Jump to content

πληροφοριες


Recommended Posts

γεια σασ,

επειδη ειμαι νεος στον χωρο των ενυδρειων και επειδη θελω να δημιουργησω το δικο μου ενυδρειο θα ηθελα να με βοηθησετε. θα αγορασω το ενυδρειο JUWEL RIO 125 (81*36*50) ΜΑΥΡΟ . θελω να μου δωσετε ιδεεσ σχετικα με την διακοσμηση καιι γενικως με το εξοπλισμο που πρεπει να αγορασω(εξωτερικο φιλτρο, θερμοστατη, ...κ.τ.λ.). ακομα να με βοηθησετε με τισ συμβουλες τοσο για την συντηρηση οσο και για την αγορα ψαριων. . .

ευχαριστω :huh:

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια....καλος ορισες στο forum μας....καλο διαβασμα που μπορεις να αρχισεις απο τωρα πηγαινοντας στο forum και αρχαριοι γλυκου νερου και τα πρωτα μου βηματα και αν εχεις καποια απορια ξανα γραψε μας

Link to comment
Share on other sites

Το rio 125 έχει μέσα δικό του εσωτερικό φίλτρο, αν δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση και ψάρια όχι γενικώς ευαίσθητα θα σαι εντάξει. Τώρα αν θες εξωτερικό ένα EHEIM 2213 πιθανότατα... να μιλήσουν και άλλοι.

Για ψάρια πες πρώτα εσύ τι σκέφτεσαι και μετά θα σου πούμε ανάλογα. Σε 125 θα μπορούσες να κάνεις ένα ωραίο κοινωνικό ενυδρείο με διάφορα είδη ψαριών.

Όσο για την διακόσμηση, προτιμότερο είναι κάποια ευκολα φυτά, φυσικές ρίζες και πέτρες παρά πλαστικά διακοσμητικα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το rio 125 έχει μέσα δικό του εσωτερικό φίλτρο, αν δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση και ψάρια όχι γενικώς ευαίσθητα θα σαι εντάξει. Τώρα αν θες εξωτερικό ένα EHEIM 2213 πιθανότατα... να μιλήσουν και άλλοι.

Για ψάρια πες πρώτα εσύ τι σκέφτεσαι και μετά θα σου πούμε ανάλογα. Σε 125 θα μπορούσες να κάνεις ένα ωραίο κοινωνικό ενυδρείο με διάφορα είδη ψαριών.

Όσο για την διακόσμηση, προτιμότερο είναι κάποια ευκολα φυτά, φυσικές ρίζες και πέτρες παρά πλαστικά διακοσμητικα :huh:

γιΑ ψαρια σκεφτομαι να βαλς ενα γλυφτη , 2-3 γατοψαρα και τελοσ 2 Etroplus maculatus

Link to comment
Share on other sites

Γατόψαρα και Etroplus maculatus δεν πάνε μαζί. Το δεύτερο θέλει πολλή σκληρό νερό με ανεβασμένο το Ph

Link to comment
Share on other sites

Γατόψαρα και Etroplus maculatus δεν πάνε μαζί. Το δεύτερο θέλει πολλή σκληρό νερό με ανεβασμένο το Ph

προτεινε μου αμα μπορεισ ψαρια μικρα , ομορφα και ευκολα στη συντηρηση

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας έχει διαφορετικά γούστα προσωπικά για το ενυδρείο σου θα προτιμούσα στον βυθό κάποια κοριντόρας και σαν κύριο ψάρι θα έβαζα ένα κοπαδάκι νεόν.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο (τελικα) πιστευω ειναι

1) να πας βαση νερου της βρυσης σου

ή

2) ποια ψαρακια αρεσουν σε ΕΣΕΝΑ και βαση αυτων να κανονησεις το νερο σου!

Και να κατσεις να ξεζουμισεις ολο το φορουμ :huh:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο (τελικα) πιστευω ειναι

1) να πας βαση νερου της βρυσης σου

ή

2) ποια ψαρακια αρεσουν σε ΕΣΕΝΑ και βαση αυτων να κανονησεις το νερο σου!

Και να κατσεις να ξεζουμισεις ολο το φορουμ :huh:

ειδη εχω αρχισει απο τα αρθρα

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια ιδεα απο το δικο μου Ριο :huh:

(Ναι!! πηρα ροδοστομους, δεν αντεξα!! Μην με βρισετε :thumbup::thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...