Jump to content

4η μου μέρα μέλος και...


Recommended Posts

Είμαι 4 μέρες μέλος και έχω ήδη ανακαλύψει πάρα πολλά λάθη που έκανα κυρίως στις αλλαγές νερού αλλά και σε άλλα θέματα...

Σε μια ερώτηση κάποιου άλλου αρχάριου βρήκα να αναφερεται ''νερό από Α.Ο.''

Θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι.

Ακομα θα ήθελα να μου διευκρινίσει κάποιος το 20% που συμπληρώνω μετά από αλλαγή(που μέχρι τώρα το έβαζα από τη βρύση) τι επεξεργασία πρέπει να του κάνω.(Μεχρι τώρα το συμπλήρωνα έβαζα ταυτόχρονα aquasafe και με δυο θερμοστατες ξαναανεβαινε η θερμοκρασία στους 27 μέσα σε μια-μιαμιση ώρα).

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

To "νερό από Α.Ο." ειναι το νερο απο Αντιστροφη Οσμωση, μια συσκευή που αφερει όλα τα συστατικά του νερου (χημικα, αλατα, κλπ) και δινει τελειως καθαρο νερο με μηδενικη σκληροτητα.

Χρειαζεται οταν εχουμε ψαρια που θελουν πολυ μαλακο νερο ή για να συμπληρωνουμε το νερό που εξατμιζεται.

Όσο για την προετομασια του νερου αλλαγής:

Σε ενα δοχειο βαζουμε το νερο που θα αλλαξουμε, προσθετουμε το αντιχλωριο, το ζεσταινουμε στην ιδια περιπου θερμοκρασια με το ενυδρειο και οταν ειναι ετοιμο το βαζουμε στο ενυδρειο.

Γενικα προσπαθουμε το νερο που θα προσθεσουμε να ειναι σχεδον ιδιο με του ενυδρειου σε ολα τα χαρακτηριστικά του θερμοκρασια, pH, σκληροτητα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή είναι απαραίτητη μια τέτοια συσκευή...

Αν μπορείτε να μου δώσετε ένα link.

Και όσο για το aqua safe ,stress coat το προσθέτω εκτός ή εντός ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα δοχειο βαζουμε το νερο που θα αλλαξουμε, προσθετουμε το αντιχλωριο, το ζεσταινουμε στην ιδια περιπου θερμοκρασια με το ενυδρειο και οταν ειναι ετοιμο το βαζουμε στο ενυδρειο.

Τι ψαρια εχεις και ειναι απαραιτητη η Α/Ο?

Εκτος αν το λες λογω της εξατμισης...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν είναι απαραιτητη η αντιστροφη όσμωση? γιατί μέχρι τώρα άλλαζα όπως σας περιέγραψα χωρίς να έχω απώλειες ή ψαρακια σοκαρισμένα...

Link to comment
Share on other sites

Και ένα άλλο μεγάλο θέμα που θα έπρεπε κάπως να γίνει γνωστό είναι η παραπληροφόρηση από κάποια petshop... (Ισως ευτυχώς μόνο της επαρχίας) που ήταν 8 χρόνια τώρα η μοναδική μου πηγή πληροφοριών.

Και πάλι ευχαριστώ και ειλικρινά χαίρομαι που σας ανακάλυψα...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα με τα ψαρια που εχεις που αλλα θελουν μαλακο νερο και αλλα σκληρο δεν χρειαζεται με τιποτα η Α/Ο.

Η αποψη μου ειναι οτι αν δεν εχεις προβληματα μην αλλαζεις τιποτα δραστικο. Απλά "βελτιωσε" τον τροπο αλλαγης νερου οπως σου εγραψα παραπανω (καλλιο γαιδουροδενε...)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν έχω προβλήματα... Απλά είναι τόσο πολλέςοι πληροφορίες που δεν ξέρω ποιά πράγματα χρειάζονται να αλλάξω για να δημιουργήσω ένα φιλικότερο περιβάλλον για τα ψαράκια μου...

Κάποια πράγματα που μου φάνηκαν λογικά και στοιχειώδη τα αλλαξα και νιώθω οτι βελτιώθηκε το μικροπεριβάλλον του ενυδρείου μου, απλά καλό θα ήταν να ξέρω ποιά είναι η λειτουργική και παράλληλα φιλική προς τα ψαράκια μου φροντίδα έτσι ώστε να μην προβληματίζομαι συνέχεια...

Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

ασχολησου και λιγο με τη συνθεση των ψαριων σου γιατι εχει αρκετα λαθακια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...