Jump to content

είναι καλά τα κινεζικα ενυδρεία ?


Recommended Posts

σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί και βρήκα 2 ενυδρεία το ένα 200L και το άλλο 360L

και τα 2 έχουν φίλτρα στο καπάκι τους ..

όλα τα φώτα θερμάστρες και αντλίες

και μαζί με τα έπιπλα τους ..

ξεκίνησα να ψήνομε λόγο και τις κατά γνώμης μου χαμηλής τιμής τους ..

200L -34OEURO

360 - 460 EURO

από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να είναι καθαρό γυαλί το υλικό κατασκευής τους ..

τι γνώμη έχετε για αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στα Κινέζικα εννυδρεία με τα υπόλοιπα είναι στις λεπτομέρειες που αυτές κάνουν και την διαφορά.

Από προσωπική μου πείρα (έχω ένα Juwel και ένα Κινέζικο) αν θα ξανααγόραζα ενυδρείο δεν θα αγόραζα Κινέζικο, μου την έχουν σπάσει αυτές οι λεπτομέρειες, π.χ. στάζει νερό από το καπάκι έξω από το ενυδρείο, τα φινιρίσματα δεν είναι τόσο καλά και ξαναέδωσα λεφτά για να πάρω άλλες λάμπες κ.λ.π κ.λ.π, αν είναι για αρχή ή για δευτερεύον ενυδρείο θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κινέζικα αλλά αν θέλεις να το βάλεις στο σαλόνι σου και να είναι κάτι όμορφο(μέσα και έξω) πάρε ευρωπαϊκό κατά την γνώμη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλλήσαντα!

Εγώ έχω κινέζικο και αν και το αγόρασα πολύ φθηνά δεν με βολέυει και πολύ.

Δεν έχει αρκετά μεγάλα ανοίγματα για τις πρίζες από πίσω, το καπάκι για το ταϊσμα χωρίζεται στα δύο από μία αχρηστη πλαστική ψευτοκόντρα στη μέση τα τζάμια είναι ψιλομούφα και πολλά άλλα.

Το χειρότερο είναι ότι έχει ένα φίλτρο στο καπάκι του και βουλώνουν συνέχεια οι τρύπες που τρέχει το νερό πάλι μέσα στο ενυδρείο. πολλές φορές αν δεν το προλάβω έχω διαρροές απ'έξω. :thumbup:

Και μου φαίνεται ότι οι τιμές που αναφέρεις δεν είναι και τόσο καλές. Εννοώ ότι πάνω κάτω με τις ίδιες τιμες μπορείς να βρεις αρκετά αξιόλογα ευρωπαϊκά ενυδρεία. Όπότε κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι ασχολούμαι με ενυδρεία αλλα ποτε δεν είχα ένα τέτοιου μεγέθους ..

όσο αφορά τις τιμές .. όσο το έψαξα (όχι και πολύ .. )

εδώ στην κύπρο είναι αρκετά καλές ..

εγώ σκεφτόμουν μήπως και το τζαμι θόλωνε η δεν φαίνεται καθαρά μέσα στο ενυδρείο η ακόμα ότι δεν έχουν αρκετά δυνατά φίλτρα και θα είναι πάντα βρώμικο το νερό ..

θα κοιτάξω να δω και σε αλλα μαγαζιά ξανά τι τιμές έχουν αν και ξέρω ότι ήταν αρκετά πιο ακριβά ..

λαμβάνοντας υπόψη ότι το εν λόγο έρχονται μαζί με το έπιπλο ..

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί και βρήκα 2 ενυδρεία το ένα 200L και το άλλο 360L

και τα 2 έχουν φίλτρα στο καπάκι τους ..

όλα τα φώτα θερμάστρες και αντλίες

και μαζί με τα έπιπλα τους ..

ξεκίνησα να ψήνομε λόγο και τις κατά γνώμης μου χαμηλής τιμής τους ..

200L -34OEURO

360 - 460 EURO

από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να είναι καθαρό γυαλί το υλικό κατασκευής τους ..

τι γνώμη έχετε για αυτά ?

