Jump to content

Σοβαρο προβλημα No3/no4 Help


Recommended Posts

Παιδια βοηθηστε εδω και καιρο παλευω με την Αμμωνια εχω δει τιμες εως και 4mg/l

Χαρη στο σταθερο ουδετερο ph τα ψαρια μου δεν εχουν παθει τιποτα thanks God

Κανω αλλαγες νερου εβαλα αμμο στοπ πηρα εξωτερικο φιλτρο με 3 καλαθια εχω βαλει substrat pro κεραμικα sera biopur ενυδρειακο σφουγκαρι tetra και Filterwool εχω βαλει φυτα κερατοφυλλο, polysperma,egeria densa,valisneria,ehinodoroys,anoymbia τι αλλο να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Nα στρωσεις το ενυδρειο σου, και επειδη ειναι επειγον χρησιμοποιησε ενα sera nitrivec, και διαβασε τις οδηγειες που λεει απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτηρια την διπλασια δοση απο την αναγραφομενη για να στρωσεις τα υλικα σου και σταματα το ταισμα για 2 με 3 μερες

Link to comment
Share on other sites

μην ταϊσεις και κανε αλλη μια μεγαλη αλλαγη νερου.

εκανες αλλαγες κ δεν αλλαξαν οι μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπαν ποιο πάνω και μπορείς να βάλεις και το Safe start με Baktozum της Tetra .

Το Safe start γιατι στρωνει τα ενυδρεια αμεσως και το Baktozum για τι φτιαχνει μια κολλοειδή ουσία που τη θέλουμε για υπόστρωμα εκει που θα κατοικίσουν τα βακτήρια διότι χωρίς αυτο το υπόστρωμα δεν μπορούν να κατοικίσουν .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου εκανα αρκετες και με χρηση σκουπας να φυγουν και τα περιττωματα σχεδον 45% αλλαγη εκανα εριξα και biocoryn h3 και το μονο που πετυχα ηταν να πεσω στο 1mg/l

Τα φυτα μου δεν κανουν τιποτα απο τοτε που τα εβαλα (2 εβδομαδες περιπου) μεχρι και σημερα κυμενομαι στις ιδιες τιμες αμμωνιας ουτε οι αμπουλες Ammo stop δεν εκαναν τιποτα και εχω και 1 εβδομαδα που λιμοκτονουν τα ψαρια μου ταιζω μια ψιχα για καθε ψαρι.

κατι δεν παει καλα με τι βιολογια μου η μαλλον δεν εχω κυκλο αζωτου 2 μηνες κοντα λειτουργει το ενυδρειο και δεν εχει εμφανιστει ιχνος αλγης παρολο που ειχα αμμωνια και δεν ειχα ζωντανα φυτα.

Αλλα το παραξενο ειναι οτι τα ψαρια ειναι μια χαρα μαδανε τα φυτα μου τρωνε σκαβουν καμια παραξενη συμπεριφορα και δεν καθονται στην επιφανια να δειξουν σημαδια δυσπνειας.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να βαλω και κανα αλλο καλυτερο βιολογικο υλικο στο φιλτρο οπως πχ Siporax?

Link to comment
Share on other sites

μολις στρωσουν τα υλικα ξαναλεω δεν θα εχεις προβλημα...

λιγο υπομονη μεχρι τοτε και αυτα που αναφεραμε πιο πανω....

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια.

Δωσε τις διαστασεις του ενυδρειου καθως ποσα και ποια ψαρια ειναι μεσα (και μεγεθη)

Πως καθαριζεις το φιλτρο, καθε ποτε και τι νερο χρησιμοποιεις για τον καθαρισμο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές στην απόδοση μεταξύ substrat και siporax δεν είναι το πρόβλημά σου.

η εμφάνιση άλγης δεν είναι απαραίτητη.

Για ρίξε λίγο φως στα παρακάτω αν θες:

Τι ψάρια έχεις;

Βακτήρια όπως σου είπαν τα παιδιά έριξες;

Τι είναι το biocoryn h3;

Τι φίλτρο έχεις; Μήπως δεν είναι αρκετό για τα λίτρα σου;

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορές στην απόδοση μεταξύ substrat και siporax δεν είναι το πρόβλημά σου.

η εμφάνιση άλγης δεν είναι απαραίτητη.

