Jump to content

εξωτερικο φιλτρο για μικρο ενυδρειο


Recommended Posts

θέλω να σας ρωτήσω εάν για ένα ενυδρείο 80lt είναι αρκετό ένα εξωτερικό φίλτρο με 250lt/h εάν όχι ποιος είναι ο γενικός κανόνας για τα φίλτρα σε αναλογία με τον ογκο.Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites

θέλω να σας ρωτήσω εάν για ένα ενυδρείο 80lt είναι αρκετό ένα εξωτερικό φίλτρο με 250lt/h εάν όχι ποιος είναι ο γενικός κανόνας για τα φίλτρα σε αναλογία με τον ογκο.Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο

Τα 250L/h αφορούν την ροή του φίλτρου. Η επιλογή του φίλτρου βάση της ροής εξαρτάται από 2 παράγοντες:

α) Τα ψάρια. Υπάρχουν ψάρια που ζούνε σε ποτάμια και άλλα που ζούνε σε λίμνες. Κάποια ποτάμια είναι ερμητικά και κάποια όχι, όπως επίσης υπάρχουν και σημεία λιμνών που τα "πιάνει καιρός" και άλλα που δεν τα πιάνει. Αυτό σημαίνει πως κάποια ψάρια έχουν ως βιότοπο ορμητικά νερά και μεγάλη ροή ενώ άλλα όχι.

β) Την κυκλοφορία νερού μέσα στο ενυδρείο. Ένα δυνατό φίλτρο κάνει πιο εύκολη την κυκλοφορία νερού απ'ότι ένα αδύναμο. Σε αυτό παίζουν ρόλο οι διαστάσεις του ενυδρείου (ΥxΠxΜ) αλλά και τις δυνατότητες στησίματος που έχεις για την είσοδο και έξοδο νερού.

Δεύτερο κριτήριο για την επιλογή φίλτρου είναι ο όγκος υλικών που έχει ο κάδος. Γενικώς είμαι υπέρ της άποψης πως όσο περισσότερη βιολογία τόσο το καλύτερο. Όμως υπάρχουν και οι λεγόμενες minimum περιπτώσεις που μπορέις να επιλέξεις. Αυτές εξαρτόνται από:

α) Ιχθυοφόρτωση. Όσο περισσότερα ψάρια τόσο μεγαλύτερο όγκο φίλτρου θες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως η ζωή των ψαριών, στην περίπτωση της μεγάλης ιχθυοφόρτωσης, γίνεται καλύτερη. Απλά κρατάς την ποιότητα του νερού σε καλά πλαίσια επιλέγοντας μεγάλο κάδο.

β) Όγκος ενυδρείου. Γενικώς διαφωνώ με τα λίτρα που δίνουν οι εταιρείες για τα φίλτρα τους. πχ. λένε πως ένας κάδος με όγκο υλικών 8L βιολογικό και 4L μηχανικό μπορεί να κρατήσει ενυδρείο 1200L. Δηλαδή 12L συνολικών υλικών μπορούν να κρατήσουν 1,2 ΤΟΝΟΥΣ νερού! Απλά μου φαίνεται κουφό! Όσο καλό βιολογικό υλικό και να βάλεις, προσωπικά ο δικός μου νους δεν μπορεί να χωρέσει αυτή την αναλογία.

Στο θέμα σου τώρα. Τα 250L/h δεν λένε τίποτα. Παίζουν ρόλο τα ψάρια που θα βάλεις μέσα και το γενικότερο στήσιμο του ενυδρείου σου (είσοδος-έξοδος νερού, διακοσμητικά στοιχεία). Όσον αφορά την επιλογή του όγκου του κάδου του εξωτερικού φίλτρου, θα σου έλεγα να πάρεις κάποιο φίλτρο που να γράφει πως "σηκώνει" minimum 150L ενυδρείο. Για να καταλάβεις, εγώ έχω φίλτρο στο 60L που λέει η εταιρεία πως κάνει για 250L. Μέσα σε αυτό το ενυδρείο έχω έναν μονομάχο και ένα Pleco Ancistrus sp3.

Η επιλογή δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Minimum θελεις ενα φιλτρο 400 L/H.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...