Jump to content

θωλομα του νερου


Recommended Posts

εκανα πριν μια εβδομαδα αλλαγη του νερου και εδω και τρεισ ημερες μου παρουσιαζει μια θολουρα. πωσ μπορω να το αντιμετωπισω? αυτο μετα απο καποιεσ μερεσ φευγει και ξαναεμφανιζεται. το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρων με 10 ψαρακια γλυκου νερου καλη αναλογια?

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια....

νομίζω πρέπει να μας πεις κάποια στοιχεία για το ενυδρειο σου.....

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια....

νομίζω πρέπει να μας πεις κάποια στοιχεία για το ενυδρειο σου.....

κ να κανεις μερικες αλλαγες νερου..

Link to comment
Share on other sites

εκανα πριν μια εβδομαδα αλλαγη του νερου και εδω και τρεισ ημερες μου παρουσιαζει μια θολουρα. πωσ μπορω να το αντιμετωπισω? αυτο μετα απο καποιεσ μερεσ φευγει και ξαναεμφανιζεται. το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρων με 10 ψαρακια γλυκου νερου καλη αναλογια?

120 λιτρα με 10 ψαρακια τι;Αν ειναι τεραστια εχεις προβλημα.Κανε μια παρουσιαση....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τισ αμεσεσ απαντησεισ σασ.το ενυδρειο μου περιεχει 4 τετρα νομιζο οτι τα λενε 2 penguin -long 2 head tail kai δυο πλακοστομουσ δεν ξερω αν τα λεω σωστα δεν τα θυμαμαι γιατι τα εχω πολυ καιρο.

αλλαγη κανω περιπου μια με δυο φορεσ το μηνα, τεστ δεν εχο κανει ποτε! πλαστικα φυτα.

post-2109-1230653354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου

οι πετρα μετις τρυπες και τα οστρακα ειναι απο τι θαλασσα οι τις αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και καλη χρονια με υγεια σε εσα και στα ψαρακια σας! δεν μου δωσατε καποια απαντηση για το προβλημα και για αυτα που σας ρωταω.

ι πετρα αυτη ειναι πλαστικη την αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!

το φιλτρο το καθαριζεις?

αν ναι, πως?

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

μετρησεις κανεις?

αντιχλωριο χρησιμοποιεις?

η θολουρα πιθανο να προερχεται απο αυξημενα επιπεδα αμμωνιας.

αν εκανες καποια τεστ θα μπορουσαμε να σου πουμε περισσοτερα , αλλα και θα ηξερες περισσοτερα για την κατασταση του ενυδρειου σου.

ph?

no2?

no3?

αμμωνια?

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!

το φιλτρο το καθαριζεις?

αν ναι, πως?

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

μετρησεις κανεις?

αντιχλωριο χρησιμοποιεις?

η θολουρα πιθανο να προερχεται απο αυξημενα επιπεδα αμμωνιας.

αν εκανες καποια τεστ θα μπορουσαμε να σου πουμε περισσοτερα , αλλα και θα ηξερες περισσοτερα για την κατασταση του ενυδρειου σου.

ph?

no2?

no3?

αμμωνια?

σε ευχαριστω για την βοηθεια σου.

το φιλτρο το καθαριζω με νερο και βγαζω τα σαλιγκαρια που κολλανε πανω του.

μου εχουν δωσει και δυο σφουγγαρια αν τα λεω καλα απο τοτε που τα αγορασα αυτα πωσ τα καθαριζεισ?

το ενυδρει το εχω κανα 4 χρονια.μετρησεισ δεν εχω κανει ποτε δεν ξερω καθολου πωσ γινονται?χρησιμοποιω ενα τησ tetra. σημερα το πρωι αλλαξα το νερο αλλα τωρα παλι ειναι θολο.

Link to comment
Share on other sites

ναι δυο σφουγγαρια δεν ηξερα ρωτησα στο μαγαζι τοτε που αγαρασα το ενυδρειο και μου ειπαν θεσ δυο σφουγγαρια και για ενα διαστημα μου ειχαν πει μακαρονια πανω απο τα σφουγγαρια μετα μου απο κατι μηνεσ μου ειπαν να τα αφαιρεσω.

Link to comment
Share on other sites

τα σφουγγαρια του φιλτρου θα τα ξεπλενεις σε νερο ενυδρειου. οχι στη βρυση.

αλλαγες νερου κανε καθε βδομαδα 30% και μην ταιζεις πολυ. να μην μενουν τροφες στο ενυδρειο.

αν χρησιμοποιεις ταμπλετες βυθου σταματησε τες για λιγο καιρο και παρε ενα τεστ αμμωνιας.

το συγκεκριμενο κουτι φιλτρου χωραει κ αλλα υλικα.

σε παρομοιο ενυδρειο μου το εχω γεμισει με μακαρονι, αστερακια και σφουγγαρια.

αν στρωσει το φιλτρο σου πιστευω πως δεν θα εχεις αλλα προβληματα....

Link to comment
Share on other sites

ναι δυο σφουγγαρια δεν ηξερα ρωτησα στο μαγαζι τοτε που αγαρασα το ενυδρειο και μου ειπαν θεσ δυο σφουγγαρια και για ενα διαστημα μου ειχαν πει μακαρονια πανω απο τα σφουγγαρια μετα μου απο κατι μηνεσ μου ειπαν να τα αφαιρεσω.

Φίλε μου θα πρέπει να βάλεις σύντομα μέσα στο φίλτρο σου 1 λίτρο καλό βιολογικό υλικό, siporax ή sub strat pro, και το όποιο δεν θα ξαναπετάξεις.

Όταν θα βλέπεις ότι μειώνετε η ροη της αντλίας νερού στην έξοδο , τότε μόνο θα βγάζεις το υλικό και θα το ξεπλένεις με νερό από το ενυδρείο , ΟΧΙ της βρύσης.

( θα σε παρακαλέσω να μου στείλεις με ΠΜ το όνομα του καταστήματος που σου είπαν να βγάλεις τα μακαρόνια )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...