Jump to content

Απομάκρυση άλγης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα ενυδρείο 60Λτ με 5 μωρά ξιφοφόρους και 2 καφέ apple snail. Φαίνεται οι σαλίγκαροι δεν έκαναν καλή δουλειά, όπως τα ξανθά apple snail και γέμισαν τα τζάμια άλγη!!! Το νερό είναι πεντακάθαρο, κάνμω αλλαγές νερού και 5 μέρες συσκότηση! Καμμία πρόταση???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα ενυδρείο 60Λτ με 5 μωρά ξιφοφόρους και 2 καφέ apple snail. Φαίνεται οι σαλίγκαροι δεν έκαναν καλή δουλειά, όπως τα ξανθά apple snail και γέμισαν τα τζάμια άλγη!!! Το νερό είναι πεντακάθαρο, κάνμω αλλαγές νερού και 5 μέρες συσκότηση! Καμμία πρόταση???

Τί είδους άλγη? Καφέ ή πράσινη?

Link to comment
Share on other sites

Πράσινη! Προσπάθησα να την βγάλω με ξυστηράκι τζαμιών αλλά δεν βγαίνει! Η περισσότερη είναι στο μπροστινό τζάμι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πράσινη! Προσπάθησα να την βγάλω με ξυστηράκι τζαμιών αλλά δεν βγαίνει! Η περισσότερη είναι στο μπροστινό τζάμι :rolleyes:

Α) Τα ΝΟ3 σε τί επίπεδο είναι?

Β) Δοκίμασε παλιά τηλεκάρτα για να ξύσεις το τζάμι.

Γ) Θες Golden Apple Snails (τσάμπα εννοείται)? Έχω καμία 200αριά περίσσευμα και σε λίγο θα έχω άλλα τόσα και περισσότερα!!! :rolleyes: Πάω στοίχημα πως από το γλύψιμο που έχουν ρίξει στα τζάμια, θα τα έχουν μειώσει το πάχος τους τουλάχιστον 1mm :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανθά apple snail και στο πετ σοπ, όταν πήγα να ξαναπάρω μου έδωσαν τα καφέ λέγοντας μου, πως ούτε βλάπτουν τα φυτά, ούτε αφήνουν την άλγη να αναπτυχθεί! Και την ανούμπια μου έφαγαν και η άλγη ξεστράτησε!!! Αν έχεις, θα ήθελα 2-3 σαλίγκαρους!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανθά apple snail και στο πετ σοπ, όταν πήγα να ξαναπάρω μου έδωσαν τα καφέ λέγοντας μου, πως ούτε βλάπτουν τα φυτά, ούτε αφήνουν την άλγη να αναπτυχθεί! Και την ανούμπια μου έφαγαν και η άλγη ξεστράτησε!!! Αν έχεις, θα ήθελα 2-3 σαλίγκαρους!

Τα καφέ ΣΑΚΑΤΕΥΟΥΝ τα φυτά! Και τα ξανθά τρώνε αλλά πολύ λιγότερο και μόνο αν δεν βρούνε τίποτα άλλο να τσιμπήσουν. Στέλνω ΠΜ να με πάρεις τηλ να κανονίσουμε συνάντηση να σου δώσω σαλίγκαρους, όχι λιγότερους από 5..... πρέπει να τα ξεφορτωθώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...