Jump to content

Υο Υο ψαρακι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανένας κάποιο μαγαζι που θα βρώ ένα τέτοιο ψαράκι; - Botia lohachata (yo yo loach) -

Ακόμη και απο κάποιο παιδι αν περισεύει ευπρόσδεκτο είναι..

διάβασα πως είναι πολυ ειρηνηκό και θέλω να το αλάξω με ενα καλσικό κλόουν που έχω γιατί τρώει τις ουρές απο τα γκαπυ!

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά του Clown είναι εν μέρη φυσιολογική. ΟΛΑ τα loaches (που ξέρω τουλάχιστον εγώ) είναι κοπαδόψαρα. Πρέπει να είναι σε μία ομάδα των 4-5 ατόμων και άνω. Συγκεκριμένα τα Clown θέλουν και μεγάλο ενυδρείο αφού γίνονται αρκετά μεγάλα ψάρια (30cm) οπότε ένα 600+ λίτρα ενυδρείο είναι καλό... για αρχή.

Τώρα στα yo yo loaches... ισχύει ακριβώς το ίδιο. Θέλει να είναι σε κοπάδι. Αν πάρεις μόνο ένα είτε θα σου γίνει επιθετικό (αυτό σημαίνει πως δεν έχεις αρκετές κρυψώνες) είτε (αν έχει κρυψώνες) δεν θα το βλέπεις ποτέ!

Κάνε μία γενική παρουσίαση του ενυδρείου σου (λίτρα, φίλτρανση, κάτοικοι, συνθήκες νερού.... και με φωτογραφίες) ώστε να μπορέσουμε να σου διορθώσουμε πιθανά λάθη και να σου προτείνουμε την καλύτερη δυνατή λύση!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το γράφεις φίλε μου το κλόουν είναι κοπαδόψαρο και από ότι διάβασα εκ των υστέρων χρειάζεται και αλλά για παρέα το έχω μέσα στο μικρό 50lt και φοβάμαι να το βάλω στο νέο 120lt.. Το μαγαζί που το πήρα βέβαια δεν μου είπε κάτι γι αυτό.. Ο λόγος που το πήρα είναι να μην γεμίζω σαλιγκάρια. Και αυτή δουλειά την έκανε πολύ καλά για 1,5 μήνα που το έχω αλλά χτες διέλυσε 1 γκάπυ!

Το Yο Yο διάβασα κάπου πως και μόνο του δεν θα έχει πρόβλημα και το μέγεθος του φτάνει τα 6cm μέσα σε ενυδρεία.

Κρυψώνες υπάρχουν όχι όμως πολλές.. το πρόβλημα είναι πως αυτό το ψαράκι χρειάζεται μεγαλύτερο ενυδρείο και μάλλον θα το χαρίσω κάπου.

γι αυτό σκέφτομαι κάτι άλλο μικρότερο που θα μου λύνει το πρόβλημα με τα σαλιγκάρια..

Link to comment
Share on other sites

Όπως το γράφεις φίλε μου το κλόουν είναι κοπαδόψαρο και από ότι διάβασα εκ των υστέρων χρειάζεται και αλλά για παρέα το έχω μέσα στο μικρό 50lt και φοβάμαι να το βάλω στο νέο 120lt.. Το μαγαζί που το πήρα βέβαια δεν μου είπε κάτι γι αυτό.. Ο λόγος που το πήρα είναι να μην γεμίζω σαλιγκάρια. Και αυτή δουλειά την έκανε πολύ καλά για 1,5 μήνα που το έχω αλλά χτες διέλυσε 1 γκάπυ!

Το Yο Yο διάβασα κάπου πως και μόνο του δεν θα έχει πρόβλημα και το μέγεθος του φτάνει τα 6cm μέσα σε ενυδρεία.

Κρυψώνες υπάρχουν όχι όμως πολλές.. το πρόβλημα είναι πως αυτό το ψαράκι χρειάζεται μεγαλύτερο ενυδρείο και μάλλον θα το χαρίσω κάπου.

γι αυτό σκέφτομαι κάτι άλλο μικρότερο που θα μου λύνει το πρόβλημα με τα σαλιγκάρια..

