Jump to content

τι ψαρια να βαλω


Recommended Posts

Καλησπερα.

Ειμαι καινουριος εδω και στο χομπυ, γι αυτο θα ηθελα τη συμβουλη σας.

Εχω ενα ενυδρειο 100lt, με εξωτερικο φιλτρο (συγγνωμη δεν θυμαμαι μαρκα και δεν βρισκω το μανουαλ, αλλα η ροη του ειναι καταλληλη για ενυδρειο μεχρι 150lt), ουσιαστικα βρισκομαι ακομη στη διαδικασια του στρωσιματος (3η προς 4η εβδομαδα), οπως ακριβως περιγραφεται εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162, και μολις μηδενισε η αμμωνια εβαλα μεσα 2 ψαρια, ενα paradise fish κι ενα colisa lalia, καθως και καποια φυτα (μια ανουμπια νανο και τα αλλα 2 δε θυμαμαι το ονομα, μαλλον του γενους echinodorus πρεπει να ειναι). Ο στοχος ειναι να φτιαξω ενα κοινοβιο ενυδρειο και βασικα θελω τα ψαρια να συμβιωνουν ομαλα μεταξυ τους. Μου αρεσει τρελα το paradise μου, ο χαρακτηρας του δηλαδη, αλλα ειναι αρσενικο απ'οσο καταλαβα οποτε δεν σκοπευω να βαλω αλλο. Σκεφτομαι σε πρωτη φαση να βαλω ακομη ενα colisa (εχω την εντυπωση οτι αυτα προτιμουν να ειναι 2 ή περισσότερα) και πιθανως ενα μικρο red gurami, απο κει και περα ομως θα ηθελα τις προτασεις σας σχετικα με το ποια ψαρια μπορουν να συμβιωσουν με τα ηδη υπαρχοντα. Γενικα μου αρεσει να υπαρχει κινητικοτητα μεσα στο ενυδρειο. Ξεχασα να γραψω οτι η θερμοκρασια μου ειναι στους 25βαθμους. Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρχίσει καλά πιστεύω, με ψάρια από ασία που θα τα πάνε μια χαρά μεταξύ τους, απλά paradise απ' όσο ξέρω πρέπει να είναι ένα αρσενικό μόνο του...

Αν θες να συνεχίσεις μόνο με ασιατικά δες

αυτά για βυθόψαρα: 1, 2, 3

και αυτά για κοπαδόψαρα: 1, 2, 3

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρχίσει καλά πιστεύω, με ψάρια από ασία που θα τα πάνε μια χαρά μεταξύ τους, απλά paradise απ' όσο ξέρω πρέπει να είναι ένα αρσενικό μόνο του...

Αν θες να συνεχίσεις μόνο με ασιατικά δες

αυτά για βυθόψαρα: 1, 2, 3

και αυτά για κοπαδόψαρα: 1, 2, 3

Να συμπληρώσω απλά πως τα βυθόψαρα που προτείνει ο vicious είναι ΚΑΙ κοπαδόψαρα! Δηλάδη καλό θα ήταν να τα έχεις σε ομάδα 4+ για να τα βλέπεις και την μέρα. Αλλιώς κρύβονται και βγαίνουν μόνο το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις προτασεις

μου αρεσαν πολυ τα ψαρια που προτεινατε και γενικα η ιδεα του κοπαδιου

επισης μου αρεσει πολυ το silver dollar που νομιζω οτι μπορει να συμβιωσει, τι λετε?

επισης ηθελα τη γνωμη σας για τα μικρα tetra γιατι απο αυτα που διαβασα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορουν να συμβιωσουν ή κινδυνευουν απο το paradise

Link to comment
Share on other sites

επισης μου αρεσει πολυ το silver dollar που νομιζω οτι μπορει να συμβιωσει, τι λετε?

Οχι,ειναι απο Νοτια Αμερικη και γινεται 30cm.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε

δεν το ηξερα οτι γινεται τοσο μεγαλο (και προφανως θελει αλλου ειδους νερο αν καταλαβα καλα)

μαλλον θα μεινω σε αυτα που μου προτεινατε ηδη για να ειμαι σιγουρος

καθε αλη ιδεα ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...