Jump to content

Βοηθεια αγορας Uv Sterilizer


Recommended Posts

Θα ηθελα τη συμβουλη-βοηθεια σας για αγορα uv sterilizer για να την συνδεσω στο πιο μεγαλο μου φιλτρο.Στο ψαξιμο μου αυτο συναντω διαφορες τιμες και μαρκες και εκτος απο τη ροη και αριθμο watt της λαμπας θα πρεπει να εχω το νου μου και για κατι αλλο η μου φτανουν αυτα τα δυο?Εν ολιγοις ολα την ιδια δουλεια κανουν η υπαρχει διαφορα μεταξυ ακριβων-φθηνων UV γιατι με τον ολο υπολοιπο εξοπλισμο για νεοσυστατο φυτεμενο για δισκους το κοστος εχει ξεφυγει λιγακι........ :huh:

Link to comment
Share on other sites

Τα watt παιζουν παρα πολυ σημαντικο ρολο αναλογα για τα λιτρα σου.Για μαρκες δεν εχω εμπερια για να σου πω αλλα αυτο που εχει επισης σημασια ειναι η ροη του νερου που θα περναει απο την uv να ειναι χαμηλη αρα θα ελεγα να μην την συνδεσεις με το μεγαλο σου φιλτρο αλλα με ενα μικρο ή με ενα μικρο κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

Τα watt παιζουν παρα πολυ σημαντικο ρολο αναλογα για τα λιτρα σου.Για μαρκες δεν εχω εμπερια για να σου πω αλλα αυτο που εχει επισης σημασια ειναι η ροη του νερου που θα περναει απο την uv να ειναι χαμηλη αρα θα ελεγα να μην την συνδεσεις με το μεγαλο σου φιλτρο αλλα με ενα μικρο ή με ενα μικρο κυκλοφορητη.

Ευχαριστω για την συμβουλη.....Οσον αφορα τη ροη δεν πρεπει να ειναι ταυτοσημη με τη ροη του φιλτρου η του κυκλοφορητη που θα συνδεσεις πανω?Για παραδειγμα το μεγαλο εχει ροη 1500/ωρα και το μικρο 250/ωρα δε θα πρεπει να ειναι οι 2 ροες ιδιες η δε παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν παιζει ρολο.Συνδεσε την uv στο μικρο μια χαρα ροη εχει για uv πιστευω οτι ετσι θα εχεις το μεγιστο αποτελσμα της uv

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν παιζει ρολο.Συνδεσε την uv στο μικρο μια χαρα ροη εχει για uv πιστευω οτι ετσι θα εχεις το μεγιστο αποτελσμα της uv

Σ ευχαριστω φιλε PAN για την ενημερωση.Εις το επανειδειν..................

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα ποσο ειναι απαραιτητο ενα uv sterilizer ?

Ειναι καλο να υπαρχει σε καθε ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα ποσο ειναι απαραιτητο ενα uv sterilizer ?

Ειναι καλο να υπαρχει σε καθε ενυδρειο?

Θεωρώ την ύπαρξή του καλή αλλά όχι και απαραίτητη! Προσωπικά είχα, αλλά την έχω βγάλει εδώ και κάτι μήνες. Κάποια στιγμή θα ξαναβάλω αλλά όχι στο φίλτρο, αλλά σε έναν κυκλοφορητή όπως αναφέρθηκε παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την ύπαρξή του καλή αλλά όχι και απαραίτητη! Προσωπικά είχα, αλλά την έχω βγάλει εδώ και κάτι μήνες. Κάποια στιγμή θα ξαναβάλω αλλά όχι στο φίλτρο, αλλά σε έναν κυκλοφορητή όπως αναφέρθηκε παραπάνω!

Γιατι θα τη βαλεις σε κυκλοφορητη και οχι πανω στο φιλτρο?Πες μας τις επισημανσεις σου για χρηση της στο φιλτρο.....

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια μπορει καποιος να περιγραψει τα υπερ και τα κατα?

Link to comment
Share on other sites

Κατά εμέ καλό είναι να έχουμε ένα μόνο στην περίπτωση που έχουμε έξαρση βακτηρίων, έξαρση αιωρούμενης αλγης.

Η συνεχείς παρουσία του σε φυτεμένα ενυδρεία δεν συνιστάτε διότι δρα αρνητικά στο λίπασμα, οπότε για να αντισταθμίσουμε την απώλεια του λιπάσματος χρησιμοποιούμε περισσότερο λίπασμα.

Επίσης τελευταία επικρατή και η άποψη ότι δεν είναι σωστό να έχουμε ένα αποστερημένο νερό στο ενυδρείο μας για πολλούς και διάφορους λόγους που δυστυχώς δεν τους ξέρουμε όλους.

Προσωπικά θεωρό ότι αν προσέχουμε επαρκώς το ενυδρείο μας δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα η χρήση του UV.

