρές red cherry σε προνύμφες λιβελούλας. Όχι πως έριξα μωρά γαρίδες μέσα σε ενυδρείο με προνύμφες, απλά έτυχε σε ενυδρείο με γαρίδες να βρεθούν προνύμφες και απλά άφησα τα πράγματα να εξελιχθούν ενώ εγώ ήμουν απλός παρατηρητής του φαινομένου!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Η έννοια χόμπι δεν έχει σαφή όρια... Πριν από λίγους μήνες ήμουν κάτοχος μιας ιγκουάνα. Λόγο έλλειψης καλών και πλήρως ενημερωμένων φόρουμ στην Ελλάδα, προτίμησα να απευθυνθώ σε φόρουμ του εξωτερικού (Αγγλικό ή Σκοτσέζικο ήταν) το οποίο ασχολείται με ερπετά και έντομα. Πολλά από τα ερπετά και τα έντομα είναι σαρκοφάγα.

Εδώ μπαίνει ένα δίλημμα... Διατηρούμε στα επίπεδα του χόμπι ΜΟΝΟ όσα ζωντανά μπορούν να τραφούν με τροφές εμπορίου ή ακόμα και αυτά που θέλουν οπωσδήποτε ζωντανή τροφή μπορούν να αποτελέσουν χόμπι? Προσωπικά δεν έχω καταλήξει κάπου. Η πρώτη απάντηση σίγουρα είναι η πιο ασφαλής. Η δεύτερη δείχνει πιο "απάνθρωπη" αλλά σίγουρα έχει κανόνες και συγκεκριμένες συνθήκες που μπορεί να διεξαχθεί το τάισμα ώστε να μη θεωρείτε απάνθρωπο.

πχ. στο ξένο φόρουμ είδα κατόχους πολλών και σπάνιων ερπετών, που τους παρείχαν αφενός τις τέλειες συνθήκες διαβίωσης από θέμα βιότοπου, αφετέρου διατηρούσαν φάρμες τρωκτικών για το τάισμα των ερπετών. Αυτές οι φάρμες είχαν 100 φορές καλύτερες συνθήκες διαβίωσης των τρωκτικών από αυτές που διατηρούνται οι κότες, τα γουρούνια και τα γελάδια που τρώμε εμείς. Σε προσωπική επικοινωνία που είχα με μία κοπέλα επί του θέματος μου εξήγησε την διαφορά της σαδιστικής μεταχείρισης των ζωντανών τροφών και της ποιοτικής ζωντανής τροφής που παρέχεις σε ένα άγριο ζώο/ερπετό/έντομο.

Εγώ έχω ξαναεκφραστεί επί του θέματος χωρίς όμως να θεωρώ ότι έχω λάβει και την τελική απόφαση. Δεν είμαι ενάντια της ζωντανής τροφής αν και δεν έχω ταΐσει ποτέ ζωντανά*, είμαι όμως ενάντια του άρρωστου ανθρώπινου μυαλού που βλέπει την απόγνωση του θηράματος και την λύσσα του θηρευτή ως μέσω διασκέδασης! Θεωρώ πως υπάρχει μία πολύ λεπτή γραμμή που χωρίζει τις δύο αυτές περιπτώσεις.

* Έχω ταΐσει μικρές red cherry σε προνύμφες λιβελούλας. Όχι πως έριξα μωρά γαρίδες μέσα σε ενυδρείο με προνύμφες, απλά έτυχε σε ενυδρείο με γαρίδες να βρεθούν προνύμφες και απλά άφησα τα πράγματα να εξελιχθούν ενώ εγώ ήμουν απλός παρατηρητής του φαινομένου!

:(:):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω κάτι που ξεκαθαρίζει την όλη κατάσταση. Η κοπέλα που μιλούσα από το εξωτερικό είχε τις φάρμες που αναφέρω πιο πάνω. Πριν δώσει στα φίδια της το ποντικάκι, του έκανε ειδική ένεση για να το "ζαβλακώσει". Αυτό αφενός εξυπηρετούσε το ίδιο το θήραμα να μην νιώσει την απειλή, αφετέρου εξυπηρετούσε και τον θηρευτή ώστε στο να μη καταναλώσει τροφή με υψηλά (και επικίνδυνα) ποσοστά αδρεναλίνης.

Αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να επιτευχθεί σε ένα ψάρι... Κι επί της ευκαιρίας, τα χρυσόψαρα είναι πλήρως ακατάλληλη τροφή για θηρευτές ψάρια... Διαβάστε τις γενικές πληροφορίες του παρακάτω link:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω κάτι που ξεκαθαρίζει την όλη κατάσταση. Η κοπέλα που μιλούσα από το εξωτερικό είχε τις φάρμες που αναφέρω πιο πάνω. Πριν δώσει στα φίδια της το ποντικάκι, του έκανε ειδική ένεση για να το "ζαβλακώσει". Αυτό αφενός εξυπηρετούσε το ίδιο το θήραμα να μην νιώσει την απειλή, αφετέρου εξυπηρετούσε και τον θηρευτή ώστε στο να μη καταναλώσει τροφή με υψηλά (και επικίνδυνα) ποσοστά αδρεναλίνης.

Αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να επιτευχθεί σε ένα ψάρι... Κι επί της ευκαιρίας, τα χρυσόψαρα είναι πλήρως ακατάλληλη τροφή για θηρευτές ψάρια... Διαβάστε τις γενικές πληροφορίες του παρακάτω link:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

Επίσης πρέπει να αναφερθεί πως τα χρυσόψαρα είναι ανάμεσα στα ψάρια που μεταφέρουν ένα ένζυμο που ονομάζεται θειαμινάση, η οποία διασπά τη θειαμίνη γνωστή και ως βιταμίνη Β1. Οπότε αν ένα χρυσόψαρο χρησιμοποιηθεί ως τροφή για άλλα ψάρια, τότε τα ψάρια αυτά μπορεί να αναπτύξουν μία σοβαρή έλλειψη βιταμίνης Β1. Όλες οι βιταμίνες Β βοηθάνε στη μετατροπή των υδατανθράκων σε γλυκόζη (ζάχαρη) που είναι η κινητήρια δύναμη. Η θειαμινάση θα δυσκολέψει αυτή τη διεργασία.

Αν ένα ζώο τρώει σάρκα ζώων που περιέχουν θειαμινάση επί ένα χρονικό διάστημα αρκετών μηνών, η θειαμινάση θα διαλύσει τη βιταμίνη Β1, που αποτελεί ουσιαστικό στοιχείο ζωής και θα την καταστήσει ανενεργή. Ως εκ τούτου με την πάροδο του χρόνου η υγεία του ζώου θα καταρρέει.

:(

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι υπερ οταν καποιος το κανει για το ψαρι του και οχι για αυτον

αμα ειναι καποιος διεστραμενος τι να κανουμε...........

εγω επειδη σε λιγο καιρο σκοπεω να παρω ενα oscar θα το ταιζω ζωντανει τροφη σπνια βεβαια αλλα θα το κανω γιατι αυτο κανει κ στην φυση οχι επειδη ειμαι ενας διεστραμενος που το ευχαριστιετε

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω θεωρουμε serial killer που καθε βδομαδα στο βωμο της υγειας και της βρωσης του ενυδρειου μου σκωτονωντε καθε βδομαδα 100αδες αρτεμιες (ζωη εχουν και αυτες),η ακομα χειρωτερα που επι καθημερηνης βασης για την διαβιωση των σαυρων μου σκοτωνωντε σκουλικια,ακριδες,ακομα και ποντικια (τα οποια και δεν ναρκωνωντε γιατι αφ ενος μεν οι σαυρες κυνηγοι δεν ασχολουντε με ναρκωμενα θηραματα,παρα μονο με ζωντανα,και αφ εταιρου ποιος μπορει να μου εγγυηθει τι παρενεργιες εχει η ναρκωτικη αυτη ουσια που σε μικρες συγγεντρωσεις μεν,αλλα σε καθημερηνη βαση,περνανε στις σαυρες μου...???).. :(

απο την αλλη για τις σαυρες ειδικα μια καλη λυση για να "ναρκωνωντε" οι τροφες τους ειναι να τις τοποθετουμε στο ψυγειο για 5-10 λεπτα πριν τις προσφερουμε στο ζωο,για να κατασταλουν οι σωματικες διεργασιες εν μερη,αλλα το θεμαξανα ειναι οτι οι περισσοτερες σαυρες θηρευτες δεν θα ασχοληθουν καν με ενα θηραμα πυ δεν κηνιτε πληρως

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι υπερ οταν καποιος το κανει για το ψαρι του και οχι για αυτον

αμα ειναι καποιος διεστραμενος τι να κανουμε...........

