Jump to content

Μπορώ


dyiannis

Recommended Posts

αγαπητοί φίλοι , γεια σας .

ονομάζομαι γιάννης είμαι 36 ετών μπαμπάς 2 μικρών κοριτσιών και φυσικά ενυδρειό-φιλος/πληκτος

ασχολούμε με τα ενυδρεία ανελλειπώς περίπου 4 χρόνια έχοντας κατα καιρούς ενυδρεία κοινωνικά χωρίς αληθινά φυτά , κατόπιν με αληθινά φυτά, με πολλά φυτά στη συνέχεια, αφρικανικές κιχλίδες τώρα.

τωρα λοιπον διατηρω ενα ενυδρείο περίπου 200 lt με αφρικανικες κιχλίδες της λιμνης malawi

το ενυδρειο εχει διακοσμηθει από πέτρες μαζεμενες στον κιθαιρώνα, άμμο από την παραλία της Ψάθας, το νερο φιλτράρεται απο ενα fluval 304 και θερμαινεται απο εναν θερμαντήρα 300W . Φιλοξενει 5 labidochromis yellow και 3(1m+2f) aulonocara jacobfreibergi και 2 Hypostomus plecostomus(6 cm περίπου).

Φωτογραφίες : post-496-1141302877_thumb.jpgpost-496-1141302911_thumb.jpg

Επίσης έχω και ένα μικρό 30 lt με τις γέννες των labido (περίπου 10 μικρά).

Σκοπός μου και όνειρό μου είναι να δημοσιεύσω μελλοντικά posts στην κατηγορία reef. :hysterical:

Γνωρίζοντας τις δυσκολίες και το οικονομικό βάρος του εγχειρήματος τα πράγμα θα γίνουν σιγα σιγά.

Άμεσα θα ξεκινήσω με την κατασκευή ενός μεγαλύτερου ενυδρείου. Σκέφτομαι κάτι σε 1,30Χ50Χ60. Η κατασκευή θα γίνει εξ'ολοκλήρου απο εμενα (βάση, ενυδρειο,καπάκι).

Θα μπουν μέσα προς το παρον οι αφρικάνες μου και θα αρχίζω να εξοπλίζομαι . Μάλλον θα περασω πρωτα από το σταδιο του fish only με ζωντανο βραχο και μετα θα καταληξω (ελπίζω στο reef και οχι στη φυλακή :hysterical: ).

Εχω πολλά πραγματα να ρωτησω αλλά δε θα το κάνω σ'αυτο το post. Μάλλον θα αρχίσω από την κατηγορια DIY και βλέπουμε...

Οποιαδήποτε συμβουλή - πρόταση είναι παραπάνω απο καλοδεχούμενη. :rockon:

ευχαριστώ για την υπομονή σας , χαιρομαι πολύ που θα τα λέμε :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Συννονόματε :welcome: στο Aquazone!!!

Καταρχάς να σου ζήσουν οι κορούλες.

Βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο απ' ότι διακρίνω, και σε βλέπω σύντομα να πηγαίνεις σε θαλασσινό :hysterical:

Όρεξη και κέφι να χεις για διάβασμα, και πιστεύω θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα άρθρα και συζητήσεις εδώ που ήρθες! Άσε που η παρέα με τους θαλασσινού συνεχώς μεγαλώνει οπότε δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα σε ό,τι απορία έχεις στην μετάβασή σου από το γλυκό!

Και πάλι καλώς όρισες

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δε θα σχολιάσω τιποτα αλλο απλά θα απαντήσω στην ερώτηση του post σου.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ.

Ήδη έχεις έρθει και δεν το πήρες χαμπάρι.

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλωσορισες στην παρεα του Aquazone.

Εγω δεν θα πω τιποτα σχετικο με ενυδρεια απλα να σου πω να χαιρεσαι τις κορουλες σου που εχεις αναφερει πρωτες πρωτες το οποιο μου εκανε εντυπωση.

Να υποθεσω οτι του εχεις αδυναμια? :rockon:

Link to comment
Share on other sites

σωστά καταλαβες φίλε μου τους εχω μεγαλη αδυναμια

η μικρη μου ειναι μολις οχτω μηνων και συνηθίζει να κοιμάται κοιτώντας το ενυδρειο. Η μεγαλύτερη είναι τριών ετών και συμμετείχε και αυτή στη δημιουργία του ενυδρείου (πλύναμε πέτρες μαζί) και δεν βλέπει την ώρα για το μεγαλύτερο (τις εχω υποσχεθεί ότι θα πάρουμε και 'Νέμο' :rockon: κάποτε).

Link to comment
Share on other sites

σωστά καταλαβες φίλε μου  τους εχω μεγαλη αδυναμια

η μικρη μου ειναι μολις οχτω μηνων και συνηθίζει να κοιμάται κοιτώντας το ενυδρειο. Η  μεγαλύτερη είναι τριών ετών και συμμετείχε και αυτή στη δημιουργία του ενυδρείου  (πλύναμε πέτρες μαζί) και δεν βλέπει την ώρα για το μεγαλύτερο (τις εχω υποσχεθεί ότι θα πάρουμε και 'Νέμο' :rockon: κάποτε).

13282[/snapback]

ωωχχχ.. Βλέπω και άλλον κολλημένο με την αλμύρα εν οψει !

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχω και εγω μια κορη 4 ετων της οποιας εχω τρομερη αδυναμια και μαζι με την οποια κανουμε αρκετα πραγματα για το ενυδρειο. Της εχω υποσχεθει ενα μικρο ενυδρειο δωρο για τα γενεθλια της :welcome: . Ξερεις... αφορμη βοηθα...θα αποκτησουμε ακομη ενα ενυδρειο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα..

το avatar σου ειναι ολα τα ευρω

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο aquazone και ελπίζω να σε δούμε να ποστaρις σύντομα στο reef.

Να σου ζήσει ι κορούλα εμένα η δικιά μου είναι 10 μηνών τώρα και είναι τρελαμένος μαζί της.

post-236-1141333329_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - reefdaddy
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ι κορούλα εμένα η δικιά μου είναι 10 μηνών τώρα και είναι τρελαμένος μαζί της.

13317[/snapback]

Και μοιάζει και στον μπαμπά της!!!! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει μηπως μια τρελλα με τις κορες? :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Και μοιάζει και στον μπαμπά της!!!!  :thumbup:

13337[/snapback]

κεραστε τον κεραστε τον :rockon::welcome::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει μηπως μια τρελλα με τις κορες? :rockon:

13343[/snapback]

Μπα δεν νομίζω :welcome: είδες εσύ τέτοιο πράγμα?? :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Welcome και απο μενα dyiannis...να χαιρεσε τις κορες σου (η χαρα του πατερα :rockon::welcome: ) και συντομα με το reef σου !!

Στο Aquazone θα μαθεις τα παντα και για τα θαλασσινα ενυδρεια... ξεκινα απο τα αρθρα που υπαρχουν ΕΔΩ και σε περιμενουμε στις θαλασσινες κατηγοριες !!!

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο aquazone και ελπίζω να σε δούμε να ποστaρις σύντομα στο reef.

Να σου ζήσει ι κορούλα εμένα η δικιά μου είναι 10 μηνών τώρα και είναι τρελαμένος μαζί της.

13317[/snapback]

φτου φτου να μην την ματιασουνε :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα! :rockon:

Ομορφο το ενυδρειο σου. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...