Το yoyo είναι καλή περίπτωση για τα σαλιγκάρια, αλλά πρέπει και είναι και αυτό σε ομάδα. Το θέμα είνια και το τί τιμές νερού έχεις ώστε να μην σου παρουσιαστούν στην πορεία προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Τιμές νερού δεν έχω να σου πω.. το παλιό 50lt το έχω πάνω από 1,5-χρόνο χωρίς προβλήματα.. Το νέο είναι σε διαδικασία στρωσίματος με πολύ ελάχιστα ψάρια (5 νέον και 4 cherry barb & 1 γαριδούλα) και μετά 1,5 μήνα θα βάλω νέα ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

Τιμές νερού δεν έχω να σου πω.. το παλιό 50lt το έχω πάνω από 1,5-χρόνο χωρίς προβλήματα.. Το νέο είναι σε διαδικασία στρωσίματος με πολύ ελάχιστα ψάρια (5 νέον και 4 cherry barb & 1 γαριδούλα) και μετά 1,5 μήνα θα βάλω νέα ψάρια..

Αυτά δεν είναι λίγα ψάρια και ούτε καν είναι ανθεκτικά για να πεις ότι μπορεί να αντέξουν την διαδικασία στρωσίματος! Πρόσεξε μην σου αρρωστήσουν λόγο ακατάλληλων συνθηκών και έχεις τρεχάματα με αρρώστιες!

Το σωστό στρώσιμο γίνεται χωρίς ψάρια. Το εύκολο στρώσιμο γίνεται με 1-2 (ανάλογα τα λίτρα) ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ (όσο είναι δόκιμος αυτός ο όρος) ψάρια!

Εσύ δεν έχεις κάνει κανένα από τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Ούπς τώρα το πρόσεξα.... Το 50L ενυδρείο με τί υλικά φιλτραρίσματος "τρέχει"? Ίσως να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπόλι ώστε να έχεις σχετικώς άμεσα έτοιμο το νέο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι το έχω κάνει χρησιμοποίησα μερικά μακαρονάκια από το παλιό στο καινούριο ώστε να έχω γρηγορότερα από αποτελέσματα.. αν και το σκεύασμα (nitrivec της sera) που χρησιμοποίησα αρχικά έγραφε που μπορώ να βάλω ψάρια μετά 24 ώρες.. παρόλα αυτά σε διάστημα 15 ημερών πρόσθεσά σταδιακά αυτά τα λίγα ψαράκια που περιγράφω..

Εκτός των ψαριών το ενυδρείο περιέχει και αρκετά φυτά που πιστεύω βοηθούν αρκετά στην βελτίωση του νερού.

Τελικά να γυρίσουμε και λίγο στο βασικό μου ερώτημα ..τα Yo Yo τελικά είναι καλή λύση στην περίπτωση μου; Επειδή το ξανάλεω διάβασα πως τα συγκεκριμένα και μόνα τους τα πηγαίνουν μια χαρά. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να τα έχει; Μήπως να προτιμούσα κάποιο άλλο είδος που να τρώει τα σαλιγκαράκια ώστε να μην έχω υπερπληθυσμό;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... ας γυρίσουμε στο θέμα μας!

Τα Yo yo loaches όπως όλα τα γνωστά σε μένα Loaches ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε ομάδα. Αν έχεις αντίθετη πληροφόρηση από κάποιο έγκυρο site στο internet θα σε παρακαλούσα να το ποστάρεις, γιατί πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που λες!

Επίσης, το μέγεθός τους είναι minimun τα 6-7cm και maximum τα 12-13cm. Οπότε μία ομάδα από αυτά σίγουρα θέλει ένα ενυδρείο με αρκετούς χώρους!