Το UV σκοτώνει τα πάντα, πρέπει να διαρωτηθείς τη θέλεις να σκοτώσεις στο ενυδρείο σου… από τι να μας προστατέψει η λάμπα UV;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα τη βαλεις σε κυκλοφορητη και οχι πανω στο φιλτρο?Πες μας τις επισημανσεις σου για χρηση της στο φιλτρο.....

Γενικώς είμαι υπέρ των ανεξάρτητων συσκευών! Προτιμώ ένα πικ-απ, έναν ραδιοενισχυτή, ένα dvd player κλπ από το να τα έχω σε μία πολυσυσκευή. Ο λόγοι είναι κυρίως πρακτικοί.

Η εγκατάσταση UV sterilizer μειώνει έστω και λίγο την ροή του φίλτρου. Αν στουμπώσει κι όλας... ακόμα περισσότερο. Είναι προτιμότερο να ξηλώνω μία στο τόσο μόνο τις σωληνώσεις του φίλτρου για καθάρισμα, από το να πρέπει να ξηλώσω μαζί και το UV sterilizer ή το αντίθετο! Γενικώς θέλω και είμαι υπέρ της αυτονομίας της κάθε συσκευής!

Link to comment
Share on other sites

Πεταμενα λεφτα.- :huh:

Διαλακτικό και συζητήσιμο σε βρήσκω..............

Θα τα πούμε αύριο?????

Link to comment
Share on other sites

Πεταμενα λεφτα.- :huh:

Πεταμενα λεφτα για αγορα uv η του κυκλοφορητη?Αν θες μια διευκρηνηση θα ηταν πολυτιμη για τα δισκακια που θα υιοθετησω......

Link to comment
Share on other sites

O Nικος που ειναι παντα απολυτος και τσεκουρατος :huh: πεταμενα λεφτα εννοει την αγορα της uv και οχι του κυκλοφορητη.Απο οτι καταλαβαινεις παιρνεις διαφορες αποψεις και διαλογος γινεται και θεμιτο ειναι αλλα την τελικη αποφαση εσυ την παιρνεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσες περισσοτερες γνωμες τοσο καλυτερα αλλα αν υπηρχε και μια δικαιολογια για να το υποστηριζε σιγουρα θα βοηθαγε περισσοτερο. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Οσες περισσοτερες γνωμες τοσο καλυτερα αλλα αν υπηρχε και μια δικαιολογια για να το υποστηριζε σιγουρα θα βοηθαγε περισσοτερο. :huh:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το "πεταμενα λεφτα" πηγαινε για τη UV. Με τα μεγεθη των UV που πουλανε τα καταστηματα δεν καλυπτεται ενυδρειο και μαλιστα οταν μιλαμε για δισκοενυδρειο που σημαινει πολλα λιτρα ειναι κατα τη γνωμη μου εντελως αχρηστες. :huh: Ενα επιπλεον μειονεκτημα ειναι οτι σκοτωνουν τα παντα χωρις διακριση χρησιμου η οχι για το ενυδρειο.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εδώ και εγώ ότι συμφωνω με diskus fan , και οτι στα χέρια ενός εμπείρου χειριστή ενυδρείων είναι πολύτιμη .

Αν και μπορεί να περάσουν χρόνια χωρίς να κάνει χρήση .

Link to comment
Share on other sites

Το "πεταμενα λεφτα" πηγαινε για τη UV. Με τα μεγεθη των UV που πουλανε τα καταστηματα δεν καλυπτεται ενυδρειο και μαλιστα οταν μιλαμε για δισκοενυδρειο που σημαινει πολλα λιτρα ειναι κατα τη γνωμη μου εντελως αχρηστες. :thumbup: Ενα επιπλεον μειονεκτημα ειναι οτι σκοτωνουν τα παντα χωρις διακριση χρησιμου η οχι για το ενυδρειο.- :thumbup:

Τα χρησιμα βακτηρια που θελουμε να μεινουν ζωντανα δεν βρισκονται στο υποστρωμα και στο φιλτρο επι το πλειστον?Οποτε αυτα μενουν ζωντανα.Το μερος των λιπαντικων και ιχνοστοιχειων που θα χανονται δεν μπορουμε να αυξησουμε λιγο την δοσολογια αυτων ετσι να ισσοροπει το συστημα?Τι αλλο ειναι χρησιμο για το δισκοενυδρειο που δε ξερω η σκεφτει discusfan?Ερωτηση οσον αφορα τα λιτρα δηλαδη για ποσα λιτρα εννοεις θεωρεις καλο νουμερο το 280 καθαρο φυτεμενο με 5 δισκακια?Πολλες οι ερωτησεις αλλα χρησιμες οι απαντησεις....... :thumbup: Ευχαριστω για τις αποψεις σας και την κουβεντα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η UV δεν μπορουν να κανουν τιποτα με το μεγεθος που εχουν και η κουβεντα μου ειναι απλη. Δωσε τα λεφτα σου σε ενυδρειο (περισσοτερα λιτρα). Εγω θεωρω οτι ενα ενυδρειο για δισκους πρεπει να ειναι κατα προτιμηση απο 2 μετρο και πανω. Το λιγοτερο 400 λιτρα που θα μπορουσε καποιος να εχει ειναι συμβιβασμος. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη αλλα δεν ειναι παντα ευκολο να γινει κατι τετοιο και το καταλαβαινω. Εχοντας λοιπον στο νου το συμβιβασμο θα σου πω οτι δεν μπορουμε να δουμε πραγματικα πως συμπεριφερεται ενα κοπαδι δισκων. Χανουμε με λιγα λογια τη "μαγεια" του ειδους. Στη διαθεση σου για οση κουβεντα θελεις αλλα θα βγουμε εκτος του θεματος σου. :thumbup:Μην ξεχνας οτι αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις και μπορει αλλοι να διαφωνουν.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

