Jump to content

ψαχνοντας...


Recommended Posts

θα μπορουσαν να ταιριαξουν τιγρακια με neon, black neon? τα δυο τελαυται με τι θα ταιριαζαν?

επισης τα δυο τελευταια αναπαρ ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσαν να ταιριαξουν τιγρακια με neon, black neon? τα δυο τελαυται με τι θα ταιριαζαν?

επισης τα δυο τελευταια αναπαρ ευκολα?

δεν αναπαρ ευκολα.

κ δεν ταιριαζουν. τα τιγρακια ειναι συνηθως λιγο επιθετικα...

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσαν να ταιριαξουν τιγρακια με neon, black neon? τα δυο τελαυται με τι θα ταιριαζαν?

επισης τα δυο τελευταια αναπαρ ευκολα?

ευχαριστώ αντώνη, μηπως θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κ μια 'λίστα΄ ψαριών που θα μπορούσα να φιλοξνήσω στο 50 αρι ενυδρείο μου?

ειχα 2 πιρανχας αλλα τα εδωσα λογο έλειψης χώρου...

ετσι λοιπον, σκέφτομαι να φτιάξω ένα κοινοβιο... περιμενω καποιες ιδεες- προτάσεις :huh:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσαν να ταιριαξουν τιγρακια με neon, black neon? τα δυο τελαυται με τι θα ταιριαζαν?

επισης τα δυο τελευταια αναπαρ ευκολα?

Εγω εχω red flame μαζι με neon,χωρις προβλημα. :huh:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αντώνη, μηπως θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κ μια 'λίστα΄ ψαριών που θα μπορούσα να φιλοξνήσω στο 50 αρι ενυδρείο μου?

ειχα 2 πιρανχας αλλα τα εδωσα λογο έλειψης χώρου...

ετσι λοιπον, σκέφτομαι να φτιάξω ένα κοινοβιο... περιμενω καποιες ιδεες- προτάσεις :huh:

σκεφτόμουν κατι σαν... 6 νεον, 4 black νεον, 3 γατοψαρα (μικρα, δεν θυμαμαι πως τα λενε...) κ ενα πλακο που ηδη εχω... καλο?

μήπως ειμαι 'μικρός' για ολα αυτα???:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kylafoukos
Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε και με τί διακόσμηση? Χαλίκι, άμμος, πέτρες, ξύλα, φυτά...???

Link to comment
Share on other sites

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε και με τί διακόσμηση? Χαλίκι, άμμος, πέτρες, ξύλα, φυτά...???

Για 50 λιτρα μιλαει

Link to comment
Share on other sites

Για 50 λιτρα μιλαει

Τότε τα ψάρια που αναφέρει είναι πολλά για αυτά τα λίτρα....

Link to comment
Share on other sites

Τότε τα ψάρια που αναφέρει είναι πολλά για αυτά τα λίτρα....

ειναι 50αρι με χαλικι, μαυρο ψιλο, φυτα δυσστυχώς οχι αληθινα( :thumbup: ), 2 πετρες

εκ των οποίων η μια κρυψώνα.

τι αριθμός ψαριών είναι καταλληλος?

ποσα απο τα προαναφερόμενα ειδη? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις με μια 6αδα neon και μερικα ευκολα φυτα,αλλα εχεις κι αλλες επιλογες......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τα γατόψαρα που λες (μάλλον εννοείς τα Corydoras) μην βάλεις 3. Βάλε μία εξάδα κι από αυτά αρκεί να είναι το ίδιο είδος!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τα γατόψαρα που λες (μάλλον εννοείς τα Corydoras) μην βάλεις 3. Βάλε μία εξάδα κι από αυτά αρκεί να είναι το ίδιο είδος!

ναι φιλε stormtrooper αυτα σκοφτόμουν.

αυχαριστώ για τη βοηθεια παιδια.

να ρωτησω τωρα κατι...

πηγα στο πετσοπ κ μου ειπε ο κ.πετσοπας :huh: οτι για ζωοτοκα

χρειαζομαι καποιο ειδος αλατιου. μου φανηκε πολυ περιεργο. αλατι σ γλυκό νερό?? :thumbup:

παιζει κατι τετοιο η να αρχίσω να κλαιω τον πλεκο μου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλαις? Έχεις ζωοτόκα?

Γενικώς τα ζωοτόκα είναι ψάρια ουδέτερου προς σκληρού νερού, οπότε η χρήση ειδικού άλατος είναι επιθυμητή. Προσωπικά βέβαια, όταν είχα γκάπυ δεν έβαζα αλάτι...

Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια όντως θα κλάψεις κάποια, αν όχι όλα τα γατόψαρα καθότι ανεβάσεις πολύ τις σκληρότητες του νερού και τα πλέκο/κορυντόρας θέλουν ουδέτερο προς μαλακό νερό (ανάλογα το είδος).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλαις? Έχεις ζωοτόκα?

Γενικώς τα ζωοτόκα είναι ψάρια ουδέτερου προς σκληρού νερού, οπότε η χρήση ειδικού άλατος είναι επιθυμητή. Προσωπικά βέβαια, όταν είχα γκάπυ δεν έβαζα αλάτι...

Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια όντως θα κλάψεις κάποια, αν όχι όλα τα γατόψαρα καθότι ανεβάσεις πολύ τις σκληρότητες του νερού και τα πλέκο/κορυντόρας θέλουν ουδέτερο προς μαλακό νερό (ανάλογα το είδος).

δηλαδη, να βαζω η οχι?

κανει το σκληρό νερο για μολυ, γκαπυ, νεον, γατοψαρα, πλεκο κτλ μικρα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, να βαζω η οχι?

κανει το σκληρό νερο για μολυ, γκαπυ, νεον, γατοψαρα, πλεκο κτλ μικρα ψαρια?

Δεν είναι πρέπον να βάλεις μόλυ και γκάπυ μαζί με νέον, Corydoras και πλέκο!

Τα μόλυ και τα γκάπυ θέλουν ημίσκληρο/σκληρό νερό ενώ τα υπόλοιπα είναι ψάρια αμαζονιού, πράγμα που σημαίνει πως έχουν από λίγο έως πολύ μαλακό νερό!

Τώρα, αν θες να τα μπερδέψεις (που δεν στο προτείνω), θα σου έλεγα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην ρίξεις αλάτι, καθότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα έχεις απώλειες. Βάζοντας απλό νερό βρύσης απλά θα διατηρήσεις κάποιες μέσες τιμές.

Όταν λες πλέκο, τί εννοείς??? Γιατί αν μιλάς για Common Pleco, μόνο μικρό ψαράκι δεν είναι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρέπον να βάλεις μόλυ και γκάπυ μαζί με νέον, Corydoras και πλέκο!

Τα μόλυ και τα γκάπυ θέλουν ημίσκληρο/σκληρό νερό ενώ τα υπόλοιπα είναι ψάρια αμαζονιού, πράγμα που σημαίνει πως έχουν από λίγο έως πολύ μαλακό νερό!

Τώρα, αν θες να τα μπερδέψεις (που δεν στο προτείνω), θα σου έλεγα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην ρίξεις αλάτι, καθότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα έχεις απώλειες. Βάζοντας απλό νερό βρύσης απλά θα διατηρήσεις κάποιες μέσες τιμές.

Όταν λες πλέκο, τί εννοείς??? Γιατί αν μιλάς για Common Pleco, μόνο μικρό ψαράκι δεν είναι....

ειναι μικρουλι ακομη αλλα... :thumbup:

θα γινει τερας!! οκ θα κανω ετσι λοιπον.

θα το διατηρισω μαλακο...

ευχαριστώ πολυ για ολη τη βοηθεια :huh:

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρουλι ακομη αλλα... :thumbup:

θα γινει τερας!! οκ θα κανω ετσι λοιπον.

θα το διατηρισω μαλακο...

ευχαριστώ πολυ για ολη τη βοηθεια :huh:

Χμμμμ......... Αν όντως είναι Common Pleco, δεν νομίζω να προλάβει να γίνει τέρας στα 50L! Θα σου πρότεινα να το δώσεις και να πάρεις κάποιο είδος Ancistrus που να φτάνει τα 10-12cm maximum! Αλλιώς θα αποκτήσει ανωμαλίες στην ανάπτυξη και θα το καταδικάσεις σε εξωτερικό νανισμό (ενώ τα εσωτερικά όργανα θα μεγαλώνουν)....... Όλα αυτά αν καταφέρει να επιζήσει!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ......... Αν όντως είναι Common Pleco, δεν νομίζω να προλάβει να γίνει τέρας στα 50L! Θα σου πρότεινα να το δώσεις και να πάρεις κάποιο είδος Ancistrus που να φτάνει τα 10-12cm maximum! Αλλιώς θα αποκτήσει ανωμαλίες στην ανάπτυξη και θα το καταδικάσεις σε εξωτερικό νανισμό (ενώ τα εσωτερικά όργανα θα μεγαλώνουν)....... Όλα αυτά αν καταφέρει να επιζήσει!

οοο οκ τοτε

μαλλον θα πρεπει να παρω τα μετρα μου οσο ακομη ειναι νωρίς...

ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...