Για ρίξε λίγο φως στα παρακάτω αν θες:

Τι ψάρια έχεις;

Βακτήρια όπως σου είπαν τα παιδιά έριξες;

Τι είναι το biocoryn h3;

Τι φίλτρο έχεις; Μήπως δεν είναι αρκετό για τα λίτρα σου;

Εχω 9 ψαρια συνολο σε Ενυδρειο 83χ35χ50 110 περιπου καθαρα λιτρα

το φιλτρο μου ειναι το παρακατω στο οποιο προσθεσα substrat και sera biopur η μαρκα δεν αναφερεται για ευνοητους λογους

Filter.jpg

το Biocoryn h3 ειναι βακτηριδια και καλα αλλα δεν καναν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εχω 9 ψαρια συνολο σε Ενυδρειο 83χ35χ50 110 περιπου καθαρα λιτρα...

το Biocoryn h3 ειναι βακτηριδια και καλα αλλα δεν καναν τιποτα

Τι ψαρια και τι μεγεθος?

Πως καθαριζεις το φιλτρο σου?

Ποσο καιρο τρεχει το φιλτρο?

Δοκιμασε tetra safe start σε συνδυασμο με bactozym

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βασικα απεφυγα να σας πω πως τα εκανα θαλασσα στο ξεκινημα.

Δεν εστρωσα το ενυδρειο μου εβαλα μεσα 2 χρυσοψαρα και 1 οραντα μετα γνωρισα τα silver sark χωρις να ξερω πολλα εχωσα μεσα ενα θερμοστατη και μολις επιασα τους 26,5 βαθμους πηγα και πηρα και τα ψαρια μετα ειδα και τους ξιφοφορους και τους γλυφτες και ετσι τα εκανα μπαχαλο το θεμα ειναι οτι τωρα πρεπει να αντιμετωπισω την κατασταση μου.

Παρακαλω πειτε μου τι να κανω ΤΩΡΑ και οχι τι ΘΑ επρεπε να ΕΙΧΑ κανει οπως μου λενε ολοι στις διαφορες σελιδες που εχω μπει.

Link to comment
Share on other sites

δεν τίθεται θέμα διαφήμισης εδώ φίλε μην αγχώνεσαι, ούτε κριτικής, όλοι όταν ξεκινάμε κάνουμε λάθη. Αν έχει όντως 6 λίτρα κάδο το φίλτρο σου θαναι μια χαρά όταν αναπτυχθεί η βιολογία.

Τι πρέπει να κάνεις τώρα..

1. Αποφάσισε ποια ψάρια θα κρατήσεις γιατί όλα δεν γίνεται. Αν θες να κρατήσεις τα τροπικά, δώσε πίσω τα χρυσόψαρα ή βάλλε αγγελία και χάρισέ τα. Για τα υπόλοιπα είδη δεν ξέρω ποια είναι συμβατά, περίμενε θα μας πει κάποιος παλιότερος.

2. Το πιο σημαντικό είναι να στρώσεις το ενυδρείο σου. Μέχρι τότε κάνε καθημερινές αλλαγές 30-40%. Μάλλον αυτό το Biocoryn h3 δεν έκανε δουλειά. Υπάρχουν βακτήρια όπως το nitrivec ή το safe start που αναπτύσσουν βιολογία από την επόμενη μέρα αποδεδειγμένα. Σίγουρα θα βρεις στη Θεσσαλονίκη. Διάβασε όλο το thread με αυτά που είπαν οι πιο έμπειροι και πάρε βακτήρια (safe start της TETRA ή nitrivec της SERA) και bactozym. Αν σου προτείνουν τίποτα άλλο στο pet shop, την κάνεις και πας σε άλλον! Μη συμβιβαστείς!

3. Αν δεν έχεις τεστ νερού πάρε, υγρά της Aquarium Pharmakeuticals ή salifert. Όχι άλλα που μπορεί να σου δώσουν και ειδικά κάτι βαλιτσάκια ή στικς κλπ.

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω σημερα ειναι κλειστα ολα.

Αυριο θα παρω nitrivec και Bactozum και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε και με αλλο τεστακι Νο3/Νο4

αντε παρε καινουργιο και αλλης μαρκας και δοκιμασε

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω σημερα ειναι κλειστα ολα.

Αυριο θα παρω nitrivec και Bactozum και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

Πιστευω επειδη το bactozym ειναι της tetra καλο θα ηταν να το συδυασεις με το safestrat που ειναι της ιδιας εταιρειας κα ισως "αντιδρουν" μεταξυ τους καλυτερα (λεω εγω τωρα) :huh:

Οσο για τα ψαρια οπως σου ειπε και ο akkornteon, αποφασιζεις αν θα κινηθεις σε κρυου νερου ψαρια ή τροπικα και ξεκινας.

