Jump to content

Περί στρωσίματος ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Εχω ένα ενυδρείο 100lt. (όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post) και βρίσκομαι στην χρονοβόρα και βαρετή διαδικασία του στρωσίματος.Το στρώνω με αμμωνία.Η πρώτη μέρα που έριξα αμμωνία ήταν στις 20/10. Πριν απο 5 μέρες μου ανέβασε NO2 και σήμερα οι τιμές μου είναι NO2 σχεδόν 0, NO3= 100mg/lt, NH3 - NH4=8mg/lt.Aμμωνία έχω σταματήσει να ρίχνω εδώ και 3 ημέρες αλλά οι τιμές δεν πέφτουν,μήπως γνωρίζει κανείς γιατί? Επίσης εδώ και 2 εβδομάδες το νερό μου έχει πάρει ένα κιτρινωπό χρώμα, μήπως οφείλεται στην αμμωνία? Ξέρω οτι πρέπει να μηδενιστεί και η τιμή της αμμωνίας για να είναι έτοιμο το ενυδρείο μου για τους πρώτους του κατοίκους. Τι με συμβουλεύεται, να περιμένω μήπως και μηδενιστούν οι τιμές της αμμωνίας ή να κάνω την μεγάλη αλλαγή του νερού και να βάλω τον πρώτο του κάτοικο?

Ξέρω οτι είναι πολλές οι ερωτήσεις μου και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Aφού έχεις τόση παραγωγή νιτρικών, ο κύκλος αζώτου έχει κλείσει, κάνεις 50%+ αλλαγή νερού, τα μετρας όλα και αν έχεις αμμωνία περιμένεις να μηδενίσει, αν δεν έχεις ρίχνεις να παει στο 1 και αν μηδενιστει σε π.χ μια μέρα είσαι οκ, για ψάρια, τα νιτρικά να μηδενιστούν με αλλαγή νερού όμως πριν μπουν ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ.Με την αλλαγή του νερού που θα κάνω ελπίζω να φύγει και η κιτρινίλα από το νερό.

Θα σας γράψω νεότερα σε λίγο. Πάω να κάνω την αλλάγη του νερού. :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ.Με την αλλαγή του νερού που θα κάνω ελπίζω να φύγει και η κιτρινίλα από το νερό.

Θα σας γράψω νεότερα σε λίγο. Πάω να κάνω την αλλάγη του νερού. :)

Έχεις μήπως κάποιο ξύλο μέσα; αν ναι η κιτρινίλα είναι από το ξύλο και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, κάθε άλλο καλό κάνει

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την πρώτη μεγάλη αλλαγή νερού.Οι τιμές είναι NH3-NH4= 6mg/lt - NO2= 2-3 mg/lt - NO3 >100mg/lt.

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι το NO2 αυξήθηκε μετά την αλλαγή του νερού,πράγμα που μου φαίνεται λίγο απίθανο (αλλά έκανα το τεστ 2 φορές), όπως επίσης και οτι η αμμωνία εξακολουθεί να είναι σε υψηλά επίπεδα.

Κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μήπως κάποιο ξύλο μέσα; αν ναι η κιτρινίλα είναι από το ξύλο και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, κάθε άλλο καλό κάνει

φιλικά

Εχω ένα ξύλο μέσα, τώρα βέβαια μετα την μεγάλη αλλαγή νερού έσπασε λίγο αυτή η κιτρινίλα.Πιστεύω οτι με τον καιρό και με τις αλλαγές του νερού θα φύγει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...