Jump to content

θολούρα στα μάτια


Recommended Posts

Γεια σας

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει κι εμένα

Πήρα τρια σκαλάρια από φίλο και τα έβαλα στο δικό μου ενυδρείο. Τα δύο είναι πολύ καλά το τρίτο όμως παρουσίασε πρόβλημα με την όραση. Τα μάτια του θόλοσαν και μετά απο παρατηρήση έχω καταλάβει ότι βλέπει λίγο πιθανό μόνο από το ένα μάτι γιατί όταν πάει να πιάσει την τροφή κεντράρει δίπλα της και την πιάνει μετά από δύο τρεις προσπάθειες. Είναι όμορφο ψαράκι και φοβάμαι μήπως το χάσω. Θα το δείτε στην φωτό που έχω ανεβάσει

Γιάννης

post-9261-1226942632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συνηθως η θολουρα στα ματια προερχεται απο εντονο στρες...ασετο ψαρι στην ησυχια του και το παρατηρεις....

λογικα μετα απο 1-2 μερες αν πανε ολα καλα η θολουρα θα υποχωρησει...

Link to comment
Share on other sites

το έχω ήδη 7 μέρες αν δεν κάνω λάθος και ακόμη δεν εχει αλλάξει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να αναβαθμισεις καποιους παραγοντες,οπως πχ καλυτερη τροφη,να φτιαξεις καλυτερες κρυψωνες,συνθηκες νερου κλπ...

εαν τα συμπτωματσα επιμενουν ,τοτε ισως μιλαμε για καποια παρασιτικη ασθενεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Δεν ξέρω τι να πω τα άλλα δύο που έριξα στο ενυδρείο την ιδια στιγμή ειναι μια χαρά ενώ αυτό εξακολουθεί να έχει το ιδιο πρόβλημα φοβάμαι ότι η κατάσταση ειναι μη αναστρέψιμη σήμερα το πρωι παρατήρησα να του επιτιθεται άσχημα το άλλο σκαλάρι που είναι υγιές μέχρι που έβαλα το χέρι να τα χωρίσω μετά από αυτό ολη μέρα ήταν ήρεμα μέχρι απόψε τα τάισα και φάγανε μια χαρά μόνο που αυτό που έχει το πρόβλημα εξακολουθεί τα ίδια να προσπαθεί να πιάσει την τροφή με δυσκολία και μόνο όταν είναι δίπλα του, πάντως όρεξη να φαει έχει. Περίεργα πράγματα μου έτυχαν πάνω που άρχισα να μαθαίνω για ενυδρεία (ή μαλλον πανω που νόμιζα)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να οφειλεται σε καποιο χτυπημα του αλλα και σε κακες συνθηκες νερου ..

-Σε αντιστοιχη δικη μου περιπτωση με ενυδρειακο αλατι και αυξηση της Θερμοκρασιας σε 3-4 μερες ηταν οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις και δευτερο ενυδρειο βαλτο μονο του για να μην του ορμανε τα αλλα και στρεσαρετε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν έχω δεύτερο ενυδρείο το παρακολουθώ για την ώρα τα καταφέρνει αλλά βρίσκεται στην ιδια κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

1. Θολή και λευκή εμφάνιση ενός ή και των δύο οφθαλμών - Cloudy Eye - Έλεγχος για πιθανή συμπτώματα από Velvet, Ich ή Tuberculosis.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

2. Συμπτωματα στα ματια http://www.fishyfarmacy.com/Q&A/eye_disorders.html

3. White film on eyes - Eye Cloud - Eye injury. From handling or breeder fighting, possibly bacterial Infection.

http://www.plantedtank.net/articles/Common...sh-Diseases/13/

Περαστικα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...