Jump to content

Στον ουρανό σας γύρευα....


Manolis

Recommended Posts

Φίλοι μου έχετε την καλησπέρα μου.

Στον ουρανό σας γύρευα που λέει και το ρητό, και στο ιντερνετ σας βρίσκω, και μάλιστα ψάχνοντας για κάτι το άσχετο με το θέμα.

Μάλλον είναι η τυχερή μου μέρα. :rockon:

Και συστήνομαι.

Είμαι ο Γιάννης(Μανώλης είναι το επίθετό μου : ), και περιπλανιέμαι σ’ αυτό τον κόσμο εδώ και 35 χρονάκια.

Τα τελευταία 10 Στις Βρυξέλλες, 6 παρέα με "άλλο μισό", τα 3 με την δεύτερη αγάπη μου, την κόρη μου Μαρία, και σε ένα μήνα θα πρέπει να κάνουμε χώρο και για τον υιό τον οποίο περιμένουμε εδώ και 8 μήνες με ανυπομονησία.

Το ενυδρείο μου, ήταν το πρώτο δώρο της γυναίκας μου, η οποία είχε καταλάβει αμέσως πως ήταν το απραγματοποίητο όνειρό μου.

Το είχα κρατήσει εν ζωή για περίπου εναμισι χρόνο, αλλά μετά με κάτι μετακομίσεις και κάτι αναποδιές έμεινε στην αποθήκη για 2-3 χρόνια.

Επιτέλους πέρυσι μπόρεσα να το ξαναστήσω, και να ξεκινήσω έτσι χωρίς εμπόδια αυτή τη φορά το αγαπημένο ‘σπορ’.

Πρόκειται για ένα μικρό εργοστασιακό 100*30*40, φωτογραφία του οποίου θα σας δώσω αύριο.

Το παράπονό μου είναι το ότι δεν μπορώ να στεριώσω φυτά (όχι ότι με τα ψάρια είμαι άσσος ...), βάλε λίγο την αρτσουμπαλιά μου, λίγο την έλλειψη βοήθειας, λίγο του ότι και ο έμπορος να πουλήσει θέλει, και όχι να περάσει τη μέρα του μαζί σου….

Πάντως τώρα που σας βρήκα, οι ελπίδες μου ξαναζωντάνεψαν γιατί βλέπω πως έχετε όλοι σας την αγνή πρόθεση να βοηθήσετε, και σίγουρα θα δω αποτελέσματα.

Θα σταματήσω όμως εδώ για σήμερα, μη σας ζαλίσω και από το πρώτο μου ποστ και τρομάξετε :welcome:

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, και εύχομαι καλή αρχή για μένα, και καλή συνέχεια και δύναμη (να βοηθάτε τους ‘νέους’), σε όλους εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλός μας ήρθες Γιάννη :welcome: .εδώ όλοι είμαστε μια καλή παρέα και πάντα κοιτάμε πως να βοηθήσουμε και πως θα λύσουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο καθένας μας με τα ενυδρεία του .άρα μην στεναχωριέσαι όλα θα τα φτιάξουμε :rockon:

Link to comment
Share on other sites

:rockon: συνονόματε και από εμένα στο Aquazone.
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα στο forum :rockon:

Εδώ να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις ότι πληροφορία και βοήθεια θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Γιάννη.

Καταρχάς να χαίρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να έρθει και ο Μανώλης junior :rockon:

Αναφορικά με το ζάλισμα μην το ξαναπείς. Εδω μέσα είμαστε όλοι τρελαμένοι και δεν κάνουμε άλλη δουλειά απο το να ζαλιζουμε ο ένας τον άλλο. Και το ωραίο ξέρεις πιο είναι ; Μας αρέσει ! Τι βρίσκουμε.

Οπότε Καλώς όρισες ξανά στο AquaZone και καλή διαμονή !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα Γιάννη :rockon:

Καμία ερώτηση δεν ζαλίζει, είνα χαρά όλων μας να απαντάμε :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι φίλοι μου, και ευχαριστώ όλους σας για το καλωσόρισμα, τα καλά σας λόγια, και το κουράγιο που μου δίνετε για να αφήσω πλέον το υπερερασιτεχνικό χαρακτήρα της εν λόγω ενασχόλησης, και να περάσω στο στάδιο του σοβαρού ερασιτέχνη(ελπίζω δηλαδή).