Θα σου πρότεινα τα Dwarf Loach, Botia Sidthimunki, τα οποία ΕΠΙΣΗΣ θέλουν ομάδα αλλά είναι αρκετά μικρότερα σε μέγεθος και είναι και πολύ καλοί καθαριστές σαλιγκαριών. Τέτοια ψαράκια έχει το Water Inn στην Κηφισιά και σε αρκετά καλή τιμή! Πιθανότατα βέβαια να τα βρεις και σε άλλο ενυδρειακό μαγαζί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ πρέπει να το διάβασα http://www.malawicichlidhomepage.com/other...a_lohachata.htm

αλλα μάλλον και σε κάποιο ακόμη που δεν το βρίσκω..

τώρα κατά ποσο έγκυρο είναι το site δεν το ξέρω.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... ας γυρίσουμε στο θέμα μας!

Τα Yo yo loaches όπως όλα τα γνωστά σε μένα Loaches ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε ομάδα. Αν έχεις αντίθετη πληροφόρηση από κάποιο έγκυρο site στο internet θα σε παρακαλούσα να το ποστάρεις, γιατί πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που λες!

Επίσης, το μέγεθός τους είναι minimun τα 6-7cm και maximum τα 12-13cm. Οπότε μία ομάδα από αυτά σίγουρα θέλει ένα ενυδρείο με αρκετούς χώρους!

Θα σου πρότεινα τα Dwarf Loach, Botia Sidthimunki, τα οποία ΕΠΙΣΗΣ θέλουν ομάδα αλλά είναι αρκετά μικρότερα σε μέγεθος και είναι και πολύ καλοί καθαριστές σαλιγκαριών. Τέτοια ψαράκια έχει το Water Inn στην Κηφισιά και σε αρκετά καλή τιμή! Πιθανότατα βέβαια να τα βρεις και σε άλλο ενυδρειακό μαγαζί...

Φίλε stormtrooper, επειδή έχω δει πολλές φορές να προτείνουν το συγκεκριμένο ψάρι, έκανα μια σχετική έρευνα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι από τα ψάρια τα οποία ΔΕΝ πρέπει να βρίσκονται στα ενυδρεία μας. Σύμφωνα με αρκετά sites το είδος αυτό βρίσκεται ένα βήμα πριν την εξαφάνιση στο φυσικό του περιβάλλον. Στην κόκκινη λίστα του IUCN γράφει CRITICALLY ENDANGERED.

Δες εδώ : IUCN 2008 Red List

Επίσης στο loaches.com αλλά και εδώ μεταξύ άλλων αναφέρει τον κίνδυνο εξαφάνισης του.

Εκτός βέβαια αν τα ψάρια αναπαράγονται σε μεγάλη κλίμακα σε φάρμες. Ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση εγώ θα προτιμούσα να μην αποκτήσω Botia Sidthimunki καθώς δεν θα διακινδύνευα να αγοράσω ψάρια πιασμένα από το φυσικό τους περιβάλλον. Αν ήμουν 1000 % σίγουρος ότι είναι ψάρια από αναπραγωγή σε αιχμαλωσία, τότε μόνο θα τα έβαζα στο ενυδρείο μου.

Έχεις καμία άλλη πληροφορία; Ποιά είναι η άποψη σου;

Να ζητήσω βέβαια και συγνώμη από τον alex1001 γιατί ξέφυγα εντελώς από το αρχικό του ερώτημα.

Φίλε alex1001, θα σου πρότεινα να δώσεις το Clown σου κάθως τα ενυδρεία σου είναι πολύ μικρά για περισότερα clown και εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω αυτό το ψαράκι μόνο του. Εγώ είχα δύο σε 100 λίτρα καθαρά αλλά μόλις μεγάλωσαν λίγο τα έδωσα. Ο λόγος που τα είχα πάρει ήταν ο παιχνιδιάρικος χαρακτήρας τους και η συμπεριφορά τους. Το μεγαλύτερο όμως από τα δύο καταπιέζε το μικρότερο το οποίο δεν αναπτυσόταν κανονικά. Τώρα, για τα yo yo loaches που ρωτάς, σίγουρα και αυτά θέλουν μια μικρή ομάδα για να είναι ευτυχισμένα. Αν όμως φτάνουν τα 10 εκατοστά εγώ λόγω χώρου, μάλλον δε θα έβαζα 4-5 τέτοια ψαράκια. Ίσως όμως να είμαι και υπερβολικός. Ας πει και κανένας άλλος την γνώμη του.

