Jump to content

ενυδρείο φίλου 2μετρο


elli

Recommended Posts

ενας φιλος μετά απο πολλά χρόνια ξανακόλλησε με τα ενυδρεία και έχει αφρικάνες σε ένα 120λτ(εχει παραγγείλει ένα 300λτ για αυτά) και θέλει να βάλει αμερικάνες στο 2μετρο.

πείτε ιδέες να του πω γιατί στην αρχή ήθελε ταγκανίκα αλλά τώρα άλλαξε γνώμη, περιμένω προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ακριβος ειανι το διμετρο?

ψαρια εχει παρα πολλες επιλογες ...βασικα δεν νομιζω οτι υπαρχει αμερικανικη κιχλιδα που να μην μπαινει στα παραπανω διμετρα

Link to comment
Share on other sites

είπε ότι είναι 750λτ αλλά καθαρό νομίζω 630λτ. Δεν το έχει στήσει ακόμη γιατί δεν ήταν καλή η βάση του και παρήγγειλε μεταλλική οπότε μόλις γεμίσει την δεξαμενή και στρώσει το νερό του τότε θα βάλει ψάρια γιαυτό ρωτάει πριν.Επίσης επειδή είχε εμπειρία σε ταγκανίκα χρόνια και τώρα θέλει να αλλάξει ας του δώσουμε ιδέες.Το ph πρέπει να είναι γύρω στο 7 για τις αμερικάνες και αν βάλει ξύλα μέσα μαζί με τις πέτρες θα έχει πιο μαλακό νερό ?Τι άλλο να προσέξει?

Link to comment
Share on other sites

αμα θα βαλει μεγαλες αμερικανικς κιχλιδες ενα ph 7-7.5 ειναι μια χαρα , πιο σημαντικη ειναι η καλη φιλτρανση, και διακοσμηση που να μην χαλα ευκολα τα φυτα μαλλον δεν θα αντεξουν γιαυτο καλυτερα πετρες και ξυλα.και αυτες καλα στερεωμενες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΛΙΤΡΑ 750 έχει 2 κουβάδες φίλτρα το ένα βιολογικό και το ένα χημικό, θα βάλει πέτρες και ξύλα αν θεωρείται ότι το 7 ph είναι καλό να του πω να μην βάλει τύρφη για να το ρίξει στο 6.5-6.8.

απο ψάρια (μεγαλούτσικα) έχει βάλει

2 silver dollar ?

2 blue acara

3 oscar

2 jack dempsey

1 μαχαιρόψαρο ?

τι άλλα να βάλει?

του αρέσουν και τα παπαγαλόψαρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω στο 7,2PH χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα.

Υπάρχουν επίσης τα Τεξας και διάφορα είδη Severum

Ισως και κάποιος γεωφάγος χωρίς να ειμαι σίγουρος αν ταιριάζει.

Πρόβλημα συγκατοίκησης ισως υπάρχει στον συνδυασμο που έγραψες, εξαρτάται απο τα άτομα .

Link to comment
Share on other sites

νομίζω geophagus, firemouth ταιριάζουν με τα άλλα που έχει. Texas πήρε ήδη. Κάπου ήδα και μια ωραία κιχλίδα green terror μήπως όμως γίνεται πολύ μεγαλόσωμο και επιθετικό ? Severum αν δεν βάλει φυτά νομίζω κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Απο την δικη μου εμπειρία το green terror δημιουργησε προβλήματα και το απομακρυνα. Firemouth εβαλα 2 φορές γιατι μου αρεσουν αλλα ηταν φοβισμένα . Τα σεβερουμ δεν χαλάνε τα φυτά.

Αν θέλει να βάλει φυτά στην συνθεση που εχεις δώσει το πρόβλημα ειναι τα ασημένια δολαρια. Δεν αφήνουν ούτε δείγμα πράσινου.

Link to comment
Share on other sites

τα σεβερουμ τα χαλανε τα φυτα,αυτο απο δικη μου εμπειρια ,και ανουμπιες μου φαγανε

Τι να πω, ριχνω συχνα φυλα απο βαλισνεριες απο το φυτεμενο και δεν ασχολούνται καθόλου τα σεβερουμ, και είναι αρκετά και μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην το ψαχνεται για αληθινα φυτα, τα οσκαρ δεν θα αφησουν τιποτα ορθιο. το τεξας και το jack dempsey ειναι μαχητικα ψαρια. αν αποφασισει να τα βαλει να ειναι ολα ιδου μεγεθους

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επιλογες πολλες , εγω θα προτιμουσα για 2μετρο--- red terror-red devil-parachromis dovi managuensis motaguensis-black nasty-tilapia-salvini- Διαλεγεις κ παιρνεις. Πραγματικα ψαρια με προσοπικοτητα κ δραση

Για κατω red tail catfish η tiger shovelnose catfish. Δηλαδι ολα XXL εκτος το salvini που

ειναι μια βομβα τσεπης....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι το θέμα αυτό εχεί ανοίξει το 12/2008 δεν ξέρω αν έχει ουσία πια να κάνουμε προτάσεις για σύνθεση ψαριών.

Ευχαριστώ Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι το θέμα αυτό εχεί ανοίξει το 12/2008 δεν ξέρω αν έχει ουσία πια να κάνουμε προτάσεις για σύνθεση ψαριών.

Ευχαριστώ Σωκράτης :(

Ωχ... Δεν το προσεξα αυτο... Ευχαριστουμε για την παρατηρηση... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...