Ενας παραγοντας να πας σε τροπικα ειναι οτι τα χρυσοψαρα σου θελουν 40 λιτρα το καθενα, οποτε δεν σε βλεπω να θες να μεινεις με 2-3 ψαρια (που θα γινουν μεν τεραστια αλλα και πανεμορφα, αλλα υποθετω).

Αν πας λοιπον σε τροπικα πρεπει (ΙΜΟ) να επιλεξεις και λογω των λιτρων, αναμεσα σε ζωοτοκα (σκληρα νερα) και ωοτοκα (στα λιτρα αυτα ωοτοκα σκληρου μπορεις να βαλεις αφρικανες multi αλλα μονο τους, και ειναι λιγο μανουρα για νεους με τις σκληροτητες που θελουν, συν οτι θελει στησιμο συγκεκριμενο το ενυδρειο γι'αυτα).

Τα καρχαρακια και οι γλυφτες (?? πλεκο? ποια ειναι αυτα?) ειναι μεγαλα για το ενυδρειο σου, μενουν οι ξιφοφοροι.

Καθολου ασχημη επιλογη και μαλιστα για τη περιπτωση σου (αφου δεν εχεις ακομα καταλληλο εξοπλισμο να μαλακωνεις νερα κλπ) ειναι μια χαρα για να τα διατηρησεις σε νερο δικτυου, οταν στρωσει και αναλογα τον αριθμο των ψαριων βαζεις και καποια αλλα ζωοτοκα και πανεμορφα σαλιγγαρια applesnail (που θα βοηθουν πολυ και στην καθαριοτητα του ενυδρειου).

ΣΥΝΟΨΗ :

Επεστρεψε λοιπον ολα τα υπολοιπα και κρατα ξιφοφορους, ριχνε τα ζουμακια, κανε αλλαγες νερου και προσευχησου να πανε ολα καλα, για να σωθουν και εδω ειμαστε.

Καλη τυχη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση?

Όταν λέμε Νο3/Νο4 μήπως θέλουμε να πούμς ΝΗ3/ΝΗ4?

Ρωτάω γιατί αρχηκά το θεώρησα τυπογραφικό λάθος αλλά μετά το ξαναείδα γραμμένο από κάποιον άλλο χρήστη!

Ρωτάω ενημερωτικά μήπως και μου έχει ξεφύγει κάτι και αν όντως είναι λάθος, καλό θα ήταν να διορθωθεί....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω επειδη το bactozym ειναι της tetra καλο θα ηταν να το συδυασεις με το safestrat που ειναι της ιδιας εταιρειας κα ισως "αντιδρουν" μεταξυ τους καλυτερα (λεω εγω τωρα) :huh:

Οσο για τα ψαρια οπως σου ειπε και ο akkornteon, αποφασιζεις αν θα κινηθεις σε κρυου νερου ψαρια ή τροπικα και ξεκινας.

Ενας παραγοντας να πας σε τροπικα ειναι οτι τα χρυσοψαρα σου θελουν 40 λιτρα το καθενα, οποτε δεν σε βλεπω να θες να μεινεις με 2-3 ψαρια (που θα γινουν μεν τεραστια αλλα και πανεμορφα, αλλα υποθετω).

Αν πας λοιπον σε τροπικα πρεπει (ΙΜΟ) να επιλεξεις και λογω των λιτρων, αναμεσα σε ζωοτοκα (σκληρα νερα) και ωοτοκα (στα λιτρα αυτα ωοτοκα σκληρου μπορεις να βαλεις αφρικανες multi αλλα μονο τους, και ειναι λιγο μανουρα για νεους με τις σκληροτητες που θελουν, συν οτι θελει στησιμο συγκεκριμενο το ενυδρειο γι'αυτα).

Τα καρχαρακια και οι γλυφτες (?? πλεκο? ποια ειναι αυτα?) ειναι μεγαλα για το ενυδρειο σου, μενουν οι ξιφοφοροι.

Καθολου ασχημη επιλογη και μαλιστα για τη περιπτωση σου (αφου δεν εχεις ακομα καταλληλο εξοπλισμο να μαλακωνεις νερα κλπ) ειναι μια χαρα για να τα διατηρησεις σε νερο δικτυου, οταν στρωσει και αναλογα τον αριθμο των ψαριων βαζεις και καποια αλλα ζωοτοκα και πανεμορφα σαλιγγαρια applesnail (που θα βοηθουν πολυ και στην καθαριοτητα του ενυδρειου).

