Jump to content

Αρχαριος με ενυδρειο 120l θελει βοηθεια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοείται οτι θα κάνω τα τέστ πρώτα..

1)σήμερα είδα στο πίσω τζάμι κάτι άσπρο σαν άλγη μοιάζει αλλα είναι άσπρη και είναι 1εκ.Χ 2.5εκ επιφάνεια..(φωτό πώς βάζω;;για να καταλάβετε τί είναι);;;

2)όταν έβαλα την άμμο έβαλα λίγο νερό και την ανκάτεψα ελαφρά για να φύγει ο παγιδευμένος αέρας είδα σήμερα μια φυσαλίδα στην άμμο στο πλαινό τζάμι και την ανκάτεψα με ενα πλαστικό ραβδάκι να φύγει και λέω δεν την κάνω όλη να είμαι σύγουρος και άμα βλέπατε τι αέρας βγήκε απο κάτω...πολύ πράμα ούτε αεραντλία να είχα...

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτό, όταν πατάς απάντηση υάρχει κάτω η επιλογή συννημένο, επιλέγεις την φωτό που θες και μετά πατάς ''προσθήκη στην δημοσίευση'', πρόσεχε μόνο η φωτογραφία να μην ξεπερνάει σε ανάλυση 800x600...

Αυτό με τον αέρα, δεν ξέρω πολλά, αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνο. Πόσα εκατοστά ύψος έχει η άμμος σου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσος αέρας με 3 εκατοστά ύψος;

Link to comment
Share on other sites

ναι και θα την ξανά ανακατέψω αύριο να δώ...

Αν δεν μυρίζει σαπίλα/αυγουλίλα, είσαι ok, μην τρομάζεις! Λογικά δεν πρέπει να σου μυρίζει. Αυτός θα είναι αέρας που έμεινε εξ αρχής! Αν όμως μυρίζει.......... θα σου πω τι να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

και σήμερα έβγαλε αέρα η άμμο λίγο λιγότερο........

να και μία φωτό απο την ασπρήλα που έλεγα δεν είναι καλή...αλλά ίσως καταλάβετε αν όχι πείτε να προσπαθήσω για καλύτερη.....

Link to comment
Share on other sites

και σήμερα έβγαλε αέρα η άμμο λίγο λιγότερο........

να και μία φωτό απο την ασπρήλα που έλεγα δεν είναι καλή...αλλά ίσως καταλάβετε αν όχι πείτε να προσπαθήσω για καλύτερη.....

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι....

ΥΓ: Περίσσεψε κερατόφυλλο....

Link to comment
Share on other sites

η φωτό βοηθάει ή είναι πολύ χάλια;;;;;;

οκ αύριο πάω πάτρα και τρίτη θα είμαι πίσω αν είναι να συνενοηθούμε να συναντηθούμε όποτε μπορείς....ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως βοηθάνε οι φωτογραφίες......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο καλές και καθαρές φωτογραφίες, αλλά βλέπω κάτι που δεν μου θυμίζει κάτι συγκεκριμένο. Προσπάθησες να το βγάλεις? Το έπιασες? Πως είναι η υφή του? Βγαίνει εύκολα/δύσκολα?

Link to comment
Share on other sites

η υφή του είναι μαλακή και σε μερικά σημεία κολλάει....προσπάθησα να το βγάλω και θέλει λίγη πίεση να βγει(και με νυχάκι πάντα).....

τώρα έχει μια στρόγγυλη περιοχή στο απέναντι τζάμι διαμέτρου 2 χιλ και σε όλα τα τζάμια απο μικρά στίγματα και όλα απο την μέση του ενυδρείου και κάτω..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάποιος μύκητας? Αλλά πάνω στο τζάμι.... :huh: Δεν ξέρω! Ας πούνε και οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

κανένας;;;;;;;;

φίλε μου εχεισ σκεφτεί οτι μπορει να ειναι κολλα σαν απο αυτοκολλητο η οποια κατα την καθοδο της αμμου την τραβηξε πανω της?

δες το λιγο κ τσεκαρε να δεις αν βγαινει με σφουγγαρι τρίβοτνας με το μαλακο μερος(ΠΑΝΤΑ)

να μην χαραξεισ το τζάμι.

Πριν απο την αμμο ειχες βάλει κάτι αλλο σε σκονη-με κοκους να δεις αν τυχόν ειχε κολλησει?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω γιατί πρίν βάλω άμμο και νερό το γέμισα το 1/3 με ζεστό νερό και το πέρασα όλο με σφουγγάρι 3 φορές (οπότε λίγο δύσκολο)....

αν ήταν αυτό θα φαινόταν απο την πρώτη μέρα και όχι απο την 5 και συνέχεια βγαίνουν και άλλα στίγματα και δεν αναταράσετε η άμμο.....

θα δοκιμάσω να κάνω αυτό με το σφουγγάρι και να δούμε....

ευχαριστώ kyfaloukos..

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper έχεις ακόμα κερατόφυλλο;;;;

Ναι!

Link to comment
Share on other sites

τα καθάρισα όλα με σφουγκαράκι ελπίζω να μην ξαναβγούν....

Κανα νεο φιλε? ειχαμε? ειδες κατι αλλο? βγηκε ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

κάτι βγήκε σε μία γωνία αλλά μπορεί να μην το είχα καθαρίσει καλά οπότε περιμένω να δώ αν θα βγεί άλλο....

βγήκε μέτρια ουτε εύκολα ουτε δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...