εγω επειδη σε λιγο καιρο σκοπεω να παρω ενα oscar θα το ταιζω ζωντανει τροφη σπνια βεβαια αλλα θα το κανω γιατι αυτο κανει κ στην φυση οχι επειδη ειμαι ενας διεστραμενος που το ευχαριστιετε

Εδώ σε βρίσκω λάθος... Αν ένα ψάρι μπορεί να τραφεί με τροφή εμπορίου, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως λόγος, εκτός της διαστροφής να το ταΐσεις με ζωντανό. Η τροφή εμπορίου είναι πάντα καλύτερη, πιο υγιεινή και πιο θρεπτική από το οποιοδήποτε ψάρι. Παραπάνω μίλησα για "ειδικές" περιπτώσεις που το ψάρι δεν δέχεται άλλη τροφή εκτός της ζωντανής κι εφόσον υπήρξε προσπάθεια να το εκπαιδεύσουμε.

@ Mr_Zoo

Εδώ θα διαφωνήσω... Δεν έχω εμπειρία από σαύρες και φίδια, αλλά διάβασα αρκετά και μίλησα και με 2-3 ανθρώπους για να ενημερωθώ. Στην φύση, οι σαύρες και τα φίδια θηρευτές αιφνιδιάζουν το θήραμά τους. Στην φύση, κανένας θηρευτής δεν ταλαιπωρεί το θήραμα μέχρι να το σκοτώσει ολοκληρωτικά για πάνω από 30 δευτερόλεπτα άντε το πολύ ένα λεπτό. Η αδρεναλίνη και άλλη μία ουσία που δεν θυμάμαι τώρα που δημιουργείται στο κρέας και ο αίμα των θηραμάτων είναι άκρως επικίνδυνη για τους θηρευτές. Όσο περνάει ο χρόνος και το θήραμα νιώθει την απειλή, τα ποσοστά αυτών τους ουσιών μπορεί να εκτοξευθούν και σε 500% επάνω από το όριο που μπορεί να θεωρηθεί υγιεινό για τον θηρευτή.

Οι ενέσεις που γίνονται είναι ειδικές και φυτικές. Δεν ακινητοποιούν το θήραμα. Απλά το μαστουρώνουν (κυριολεκτικά) και δεν νιώθουν τον κίνδυνο. Κινούνται κανονικά και προκαλούν τον θηρευτή, ενώ ταυτόχρονα δεν βγάζουν αυτές τις επικίνδυνες ουσίες.

Ξαναλέω πως δεν τα ξέρω από πρώτο χέρι, απλά μεταφέρω τι έχω διαβάσει και συζητήσει με ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Οταν κανουνε vote σε μια δημοσκοπηση καλο ειναι να γραφουμε και δυο πραγματα.Οι αριθμοι δεν βοηθανε. Τα σχολια ομως ειναι τροφη για σκεψη κ συζητηση!!

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου έχω ξεκαθαρίσει πως δεν θα βάλω στα ενυδρεία μου κάποιον θηρευτή, επειδή δεν θα μπορούσα να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις ενός τέτοιου ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα υπερ αλλα δεν μιλαω για ζωντανο ψαρι αλλα καλιεργειες απο σκουλικια,δαφνιες κτλ και γενικα για μεγεθος συγκεκριμενο που θα φυγει μπαμ και κατω και χωρις τραυματισμους κτλ αλλα με καταπωση,δηλαδη πολυ μικροτερο σε μεγεθος απο τον θηρευτη.

 

Δεν προκειται ποτε να το δω πιο "αρρωστημενο" απο το φυσιολογικο και πιστευω πως το προβλημμα στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι ποση ωρα θα κανει να σκοτωθει αλλα ποσο το "απολαμβανουμε" οι ανθρωποι.Την ωρα που ταιζω (σκουληκια) παρατηρω μονο αν τρωνε φυσιολογικα ολα τα ψαρια μου με ορεξη,αν καποιο φτυνει την τροφη κτλ. δεν θα μπορουσε να μου περασει απο το μυαλο να το διασκεδασω ουτε να φωναξω φιλους να το δουν.

