Jump to content

Άλλη μια φορά την βοήθειά σας.


bgs

Recommended Posts

Άλλη μια φορά θα χρειαστώ την βοήθειά σας,

είμαι πολύ κοντά στο στρώσιμο του ενυδρείου μου (θέλω να πιστεύω), σας παραθέτω τις μετρήσεις που έκανα μόλις τώρα: NH3-NH4= 0

NO2= 0,8

NO3=100

GH= 7

KH= 5

PH= 9

Θα ήθελα να μου πείτε εάν πρέπει να περιμένω να μηδενιστεί τελείως το ΝΟ2 ή εαν με μια μεγάλη αλλαγή νερού θα μηδενιστεί ούτως ή άλλως (το στρώσιμο γίνεται με την μέθοδο της αμμωνίας).

Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας και για τις μετρήσεις GH,KH,PH.

Εχω την εντύπωση οτι το PH πρέπει να το ρίξω γύρω στο 7.

Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φορά θα χρειαστώ την βοήθειά σας,

είμαι πολύ κοντά στο στρώσιμο του ενυδρείου μου (θέλω να πιστεύω), σας παραθέτω τις μετρήσεις που έκανα μόλις τώρα: NH3-NH4= 0

NO2= 0,8

NO3=100

GH= 7

KH= 5

PH= 9

Θα ήθελα να μου πείτε εάν πρέπει να περιμένω να μηδενιστεί τελείως το ΝΟ2 ή εαν με μια μεγάλη αλλαγή νερού θα μηδενιστεί ούτως ή άλλως (το στρώσιμο γίνεται με την μέθοδο της αμμωνίας).

Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας και για τις μετρήσεις GH,KH,PH.

Εχω την εντύπωση οτι το PH πρέπει να το ρίξω γύρω στο 7.

Εσείς τι λέτε?

Το pH εξαρτάται από το τί ψάρια θα βάλεις μέσα! Κάνε μία αλλαγή νερού 30-40% εφόσον το έχεις στρώσει με αντιχλώριο και ξαναμέτρα! Τα gH και kH (κυρίως) μου φαίνονται λίγου κουλές τιμές..... Με στικς μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μεγάλη αλλαγή όπως είπε και ο συνάδελφος γιατί κατά το στρώσιμο, ειδικά το pH, ανεβαίνει στα ουράνια...

Μετά την αλλαγή κάνε μια δοκιμή με αμμωνία μέχρι να πάει στο 0.5-1 και δες πόσο γρήγηρα θα μηδενίσει.

Τα νιτρώδη να μηδενιστούν και αυτά και είσαι άψογος. :rolleyes:

Όσο για gH, kH, είναι 1-2 βαθμούς πιό χαμηλά από της δικής μου βρύσης οπότε τα θεωρώ φυσιολογικά αλλά και πάλι θα πάρουν τις κανονικές τους τιμές καμιά βδομάδα μετά την μεγάλη αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω για την βοήθεια παιδιά, περιμένω να μηδενιστεί το ΝΟ2 και θα κάνω την μεγάλη αλλαγή.

Θα επανέλθω με καινούριες μετρήσεις μετά την μεγάλη αλλαγή. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...