Jump to content

ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ ΑΜΜΟΣ


Recommended Posts

Αλλη μια ερωτηση και συγνωμη εκτων προτερωβν αν σας φανει χαζη. Μπορω να βαλω μεσα σε ενυδρειο γλυκου νερου αμμο θαλλασης? Ενοειτε οτι πρω τα θα την ξεπλινω πολυ καλα και ισως να την βρασω σε ενα μεγαλο καζανι.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να ρωτισω αν μπορει να γυνει αυτο μπορω να φυτεψω καποια φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου επηρεασει την σκληροτητα.. Θελει βρασιμο στα σιγουρα, και μπορεις να φυτεψεις φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ πως η θαλασσινή άμμος είναι ασβεστολιθική κάτι το οποίο σημαίνει πως κάνει για συγκεκριμένες περιπτώσεις ψαριών. Επίσης το βράσιμο είναι μάλλον απαραίτητο, καθότι δεν νομίζω πως έχουμε πολλές παρθένες παραλίες ώστε να είσαι σίγουρος. Το θέμα είναι τί γίνεται με το αλάτι που θα υπάρχει μέσα στην άμμο...? Η διαδικασία αφαίρεσης αλατιού, απ'όσο γνωρίζω, δεν είναι ότι πιο εύκολο και γίνεται σε ειδικά εργαστήρια....

Όλα αυτά και πάλι είναι εξάρτηση των ψαριών που θα βάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να φτιάξει ενυδρείο με υφάλμυρο νερό δεν είναι καλή επιλογή? νομίζω παράδειγμα τα gappy είναι καλο να είναι σε υφάλμυρο.. διορθώστε με αν έχω λάθος.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι μιλάμε για στάνταρ τιμές αλατότητας και με προσθήκη άμμου δεν θα χει ούτε τις τιμές αυτές ούτε σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η αμμος αυτη ειναι ασβεστολιθικη,και παρ'ολο το πλησιμο και βρασιμο,θα σου ανεβασει πολυ τη σκληροτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...