Jump to content

κεραμικό υλικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία. Το βιολογικό υλικό που έχουμε στο φίλτρο μας θα πρέπει να το αλλάζουμε κάποια στιγμή? Το ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει. Και αν ναι, μετά από πόσο καιρό θα πρέπει να γίνεται αυτή η διαδικασία...? :rolleyes: Εγώ έχω σαν βιολογικό υλικό το sera biopur. Πρέπει να το αλλάξω ? Πλησιάζει ένας χρόνος που είναι μέσα στο φίλτρο μου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν το αλλαζω βεβαια δεν εχω το συγκεκριμενο που εχεις αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλαγη ,μετρα αμμωνια μετα ταισμα και αν δεις 0 δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν το αλλαζω βεβαια δεν εχω το συγκεκριμενο που εχεις αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλαγη ,μετρα αμμωνια μετα ταισμα και αν δεις 0 δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις πιστευω

Θεωρητικά δεν πρέπει να χρειάζεται αλλαγή, άσχετα με όσα λένε οι εταιρείες! Αν δεις πάντως πως αρχίζει να τρίβεται/διαλύεται, τότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις μερική ή ολική αντικατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω εννοεις το Βiopure forte, αν ειναι αυτο μετα το 6μηνο θα αρχισει να διαλυεται και θα το αντικαταστησεις ουτως η αλλως. Γιατι δεν προτιμας το Siporax; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω εννοεις το Βiopure forte, αν ειναι αυτο μετα το 6μηνο θα αρχισει να διαλυεται και θα το αντικαταστησεις ουτως η αλλως. Γιατι δεν προτιμας το Siporax; :rolleyes:

Όχι φίλε, λέει sera biopur. Δεν έχει διαλυθεί καθόλου ούτε έχει τριφτεί.

Ααααα τώρα που το θυμήθηκα. Για να μην ανοίξω άλλο θέμα χωρίς λόγο μπορεί να μου λύσει κάποιος μία απορία...? Εκτός από το biopur που έχω για βιολογικό καθαρισμό έχω μέσα στο φίλτρο και το sera biofibres για μηχανικό. Το χρησιμοποιώ αντί για σφουγγάρι για να κρατάει τις βρωμιές πριν περάσει το νερό από το biopur. Το θεωρείτε καλή επιλογή ή είναι προτιμότερο το σφουγγάρι...? Σφουγγάρια δεν έχω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, λέει sera biopur. Δεν έχει διαλυθεί καθόλου ούτε έχει τριφτεί.

Ααααα τώρα που το θυμήθηκα. Για να μην ανοίξω άλλο θέμα χωρίς λόγο μπορεί να μου λύσει κάποιος μία απορία...? Εκτός από το biopur που έχω για βιολογικό καθαρισμό έχω μέσα στο φίλτρο και το sera biofibres για μηχανικό. Το χρησιμοποιώ αντί για σφουγγάρι για να κρατάει τις βρωμιές πριν περάσει το νερό από το biopur. Το θεωρείτε καλή επιλογή ή είναι προτιμότερο το σφουγγάρι...? Σφουγγάρια δεν έχω καθόλου.

To Sera Biopur δεν είναι βιολογικό υλικό!!!! Είναι υλικό μηχανικού καθαρίσματος. Η μόνη βιολογία που μπορεί να μαζέψει είναι αυτή που κατά λάθος κολλάει ανάμεσα στα κομμάτια του μακαρονιού! Για πες αναλυτικά τα λίτρα του φίλτρου σου και την σειρά που τα έχεις τοποθετήσει....

Link to comment
Share on other sites

To Sera Biopur δεν είναι βιολογικό υλικό!!!! Είναι υλικό μηχανικού καθαρίσματος. Η μόνη βιολογία που μπορεί να μαζέψει είναι αυτή που κατά λάθος κολλάει ανάμεσα στα κομμάτια του μακαρονιού! Για πες αναλυτικά τα λίτρα του φίλτρου σου και την σειρά που τα έχεις τοποθετήσει....

Ευχαριστώ φίλε, αλλά, χωρίς παρεξήγηση, αυτό που λες δε νομίζω ότι ισχύει. Εγώ ξέρω ότι το sera biopur είναι για αποίκηση βακτηριδίων και επειδή με ανησύχησες κοίταξα στο σάιτ της sera και όντως αυτό αναφέρει. Είσαι σίγουρος...?

Να δες τι λέει: http://www.sera.de/index.php?id=65&L=14

Το φίλτρο μου δεν είναι "fixed" όπως αυτά της σέρα ή της τέτρα με δικό του κυκλοφορητή και υλικό. Είναι ένα κουτί στην ουσία στο οποίο βάζεις το υλικό και τον κυκλοφορητή που θέλεις. Όσο για τη χωρητικότητά του δε λέει ακριβώς σε λίτρα, αλλά λέει τις διαστάσεις σε εκ. Έψαξα τώρα στο ίντερνετ και βρήκα ένα λινκ για να δείτε ποιο είναι. Εγώ έχω το small.

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...ang_el%26sa%3DN

Κι εδώ είναι ακριβώς το φίλτρο μου μαζί με τα υλικά και τον κυκλοφορητή. Οι "θάλαμοι" φαίνονται και στο λινκ που δίνω παραπάνω, αλλά εδώ μπορείτε να δείτε και τον τρόπο που περνάει το νερό και μέσα από ποια υλικά. Το σχέδιο είναι δικό μου και μάλιστα πολύ καλλιτεχνικό θεωρώ...!!!! :rolleyes::rolleyes:

post-5035-1228765444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Sera biopur είναι ένα κεραμικό υλικό, ελάχιστα πορώδες (όπως τα περισσότερα κεραμικά) και δεν είναι το καταλληλότερο για αποίκηση βακτηρίων. Το υλικό που είναι καθαρά για αποικηση βακτηρίων είναι το siporax!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...