Επίσης μην σε αγχώνουν ιδιαίτερα τα σαλιγκαράκια, είναι και αυτά μέρος του μικρο-οικοσυστήματος του ενυδρείου σου. Εκτός βέβαια αν σου μασουλάν τα φυτά σου.

Αυτά :huh:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που ξέχασα! Μήπως με τα loaches κινδυνεύουν και οι γαριδούλες σου; Γιατί από ότι διάβασα εκτός από σαλιγκαράκια τρώνε και γαριδούλες! Είναι φαίνεται και αυτές τραγανές :huh: . Πάντως εγώ δεν έχω πείρα για την συμβίωση γαρίδων με loaches. Ψάξτο λίγο παραπάνω αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

@ alex1001

Στο link που πόσταρες λέει να μπαίνουν σε ομάδα των τριών ατόμων. Αν και διαφωνώ με το νούμερο καθότι 3 δεν μπορεί να θεωρηθεί ομάδα, και πάλι δεν αναφέρει πουθενά ότι μπορούν να είναι μόνα τους. Γενικώς όταν ακούς κοπάδι, ο ενδεικτικός κατώτερος αριθμός για μένα είναι τα 6 άτομα!!!

@ theodor72

Λοιπόν, φίλε Θοδωρή (αν υποθέτω σωστά το όνομα), μου θύμισες κάτι που πολύ κακώς είχα ξεχάσει. Τα συγκεκριμένα Botia ήταν από τα πρώτα μου ψαράκια και μάλιστα όταν τα είχα πάρει, απόρησα για το μεγάλο κόστος τους. Ψάχνοντάς το στο νετ, είδα πως είναι στη Red List και γενικώς έχει απαγορευτεί η εισαγωγή τους! Οπότε έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα αναφέρεις και ζητώ συγγνώμη που πολλάκις έχω προτείνει τα συγκεκριμένα ψαράκια!

Όσον αφορά το αν είναι άγρια ή αν είναι αναπαραγωγής σε ενυδρεία, κατά 99% πιστεύω πως είναι άγρια. Γενικώς όλα τα Botia είναι από δύσκολο έως αδύνατο να αναπαραχθούν στην αιχμαλωσία. Για τα συγκεκριμένα Botia, μάλλον υπάρχει μόνο μία αναφορά ΕΔΩ.

Οπότε καλό είναι να αποφεύγουμε την αγορά τους, καθότι για να είναι είδος προς εξαφάνιση, είναι μάλλον δύσκολη η αναπαραγωγή τους και στο φυσικό τους περιβάλλον!

Thanx για την υπενθύμιση και την ενημέρωση :huh:

Τέλος όσον αφορά τις γαρίδες, χωρίς να έχω διαβάσει κάτι συγκεκριμένο, μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό να τις τρώνε, τουλάχιστον ως μωρά. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση, όντας κοπαδιαστά ψάρια και με ιδιαίτερη ικανότητα στην ταχύτητα, μάλλον οι γαριδούλες θα έχουν άσχημο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

εγώ διαβάζω πως "οι περισσότεροι προτείνουν ομάδα 3 ατόμων αλλα αυτός γραφει πως δεν έχει παρατηρήσει προβλήματα και όταν τα κρατάει μονα τους γιατί έχει 1 σε κάθε ενυδρείο του (από ότι γραφει)..

βεβαια δεν έχω πρόθεση να αμφισβητήσω πως είναι κοπαδοψαρο αλλα σε όσους έχουν μικρά ενυδρεία είναι πρόβλημα να διατηρούν μεγάλο αριθμό ψαριών..

anyway το clown το έδωσα σε ένα γνωστό

και από ότι φαίνεται πρέπει να το ψάξω λίγο ακόμη τι είναι καλο να κάνω για την μείωση τον σαλιγκαριών :huh:

Έγινε επεξεργασία - alex1001
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορεις να κανεις σιγουρα ειναι οταν βλεπεις να αυξανεται ο αριθμος τους πολυ

να μαζευεις με το χερι οσα μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...