Όσο για το ζάλισμα που λες φίλε μου SW1IXC, εννοούσα να σταματήσω το ζάλισμα με τις συστάσεις, γιατί από ζάλισμα ερωτήσεων….. ετοιμάστε τα depon, έρχεται καταιγίδα!

Επισυνάπτω σήμερα και μια φωτό του φτωχικού μου ενυδρείου.

Για ονόματα φυτών μη με ρωτάτε παιδιά, είμαι τελείως κουμπούρας…, για τα ψαράκια τώρα ξέρω ότι έχω ένα σκαλεράκι, 4 άρλεκίν ένα εναπομείναν μπάρμπους, 2 κορυντόρας, 1 ανκιστρους, 1 λαμπέο, και 8 ακόμα μικρά ψαράκια, τα οποία το όνομα ούτε κατά προσέγγιση(όπως έκανα με τα προηγούμενα), δεν γνωρίζω το όνομα….

Τελευταίος κάτοικος, μια καραβίδα, ναι ναι, τι να την έκανα τη Μαριώ, μόλις την είδε δεν ξεκολλούσε, θέλω το δαγκάνα και θέλω το δαγκάνα.

Άντε να πεις όχι τώρα με τέτοιες συνθήκες.

Πάντως στις 10 μέρες που τον έχω(το δαγκάνα ντε), μου έχει ταράξει και αυτά τα λιγοστά φυτά που είχα.

Τα έχει τσακίσει, και στο μαγαζί κουβέντα, μόνο σκουληκάκια τρώει μου λένε, και εν πειράζει τίποτα..

Κλείνω εδώ για την ώρα.

Θα ρίξω μια γενική μελέτη στο φόρουμ, και ετοιμάζω τις ερωτήσεις μου, στις κατάλληλες κατηγορίες.

Καλή Κυριακή σε όλους.

post-826-1141589734_thumb.jpg

post-826-1141590001_thumb.jpg

post-826-1141590010_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Manolis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις 10 μέρες που τον έχω(το δαγκάνα ντε), μου έχει ταράξει και αυτά τα λιγοστά φυτά που είχα.

Τα έχει τσακίσει, και στο μαγαζί κουβέντα, μόνο σκουληκάκια τρώει μου λένε, και εν πειράζει τίποτα..

13595[/snapback]

Το φαινόμενο τελικά είναι παγκόσμιο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Γιάννη στην μεγάλη παρέα μας......

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :rockon:

Καραβίδες και αστακοί με φυτά δεν πάνε. Πάντως δοκίμασε να βάλεις καμιά hygrophilla polysperma ή κάποιο ceratophyllum demersum. Είναι φυτά που αναπτύσσονται ταχύτατα και μπορεί να μην τα προλαβαίνει η καραβίδα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα.

Νίκο όντως είναι παγκόσμιο το φαινόμενο, όχι που θα το είχαμε μονοπώλιο..

Θοδωρή, δεν το ήξερα όταν τον αγόρασα τον έρμο το δαγκάνα.

Θα τον σαμποτάρω όμως με τα φυτά που προτείνεις!

Όχι που θα τον άφηνα να αλωνίζει, το δεύτερο πάντως το είχα στο παρελθόν.

Μεγαλώνει όντως πολύ γρήγορα, αλλά μια φορά που έχει γίνει τεράστιο και το κλαδεύεις μαραζώνει τελείως.

Αυτό συμβαίνει βασικά με εμένα, και σε κάθε φυτό που το έχω εφαρμόσει.

Μήπως κάτι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι ο τρόπος που τα κλαδεύεις. Το συγκεκριμένο, όταν φτάσει επιφάνεια, κόβεις το κομάτι σε μήκος όσο τα 2/3 του ύψους του ενυδρείου, βγάζεις και πετάς το κάτω μέρος και φυτεύεις το κλάδεμα. Έχε υπ' οψιν σου ότι το κερατόφυλλο δεν έχει ρίζες και τρέφεται από τα φύλλα του. Ένας καλός τρόπος να το φυτέψεις είανι να πιάσεις μαζί 3-4 κλωνάρια και να τα τυλίξεις στο κάτω μέρος με ένα μικρό κομάτι υαλοβάμβακα, δένοντάς το με πετονιά και να το φυτέψεις στο χαλίκι. Διαφορετικά πρέπι να το δέσεις σε μια πέτρα ή ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες manoli :rockon::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα Αγγελική(δεν έχει μόνο όμορφα ενυδρεία αυτό το φόρουμ, αλλά και μέλη) :welcome::rockon: .

Θοδωρή, θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου, κατά γράμμα :hysterical: .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...