Jump to content

Καθαρισμός ενυδρείου.


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!Είμαι νέος στο χώρο και δε γνωρίζω πολλά σχετικά με τα ενυδρεία.Σε λίγο θα περάσει μια εβδομάδα απο τότε που έβαλα τα πρώτα μου ψάρια και θα πρέπει να κάνω καθαρισμό.Το μοντέλο μου είναι το Juwel Rekord 60.Θα μπορούσα να είχα κάποιες συμβουλές για το πώς ακριβώς γίνεται ο καθαρισμός και ποια εξαρτήματα θα πρέπει να χρησιμοποίσω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου και καλώς ήλθες. Ελπίζω να εννοείς μια βδομάδα αφότου έστρωσε το ενυδρείο και όχι μια βδομάδα αφότου το πήρες έτσι; :) τι ακριβώς θες να καθαρίσεις όμως; Αν έχεις άλγη μάζεψέ την με το χέρι ή στην χειρότερη με μια πιστωτική κάρτα (άχρηστη όμως!). Αν εννοείς αλλαγή νερού, καλό θα είναι να βγάλεις το 1/3 του ενυδρείου με λάστιχο ή σκούπα και κουβά που χρησιμοποιείς μόνο για το ενυδρείο (ώστε να μην υπάρχει ποτέ πιθανότητα να σου μείνει σαπούνι από άλλες χρήσεις) και με τον ίδιο κουβά με σωστές αναλογίες νερού και αντιχλωρίου να αντικαταστήσεις το νερό που έβγαλες!

ό,τι άλλο θες ρώτα!

καλό ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να καθαρίσεις το υπόστρωμά σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον το ενυδρείο σου τρέχει μόνο για μια εβδομάδα (με ψάρια) δεν χρειάζεται να κάνεις καθαρισμό από τώρα..

Τι ψάρια έχεις μέσα? Παίζει ρόλο..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου και καλώς ήλθες. Ελπίζω να εννοείς μια βδομάδα αφότου έστρωσε το ενυδρείο και όχι μια βδομάδα αφότου το πήρες έτσι; :) τι ακριβώς θες να καθαρίσεις όμως; Αν έχεις άλγη μάζεψέ την με το χέρι ή στην χειρότερη με μια πιστωτική κάρτα (άχρηστη όμως!). Αν εννοείς αλλαγή νερού, καλό θα είναι να βγάλεις το 1/3 του ενυδρείου με λάστιχο ή σκούπα και κουβά που χρησιμοποιείς μόνο για το ενυδρείο (ώστε να μην υπάρχει ποτέ πιθανότητα να σου μείνει σαπούνι από άλλες χρήσεις) και με τον ίδιο κουβά με σωστές αναλογίες νερού και αντιχλωρίου να αντικαταστήσεις το νερό που έβγαλες!

ό,τι άλλο θες ρώτα!

καλό ξεκίνημα!

Ναί!Είναι η πρώτη εβδομάδα αφού το έστρωσα πρώτα!Σέυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...