Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά είμαι πολυ αρχάριος. Ακούστε παρακαλώ το πρόβλημα. Εχω ενυδρείο εδω και ένα μήνα περίπου.Αγόρασα ψάρια χωρις να ξέρω τι ακριβώς έπρεπε να κάνω, έτσι μου πέθαναν 5 στα 10.Τώρα επιλέγω τα ψάρια απο την αρχή.

Τι ακριβώς ψάρια πρέπει να πάρω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχην καλωσορισες.

Κανε μια συντομη παρουσιαση του ενυδρειου σου π.χ. διαστασεις, φιλτρο, ψαρια, μετρησεις νερου αν εχεις κανει, καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου για να εχουμε μια εικονα του ενυδρειου σου και το πιο σημαντικο φυσικα αν εχεις ακολουθησει τη σωστη διαδικασια για να στρωσεις το ενυδρειο.

Αποψη μου θα πρεπει πρωτα να εντοπιστει η αιτια που χανεις τα ψαρια και μετα σιγα σιγα αφου ενημερωθεις και διαβασεις λιγο θα αποφασισεις και για τα ψαρια. Μην κανεις βιαστικες κινησεις.

Να ξερεις οτι εδω στο Aquazone οι περισσοτεροι απο εμας τους αρχαριους εχουν μαθει αρκετα αλλα χρειαζεται και αρκετο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

και το πιο σημαντικο φυσικα αν εχεις ακολουθησει τη σωστη διαδικασια για να στρωσεις το ενυδρειο.

13218[/snapback]

Ξεκίνα απο αυτό καθώς είναι κατά πάσα πιθανότητα και το πρόβλημα. Είναι βασικό να 'στρώσεις' το ενυδρείο πριν προσθέσεις άλλα ψάρια. Αν δεν έχεις ακολουθήσει τη διαδικασία του στρωσίματος κάνε ένα search στο forum και θα βρείς πολύ αναλυτικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

σωστα σου ειπαν τα παιδια..γιατι ενυδρειο προκειται,ποιο το μεγεθος,φιλτρα,κ.λ.

κανε μας μια αναλυτικη περιγραφη :rockon:

Link to comment
Share on other sites

σωστα σου ειπαν τα παιδια..γιατι ενυδρειο προκειται,ποιο το μεγεθος,φιλτρα,κ.λ.

κανε μας μια αναλυτικη περιγραφη :rockon:

13301[/snapback]

Δυστυχώς παιδιά απο άγνοια το στρώσιμο του νερού έγινε με τα ψάρια μέσα, έτσι είχα τις απώλιες. Λοιπόν το ενυδρείο είναι 60 λίτρων της Jewel με ενσωματωμένο φίλτρο και θερμοστάτη. Εχω διαβάσει κάποια πράγματα στο internet. Δεν έχω κάνει μετρήσεις νερού. Αλλάζω το 1/3 του νερού κάθε 10 ημέρες και ρίχνω έναν αποχλωριοτή και ένα υγρό με μικροορψανισμούς. Αυτά μετά απο κάποιες συμβουλές απο ενα petshop.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά απο άγνοια το στρώσιμο του νερού έγινε με τα ψάρια μέσα, έτσι είχα τις απώλιες. Λοιπόν το ενυδρείο είναι 60 λίτρων της Jewel με ενσωματωμένο φίλτρο και θερμοστάτη. Εχω διαβάσει κάποια πράγματα στο internet. Δεν έχω κάνει μετρήσεις νερού. Αλλάζω το 1/3 του νερού κάθε 10 ημέρες και ρίχνω έναν αποχλωριοτή και ένα υγρό με μικροορψανισμούς. Αυτά μετά απο κάποιες συμβουλές απο ενα petshop.

13364[/snapback]

Χωρίς μετρήσεις είναι δύσκολο να ξέρουμε αν έχει στρωθεί το ενυδρείο ή όχι. Το υγρό με τους μικροοργανισμούς είναι λογικά καλλιέργεια βακτηριδίων για να επιταχυνθεί το στρώσιμο. Απο τη στιγμή που θα στρωθεί το ενυδρείο σου δε χρειάζεται να το προσθέτεις (έτσι, για να μη τα σκάς τσάμπα).

Αυτή τη στιγμή έχεις 5 ψάρια μέσα; Τι ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

1 γκουρανι 1 silver dollar 1 silver shark 2 clown

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...