 

Και φυσικα συνφωνω οτι οι καλες τροφες εμποριου ειναι πολυ ανωτερες απο οτιδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ξεκαθαρίσω και εγω πως για ζωντανή τροφή εννοώ σκουλίκια, αλλά ακόμα και αυτά τις πιο πολλές φορές προτιμώ να τα έχω καταψύξει πρώτα. Γενικότερα όμως θα έλεγα πως προτιμώ ωμή τροφή και τους δίνω τακτικά όπως γαιοσκώληκες ή και γαύρο

Link to comment
Share on other sites

Οταν το 99 ειχα ενυδρειο με αφρικανες ζουσα για την στιγμη που θα δω ποσο αγριες ειναι. Οταν πεταξα μεσα ενα μονομαχο ειχα πονοκεφαλο ενα 24ωρο.δεν το ξανα εκανα ποτε. Τοτε ημουν 19 χρονον και ακομα το θυμαμε. Δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος απλα ενιωσα ασχημα εγω

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω και εγω πως για ζωντανή τροφή εννοώ σκουλίκια, αλλά ακόμα και αυτά τις πιο πολλές φορές προτιμώ να τα έχω καταψύξει πρώτα. Γενικότερα όμως θα έλεγα πως προτιμώ ωμή τροφή και τους δίνω τακτικά όπως γαιοσκώληκες ή και γαύρο

 

Offtopic αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω πως τα συλεγεις και αν ακολουθεις καποια διαδικασια για τους γεοσκωληκες.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα μαμουδια και σκουλικια,μην σας κανουν καμια ζημια,οι τροφες μια χαρουλα είναι,και εάν είναι σαρκοφαγα,καλαμαρι,γαριδα μυδια,και ότι περισεψει,βαλτε και ένα ουζακι και ειστε ταμαμ :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Offtopic αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω πως τα συλεγεις και αν ακολουθεις καποια διαδικασια για τους γεοσκωληκες.

 

Μπορείς να κάνεις παραγωγή κάνοντας κομποστοποίηση με υπολείμματα από φρέσκα λαχανικά ,

εγώ τους μαζεύω από εδώ

 

34041_1435876110236_3593944_n.jpg

 

δεν έχω βάλει ποτέ λιπάσματα ή άλλα χημικά και φτιάχνω και βάζω κομποστ απο τα ίδια τα φύλλα που κλαδεύω. Ειδικα στις άλλαγες εποχής που αλλάζω λαχανικά (τώρα θα βάλω μαρούλια)

1522965_10202080716212763_438734087_o.jp

θα μαζέψω όσο πιο πολλούς μπορώ, θα πλυθούν καλά , θα τα τεμαχίσω και θα τα βάλω κατάψυξη και θα τους δίνω. Και τώρα το χειμώνα κάθε φορα που θα βγάζω κανα μαρούλι όλο και κάποιο βρίσκω και τους το δίνω, και πάλι όμως τα πλένω πρώτα καλά και τα τεμαχίζω και τους τα δίνω.

Με κομποστοποιήση μπορείς να κάνεις εκτροφή και να έχεις πάντα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα μαμουδια και σκουλικια,μην σας κανουν καμια ζημια,οι τροφες μια χαρουλα είναι,και εάν είναι σαρκοφαγα,καλαμαρι,γαριδα μυδια,και ότι περισεψει,βαλτε και ένα ουζακι και ειστε ταμαμ :bbq:

Συvφωνω απολυτα οτι οι ετοιμες τροφες μας καλυπτουν στο 100%.Απλα καποια πραγματα και μονο ενημερωτικα αξιζει να τα μαθαινουμε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ζωντανη τροφη?

ευχαριστω δεν θα παρω!!!ακομα κ πιρανχας να παρω καποτε υπαρχουν τοοοοοοσες πολλες τροφες στο εμποριο που κανουν την ιδια ή κ ακομα καλυτερη διατροφη στα ψαρακια μας οι οποιες εχουν ελεγθει απο επιστημονικες ομαδες.

αλλο κυνηγι κ αλλο κυνηγητο στο περιορισμενο χωρο ενος ενυδρειου.

αν σκεφτομαστε το καλο των ψαριων μας κ θελουμε να εχουν το ενστικτο του ''κυνηγου'' ας τα αφησουμε τοτε να κυνηγανε στις πραγματικες συνθηκες που ζουνε κανονικα (ποταμια-λιμνες-λιμνοθαλασσες).

αλλιως υπαρχουν κ τα flakes...

αυτα απο μενα

φιλικοτατα προς αποφυγην παρεξηγησεων... :D

Με κάλυψες πλήρως....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...