Jump to content

βιολογικα υλικα


Recommended Posts

γεια σας και παλι και χρονια πολλα.....μολις εκανα κατι στο ενυδρειο μου αλλλα δεν ξερω αν δουλεψει...πηγα σημερα και αγορασα τα βιολογικα υλικα που μπαινουν στα βιολογικα εσωτερικα φιλτρα..πηρα ths sera to biopur και της tropical carbolit...τα εβαλα στον πατο της εκοπμπης που εχω και τα δυο σφουκγαρια....ξερει κανεις η το εχει δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο ειναι καλο βιολογικο υλικο (μακαρονι),το δευτερο ειναι ανθρακας δεν ειναι βιολογικο υλικο και το χρησιμοποιουμε μετα απο θεραπεια απο καποιο φαρμακο για να μαζεψει χρωματισμους μυρωδιες κ.α

Link to comment
Share on other sites

λες να κανει δουλεια?σαν βοπλογικο φιλτρο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το βιολογικό υλικό της sera είναι το syporax

το Biopur είναι βιο-μηχανικό(δεν έχει και τόσο καλές επιφάνειες για βακτήρια)

αρα δεν θα κάνει τόσο καλό βιολογικό καθάρισμα(η δικιά μου γνώμη... άδικα το πηρες)

και για το carbolit σου εξήγησε ο φίλος venom(και αυτό δεν είναι για βιολογικό καθαρισμό

αλλά για χημικό)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδία και θα συμπληρώσω στο siporax το substrat pro της EHEIM.Θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα βιολογικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

το βιολογικό υλικό της sera είναι το syporax

το Biopur είναι βιο-μηχανικό(δεν έχει και τόσο καλές επιφάνειες για βακτήρια)

αρα δεν θα κάνει τόσο καλό βιολογικό καθάρισμα(η δικιά μου γνώμη... άδικα το πηρες)

και για το carbolit σου εξήγησε ο φίλος venom(και αυτό δεν είναι για βιολογικό καθαρισμό

αλλά για χημικό)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ.ευχαριστω θα βαλω και siporax και θα δω....θα κανει δουλεια?δηλδη θα εχω βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

οκ.ευχαριστω θα βαλω και siporax και θα δω....θα κανει δουλεια?δηλδη θα εχω βιολογια?

ναι με Syporax θα έχεις καλή βιολογία...αλλά ρίξε και κανένα βοήθημα στην αρχή

για γρηγορότερη αποίκηση βακτηριων (πχ. sera nitrivec - stress zyme )

Link to comment
Share on other sites

οκ θα βαλω siporax.....nitrivec ουτο σι αλλος εβαλα.......θα δω λες διαφορα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

το εχει δοκιμασει κανεις?μην χαλασωα αδικα τα λεφτα και μου μεινου ξκαι τα υλικα?

Link to comment
Share on other sites

Το siporax κανει οντως δουλεια :thumbup:

Καλυτερη διασπαση του νερου μεσα απ τις τρυπες,και πολυ καλη επιφανεια για αναπτυξη βιολογιας

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη διασπαση του νερου μεσα απ τις τρυπες,και πολυ καλη επιφανεια για αναπτυξη βιολογιας

+1 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω.......θα βαλω και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη και παλι που ξανα σας απασχολω...αμα βαλω στον πατο siporax απο πανω ενα σφουγκαρι που ειχε το ενυδρειο και πανω απο αυτο to biopur και τελος απο πανω του το μπλε σφουγγαρι με τους μεγαλους πορους...θα ειμαι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιον να με βοηθησει με αυτο που ειπα στο προηγουμενο post?αμα ειναι για να παω να το παρω αυριο το πρωι γιατι μετα κυριακη κλειστα......ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έβαζα στον πάτο substrat pro , απο πάνω siporax και στην κορυφη που μπαινει το νερό λίγο υαλοβάμβακα για να μαζευει την βρωμιά.

το biopur και τα σφουγγάρια δεν θα τα έβαζα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μολις εκανα αυτο που ελεγα αλλα δεν ξερω αν τα εβαλα σε σωστη σειρα και χορεσανε ισα ισα...κατω κατω εβαλα sera siporax,ενα υαλομβαβακα,sera biopur,και τελος εβαλα filter wool...και τα ποτισα με nitrivec και εριξα και στο νερο...τι λετε?ευχαριστω εκτον πρωτερον

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μολις εκανα αυτο που ελεγα αλλα δεν ξερω αν τα εβαλα σε σωστη σειρα και χορεσανε ισα ισα...κατω κατω εβαλα sera siporax,ενα υαλομβαβακα,sera biopur,και τελος εβαλα filter wool...και τα ποτισα με nitrivec και εριξα και στο νερο...τι λετε?ευχαριστω εκτον πρωτερον

το nitrivec μην το ρίχνεις στο filterwool(υαλοβάμβακα :huh: ) ρίχνε το στο νερό ή κατευθείαν στα βιολογικά υλικά

και μόνο

Link to comment
Share on other sites

καλα εβαλα τα υλικα δηλαδη?θα εχω βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

κανεις που να ξερει?

Link to comment
Share on other sites

καλα εβαλα τα υλικα δηλαδη?θα εχω βιολογια?

η βιολογία εξαρτάται και απο άλλα πράγματα που κάνουμε στο ενυδρείο μας και όχι μόνο απο τα υλικά του φίλτρου ή την σειρά με την οποία θα τα τοποθετησεις

το σημαντικοτερο όμως απ'όλα είναι η υπομονή :huh:

κάνε υπομονή με τα υλικά που έβαλες αν δεν φορτώσεις το ενυδρείο ψάρια και αν ταϊζεις προσεκτικά τον πρώτο καιρό θα γίνουν όλα

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ.........

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ανακεφαλαιωση, ποιο φιλτρο εχεις, χωρητικοτητα σε υλικα, τι υλικα ειναι διαθεσιμα και πως παει η ροη του νερου (απο πανω προς τα κατω ή το αντιθετο?)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έβαζα στον πάτο substrat pro , απο πάνω siporax και στην κορυφη που μπαινει το νερό λίγο υαλοβάμβακα για να μαζευει την βρωμιά.

το biopur και τα σφουγγάρια δεν θα τα έβαζα καθόλου.

:thumbup: Μηπως εχεις την εντυπωση οτι δεν διαβαζω τι γραφεις; :huh::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...