Κατά εμέ καλό είναι να έχουμε ένα μόνο στην περίπτωση που έχουμε έξαρση βακτηρίων, έξαρση αιωρούμενης αλγης.

Η συνεχείς παρουσία του σε φυτεμένα ενυδρεία δεν συνιστάτε διότι δρα αρνητικά στο λίπασμα, οπότε για να αντισταθμίσουμε την απώλεια του λιπάσματος χρησιμοποιούμε περισσότερο λίπασμα.

Επίσης τελευταία επικρατή και η άποψη ότι δεν είναι σωστό να έχουμε ένα αποστερημένο νερό στο ενυδρείο μας για πολλούς και διάφορους λόγους που δυστυχώς δεν τους ξέρουμε όλους.

Προσωπικά θεωρό ότι αν προσέχουμε επαρκώς το ενυδρείο μας δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα η χρήση του UV.

Το UV σκοτώνει τα πάντα, πρέπει να διαρωτηθείς τη θέλεις να σκοτώσεις στο ενυδρείο σου… από τι να μας προστατέψει η λάμπα UV;

Διάβασε προσεκτικά τη άλλο θέλεις να μάθεις; Και για πού το θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας και σημερα για το τι να κανω τελικα επεσα πανω σε κατι που το λενε Eco Aqualizer(ιονισμος του νερου) απο site γνωστου καταστηματος γνωριζει κατι καποιος γι αυτο γιατι ομολογω πως αυτο δε το ηξερα.Και το σημαντικο κανει δουλεια?Το ξερω οτι ειναι 2 διαφορετικα πραγματα αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη και να ξεμπλεξω κανοντας τη δουλεια μου.Δηλαδη ενα ασφαλες σπιτι για τα δισκακια μου.........Γιατι να μην ειμαι ΧΗΜΙΚΟΣ :huh::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας και σημερα για το τι να κανω τελικα επεσα πανω σε κατι που το λενε Eco Aqualizer(ιονισμος του νερου) απο site γνωστου καταστηματος γνωριζει κατι καποιος γι αυτο γιατι ομολογω πως αυτο δε το ηξερα.Και το σημαντικο κανει δουλεια?Το ξερω οτι ειναι 2 διαφορετικα πραγματα αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη και να ξεμπλεξω κανοντας τη δουλεια μου.Δηλαδη ενα ασφαλες σπιτι για τα δισκακια μου.........Γιατι να μην ειμαι ΧΗΜΙΚΟΣ :huh::thumbup:

Ξεχνα το.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η UV δεν μπορουν να κανουν τιποτα με το μεγεθος που εχουν και η κουβεντα μου ειναι απλη. Δωσε τα λεφτα σου σε ενυδρειο (περισσοτερα λιτρα). Εγω θεωρω οτι ενα ενυδρειο για δισκους πρεπει να ειναι κατα προτιμηση απο 2 μετρο και πανω. Το λιγοτερο 400 λιτρα που θα μπορουσε καποιος να εχει ειναι συμβιβασμος. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη αλλα δεν ειναι παντα ευκολο να γινει κατι τετοιο και το καταλαβαινω. Εχοντας λοιπον στο νου το συμβιβασμο θα σου πω οτι δεν μπορουμε να δουμε πραγματικα πως συμπεριφερεται ενα κοπαδι δισκων. Χανουμε με λιγα λογια τη "μαγεια" του ειδους. Στη διαθεση σου για οση κουβεντα θελεις αλλα θα βγουμε εκτος του θεματος σου. :thumbup:Μην ξεχνας οτι αυτες ειναι οι προσωπικες μου αποψεις και μπορει αλλοι να διαφωνουν.- :thumbup:

Φιλικα Discus fan θα ηθελα και γω οχι μονο στα ορια του συμβιβασμου σου αλλα πολλα παραπανω λιτρα!!!!!Αλλα βλεπεις σε διαμερισμα το 350αρι ειναι σχετικα καλο(απο τα δυο προηγουμενα)και οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο. Στο τελος ενα δωματιο απο το 3αρι που καθομαι θα το κανω Ενυδρειο.......Για φαντασου ενα κομματι του Αμαζονιου στο διαμερισμα σου...... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...