ΣΥΝΟΨΗ :

Επεστρεψε λοιπον ολα τα υπολοιπα και κρατα ξιφοφορους, ριχνε τα ζουμακια, κανε αλλαγες νερου και προσευχησου να πανε ολα καλα, για να σωθουν και εδω ειμαστε.

Καλη τυχη :thumbup:

Η επιστροφη των ψαριων ειναι αδυνατη σε αυτη τη φαση τα,αφου εχω 2 μηνες. Πρωτον ειμαι Δεμενος με τα ψαρακια μου και Δευτερον δεν θα γινει αποδεχτη η επιστροφη τους και ακομη και αν γινει ειμαι σιγουρος πως θα ειναι καταδικασμενα επιδη δεν ειναι ολοι σαν εμας που ενδιαφερομαστε. Υπαρχουν και οι ''βαζω νερο και πεταω δυο ψαρια μεσα'' οποτε θα προσπαθησω να τα κρατησω σε οσο πιο υγειες περιβαλλον μπορω μεχρι να βρω ενα 200ρι η 300ρι ενυδρειο να μεταφερω τα τροπικα μου ωστε αφησω τα χρυσοψαρα στο 110ρι μου με τις αναλογες συνθηκες νερου.

Προς το παρων τα ψαρια μου μεγαλωνουν και ειναι καλα απλα θελω να εξουδετερωσω την Αμμωνια.

Εχω ανοιξει και σχετικο post οτι ζηταω ενυδρειο 200 και λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση?

Όταν λέμε Νο3/Νο4 μήπως θέλουμε να πούμς ΝΗ3/ΝΗ4?

Ρωτάω γιατί αρχηκά το θεώρησα τυπογραφικό λάθος αλλά μετά το ξαναείδα γραμμένο από κάποιον άλλο χρήστη!

Ρωτάω ενημερωτικά μήπως και μου έχει ξεφύγει κάτι και αν όντως είναι λάθος, καλό θα ήταν να διορθωθεί....

Οχι ειναι η καινουρια μετρηση του Λανθανιου οταν παρασκευαζεται με αναγωγή του χλωριούχου Λανθανίου με Κάλιο (Κ). Εκτος κι αν ακολουθησουμε τη μέθοδο του Hillebrand-Norton, με ηλεκτρόλυση τήγματος χλωριούχου Λανθανίου.

Καποιος εκανε Λανθος βρε. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση?

Όταν λέμε Νο3/Νο4 μήπως θέλουμε να πούμς ΝΗ3/ΝΗ4?

Ρωτάω γιατί αρχηκά το θεώρησα τυπογραφικό λάθος αλλά μετά το ξαναείδα γραμμένο από κάποιον άλλο χρήστη!

Ρωτάω ενημερωτικά μήπως και μου έχει ξεφύγει κάτι και αν όντως είναι λάθος, καλό θα ήταν να διορθωθεί....

Εχεις δικιο εκανα λαθος εγω NH3/NH4 ειναι το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να τρεχει το ενυδρειο δυο μηνες και να μην εχει στρωσει το φιλτρο,εκτος οταν καθαριζεις

τα υλικα του φιλτρου τα πλενεις με νερο της βρυσης 'η το τεστ σου δειχνει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω κήρυγμα το αν θα ζήσουν τα ψάρια δεν εξαρτάται μόνο από την αμμωνία. Πρέπει να φτοντίσεις και το υπόλοιπο περιβάλλον τους. Αλλά αυτά τα είπαμε, δεν συνεχίζω. :huh:

Στο κάτω κάτω δικά σου είναι, εσύ θα στεναχωρηθείς αν κάτι δεν πάει καλά. Αλλά η Θεσσαλονίκη είναι μεγάλη πόλη με πολλούς συμφορουμίτες, μπορείς να τα χαρίσεις ή να τα πουλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επιτυχια!!!

Εριξα χθες Nitrivec και σημερα που μετρησα η Αμμωνια επεσε στο 1. Ξαναεριξα σημερα οποτε τωρα θα περιμενω να δω 0 αυριο και αν οχι θα ξαναριξω.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

:huh:Κοιτα τις μετρησεις και μην κανεις αλλαγη νερου για λιγο καιρο μεχρι να στρωθει σταθεροποιηθουν λιγο οι τιμες σου παρα μονο αν δεις μεγαλη τιμη αμμωνιας πραγμα που πιστευω να μην συμβει Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...