Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΦΥΛΤΡΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΚΤΛ..... ΤΟ ΓΕΜΗΣΑ ΝΕΡΟ ΕΒΑΛΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΡΟΣΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΒΓΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΕΡΙΞΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΙΣΟ ΚΟΥΤΙ ΤΡΟΦΗ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ Κ Α Τ Α Σ Τ Ρ Ο Φ Η ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΤΟ ΠΛΗΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΤΟ ΦΥΛΤΡΟ ΑΛΑΞΑ Τ 2/3 ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ 1 ΨΑΡΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΞΑΝΑΑΛΑΞΑ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΒΓΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ Α ΑΝΕΥΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙΕΙΔΑ ΧΡΩΜΑ ΣΤΑ ΝΟ3 ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΦΩΡΤΟΘΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΥΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΙ ΑΦΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΖΟΥΝ 3 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ 2 SILVER SARK

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΦΩΡΤΟΘΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΥΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΙ ΑΦΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΖΟΥΝ 3 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ 2 SILVER SARK

Αν ειναι ΝΟ3>40 δεν εχουν προβλημα τα ψαρια σου.

Αν ειναι πανω απο 40 υπαρχει προβλημα .

Τοτε κανε αλλαγη νερου μεχρι να πεσουν κατω απο 40 .

Λιγη τροφη στα ψαρακια ...ελαχιστη . Σε 1 με 2 λεπτα πρεπει η τροφη να

εχει εξαφανηστει . Αν οχι την επομενη φορα που θα ταισεις βαλε πιο λιγο.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ΝΟ3>40 δεν εχουν προβλημα τα ψαρια σου.

Αν ειναι πανω απο 40 υπαρχει προβλημα .

Τοτε κανε αλλαγη νερου μεχρι να πεσουν κατω απο 40 .

Λιγη τροφη στα ψαρακια ...ελαχιστη . Σε 1 με 2 λεπτα πρεπει η τροφη να

εχει εξαφανηστει . Αν οχι την επομενη φορα που θα ταισεις βαλε πιο λιγο.

Καλη συνεχεια.

Μία παρατήρηση:

Το ΝΟ3 δεν είναι επικίνδυνο για κάποια ψάρια όταν είναι υψηλό. Για την ακρίβεια δεν είναι επικίνδυνο για κανένα ψάρι άμεσα, αλλά μπορεί να αποδειχτεί προβληματικό μετά από πολύ καιρό! Μετά από συζήτηση που έιχα με έμπειρο χομπίστα και ψάχνοντας στο internet, είδα πως στις περιοχές όπου ζουν σκαλάρια και δίσκοι (δηλαδή νερά με πολύ χαμηλή ροή), τα NO3 μπορούν να υπερβολικά υψηλά!!! Δεν λέω πως δεν είναι καλό να το ελέγχουμε και να το προσέχουμε, αλλά δεν είναι να μας τρομάζει κι όλας!

Το αναφέρω, καθότι, πιστεύω πως υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην είναι θέμα NO3 η παρατήρηση που κάνεις για το σκαλάρι, αλλά να ευθύνεται κάτι άλλο.

Θα σου πρότεινα να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, όπως τα λίτρα σου, την διακόσμηση, το φίλτρο σου, τις γενικότερες διαδικασίες που ακολουθείς σε αλλαγές νερού (κάθε πότε και πόσο)....

Τα NO3 πέφτουν με αλλαγές νερού. Ο πιο φυσικός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Ένα από αυτά είναι το κερατόφυλλο το οποίο δεν φυτεύετε και είναι πανέυκολο στην συντήρησή του!

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια δεν είναι επικίνδυνο για κανένα ψάρι άμεσα, αλλά μπορεί να αποδειχτεί προβληματικό μετά από πολύ καιρό!

Σωστος ο Νικος αλλα καλο ειναι να προσεχουμε για να εχουμε...

Υψηλες συγκεντρωσεις υποδεικνυουν οτι κατι δε παει καλα.

Ευχαρηστω για τη συμπληρωση.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΗΜΒΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟ2 ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟ3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΧΙΛΙΑ ΣΗΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙΑΝ ΜΠΟΡΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΩ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΗΜΒΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΗΤΑΩ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟ2 ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟ3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΧΙΛΙΑ ΣΗΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙΑΝ ΜΠΟΡΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΩ

Μη μασας φιλε μου ,

απλα κανεις τα ιδια που αναφερουμε παραπανω και αμεσα γιατι το ΝΟ2

ειναι δηλητηριο και πρεπει να εναι 0 . Αλλαγη νερου θα σου ελεγα να κανεις τα 2/3 για να πεσει σιγουρα .

Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Αα και κατι αλλο , μετρα και το νερο της βρυσης για να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι απο εκει.Το νερο της βρυσης θα πρεπει να ειναι 0 αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα στο δικτυο υδρευσης .

Φιλικα Κωστας

Link to comment
Share on other sites

.....ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟ2 ........ ΜΠΟΡΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΩ

Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε scalare θα σε παρακαλούσα πολύ να γράφεις με πεζά .

Το ενυδρείο σου ειναι καινούργιο και δεν εχει στρώσει ακόμα συν οτι έγινε και η ζημιά με τη τροφή που επιβάρυνε τη κατάσταση.

Όπως σου είπαν και ποιο πάνω με αλλαγή νερού 70% θα μειωθεί προσωρινά , άλλα θέλεις και ζωντανά βακτήρια να προσθέσεις για να ενεργοποιηθεί πλήρως το βιολογικό σου φίλτρο .

Θα ήθελα όμως να μας δώσεις και τις τιμές της αμμωνίας .

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ζωντανα βακτηρια αλλα δεν εχω τεστ αμωνιας εκανα την αλαγη νερου και χαθηκε το προβλημα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...