Jump to content

μαμουνια στο ξυλο


Recommended Posts

γεια σας και παλι.σημερα ειδα κατι περιεργα πραγματα πανω στο ξυλο του ενυδρειου.κατι σαν μικτα μαμουνια σε μεγεθος 1/3 απο κεφαλι της καρφιτσας. :huh: προσπαθησα να το φωτογραφισω αλλα δεν.μηπος ξερει καποιος τι ειναι και ειναι βλαβερο η αν θα φυγει με τον καιρο?το ενθδρειο δουλευει 2 εβδομαδες τωρα, δεν προσθεσα τιποτα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

το είχες βράσει το ξύλο; τι ξύλο είναι και από που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

το είχες βράσει το ξύλο; τι ξύλο είναι και από που το πήρες;

το ειχα βρασει το ξυλο.τωρα τι ξυλο ειναι και πως λεγετε δεν ξερω.το πηρα απο το woterin.

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να τα περιγράψεις μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Αν το είχες βράσει το ξύλο μήπως δεν ήρθαν από εκεί; Έχεις κάποιο υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ξύλο πέρασε από διαδικασία βρασίματος, τότε δεν προήλθαν από το ξύλο! Είτε προήλθαν από ρίζες φυτών, είτε από (πιθανό) υπόστρωμα (αν ναι ποιας εταιρείας). Απλά τυχαίνει να τα βλέπεις πάνω στο ξύλο γιατί μάλλον θα είναι λευκά και το ξύλο είναι σκουρόχρωμο.

Προσπάθησε να περιγράψεις:

α) Την κίνησή τους (περπατάνε? κολυμπάνε? και τα 2?)

β) Την σωματομορφή τους (στρογγυλά? μακρόστενα? βλέπεις ποδαράκια?)

Κατά πάσα πιθανότητα είναι κοπήποδα ή άλλοι μικροοργανισμοί οι οποίοι μάλλον θα είναι και πλήρως ακίνδυνοι! Όταν θα βάλεις ψάρια μέσα λογικά θα τα εξαφανίσουν! Δώσε μας όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς μπας και έχεις πέσει σε καμία ιδιαίτερη περίπτωση....

Οι τιμές του νερού σου ποιες είναι? Τί διαδικασίες στρωσίματος έχεις ακολουθήσει μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

λοπον.οπως ειπα το ενυδρειο τεχει 2,5 εβδομαδες με ψαρια μεσα.δεν εχω ζωντανα φυτα.υποστρωμα εχω μονο αμμο αγορασμενη απο το woterin την οποια την εχω πλυνει.τωρα αυτα τα μικρα μαμουνια ειναι σε μεγεθος 1/3 απο το κεφαλι καρφιτσας δεν βλεπω ποδια και ειναι πολλα επανω στο ξυλο τα οποια κινουντε και αλλα ειναι σε μια γωνια του ενυδρειου κοντα στο φυλτρο και εορουντε.σημερα θα ξαναπροσπαθησω να τα φωτογραφισω.παρολα αυτα λεω να ξαναβρασω το ξυλο.σας ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρό ότι είναι κάτι το ανησυχητικό και αν είχες μέσα ψάρια δεν θα τα έβλεπες καθόλου γιατί θα γίνονταν μεζές.

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρό ότι είναι κάτι το ανησυχητικό και αν είχες μέσα ψάρια δεν θα τα έβλεπες καθόλου γιατί θα γίνονταν μεζές.

εχω μεσα ψαρια.σημερα εβγαλα το ξυλο το εβρασα-εβρασα-εβρασα και το ξαναεβαλα μεσα αλλα, την τυχη μου μεσα καεικε η λαμπα και δεν μπορω να δω αν υπαρχουν ακομα.αντε τωρα να βρεις λαμπα εδω...(κατερινη).

Link to comment
Share on other sites

αντε τωρα να βρεις λαμπα εδω...(κατερινη).

Πηγαινε σε καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο και ζητα λαμπα για ενυδρειακη χρηση(philips,osram,sylvania).

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο και ζητα λαμπα για ενυδρειακη χρηση(philips,osram,sylvania).

[/quot

εψαξα αλλα δεν ειχαν τ5 μονο τις κανονικες ειχαν.

οσω για το προβλημα με το ξυλο σημερα ειδα οτι παλι εβγαλε.τι σκ......τα ειναι αυτο? στη λαρισσα σε ενα μαγαζι μου ειπε οτι ειναι μολυσμενο το ξυλο και να το βγαλω, και οτι θα μου δωσει αυτος ενα καλο.................τι γινετε δεν μπορω να καταλαβω.ο καθενας λεει τα δικα του.αυριο μαλλον θα ερθει η λαμπα θα την βαλω και θα προσπαθησω να βγαλω φωτο να την ανεβασω πας κε καταλαβετε τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι!!! Θεωρώ αδύνατο να είναι μολυσμένο το ξύλο. Με τόσο βράσιμο θα έχουν πεθάνει τα πάντα. Απλά αυτοί οι μικροοργανισμοί είναι συνεχώς μέσα στο ενυδρείο σου και κάτι βρίσκουν που τοους αρέσει στο ξύλο και γι'αυτό πάνε πάνω του!

Σου ξαναλέω πως κατά πάσα πιθανότητα όταν θα βάλεις ψάρια αυτά θα εξαφανιστούν. Όπως και να έχει φρόντισε να μας δώσεις και φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι!!! Θεωρώ αδύνατο να είναι μολυσμένο το ξύλο. Με τόσο βράσιμο θα έχουν πεθάνει τα πάντα. Απλά αυτοί οι μικροοργανισμοί είναι συνεχώς μέσα στο ενυδρείο σου και κάτι βρίσκουν που τοους αρέσει στο ξύλο και γι'αυτό πάνε πάνω του!

Σου ξαναλέω πως κατά πάσα πιθανότητα όταν θα βάλεις ψάρια αυτά θα εξαφανιστούν. Όπως και να έχει φρόντισε να μας δώσεις και φωτογραφία!

εχω ψαρια μεσα εδω και 3 εβδομαδες.για φωτο περιμενω την λαμπα και μολις την βαλω θα βγαλω μια.αντε να δουμε.ευχαριστω παντος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...