οι τιμες φιλε μου δεν ειναι και τοσο καλες. εγω πηρα wuvel 240l 305€ οποτε δεν αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν καποιο μηχανημα,κυκλοφορητης,φιλτρο και τετοια θα μπορουσες να παρεις και ας μην εβγαιναν,αλλα για το θεμα ενυδρειου θα σου συνιστουσα κατι επωνυμο[γιατι ολα κατασκευαζονται Κινα αλλα με αλλες προδιαγραφες]που θα υπαρχει μια σχετικη εγγυηση και χωρις τα προβληματα που σου προαναφεραν! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές ..

θα το ξανά ψάξω το θέμα και θα αποφασίσω ..

φιλε λάζος79 .. από κύπρο πήρες το δικό σου ?

εγώ μιλάω για τιμές κύπρου .. είναι λίγο πιο τσιμπημένες ..

αν ξέρει κανεις κανένα φτηνό μαγαζί κύπρο ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλο ενυδρείο ούτε εγώ θα αγόραζα κινέζικο. Οι λεπτομέριες κάνουν τη διαφορά στα μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές ..

θα το ξανά ψάξω το θέμα και θα αποφασίσω ..

φιλε λάζος79 .. από κύπρο πήρες το δικό σου ?

εγώ μιλάω για τιμές κύπρου .. είναι λίγο πιο τσιμπημένες ..

αν ξέρει κανεις κανένα φτηνό μαγαζί κύπρο ας μου πει

οχι φιλε μου απο αθηνα, μπορει να σου το στειλει μαλλον.εγω ειμαι απο κατερινη και τα μεταφορικα ειναι 10€

Link to comment
Share on other sites

-Δηλαδη πηρες ενυδρειο απο καποιο μαγαζι της Αθηνας με 10 ευρω μεταφορικα???

-Αν ναι,ποιο μαγαζι?(εστω με π.μ)

Link to comment
Share on other sites

-Δηλαδη πηρες ενυδρειο απο καποιο μαγαζι της Αθηνας με 10 ευρω μεταφορικα???

-Αν ναι,ποιο μαγαζι?(εστω με π.μ)

εγω βασικα πηγα και το πηρα ο ιδιος.αλλα ενας φιλος μου επειδη δεν μπορουσε να παει του το εστειλαν με μεταφορικη αφου το ειχε προπληρωσει και πληρωσε στην μεταφορικη 10€ απο το water inn

Link to comment
Share on other sites

Εγω συγνωμη αλλα δεν συμφωνω με τα οσα υποθηκαν για τα κινεζικα ενυδρεια .

Τα κινεζικα εχουν τζαμι 10-12 και επισης τα καπακια του ειναι καλυτερα απο αλλα ευρωπαικα βλεπε JUWEL.

Δεν τρεχουν νερα απο το καπακι και τα πλαισια του ειναι απο αλουμινιο καλυτερης ποιοτητας κατα με και περιλαμβανει και 4 κοντρες περιμετρικα του ενυδρειου.

Επισης και το επιπλο του δεν εχει να ζηλεψει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα απο τα ευρωπαικα .Ξεχασα να αναφερω οτι και το εξωτερικο φιλτρο ειναι κινεζικο επισης και το βρισκω αρκετα πιο λειτουργικο(καθαρισμος) απο τα ευρωπαικα.

Εγω εχω ενα ELITE 500 λτ περιπου εδω και ενα μιση χρονο και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Το μοναδικο μειονεκτιμα που εχω εντοπισει εγω ειναι στους ανακλαστηρες που μετα απο ενα χρονο εχουν αρχισει να σκουριαζουν ελαφρως .Αλλα και παλι μην ξεχναμε οτι και στα ευρωπαικα η αγορα ανακλαστηρων ειναι ενα προσθετο κοστος για τον χομπιστα .

Φιλικα

Χρηστος

Έγινε επεξεργασία - iki28
Link to comment
Share on other sites

Από κινέζικο σε κινέζικο διαφέρει η ποιότητα. Όντως τα Elite είναι αξιόλογα ενυδρεία απ'ότι έχω ακούσει. Και εγώ πήρα ένα Elite 300 lt αλλά δεν το έχω στήσει για να μπορώ να πώ ακόμα τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ενα aquadream 60 κομπλέ με επιπλάκι. Επειδή δε ξέρω και πολλά σαν αρχάριος, εμπιστεύθηκα το κατάστημα. Το carrefour δίνει κάποια μεγαλύτερα με...60euro, είναι καλά?!! Τα έχει δεί κανείς? (εγώ το πλήρωσα 150!).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...