Jump to content

Να προχωρήσω σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου;


Recommended Posts

Και να που φτάσαμε και στη δεύτερη ερώτηση, μπαίνω αμέσως στην ουσία.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα δεύτερο(μιας και τακτοποίησες το πρώτο θα πείτε…:rockon: ενυδρείο, εκεί γύρω στα 240 λίτρα(120*40*50cm).

Πολύ θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο, αλλά για την ώρα τα οικονομικά δεν βοηθάνε.

Και σας ρωτάω, για να έχω αυτή τη φορά ένα σωστό ξεκίνημα, βάση των δεδομένων-τελικών απαιτήσεων που βασικά έχω.

Πρώτα απ’ όλα με ενθουσίασαν ενυδρεία με πλούσια χλωρίδα(έχω δει φανταστικά σε φωτό, από μέλη του φόρουμ, αλλά και από άλλων φίλων του αθλήματος), οπότε φαντάζομαι πως αποκλείουμε αυτομάτως κάτι σε κιχλίδες ? διορθώστε με σε ότι κάνω λάθος.

Τώρα από ψαράκια τι να πω, δεν έχω ιδέα τι πάει και με τι! Μια μικρή αδυναμία στα σκάλερ, τα κολίσα, τα νέον, και τώρα τελευταία που ψάχνω εντατικότερα, και παίρνω ιδέες, στους δίσκους για τους οποίους φαντάζομαι δεν είμαι ακόμα έτοιμος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις στο μέλλον, όπως επίσης και στα πιράνχας(ίσως στο μικρό υπάρχον ενυδρείο..).

Μπορώ με το συγκεκριμένο ενυδρείο να δημιουργήσω κάτι αξιοπρεπή;

Αυτά σε γενικές γραμμές, σε ότι αφορά φυτά και ψάρια.

Από άποψη μηχανικού υλικού , και κατασκευής, το τοπίο είναι εξίσου ομιχλώδες.

Πέρα από τη βασική κατασκευή(στην οποία φαντάζομαι δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές), και το έπιπλο στήριξης, που μάλλον είναι θέμα ταιριάσματος και γούστου, έχουμε τα μηχανικά μέρη.

Και πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι στο φίλτρο.

Το ενυδρείο που είδα(πολύ βιαστικά) έχει ενσωματωμένο φίλτρο.

Μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου όγκου(έστω και οριακά), ή απλά και κατηγορηματικά ΟΧΙ:

Ένα εξωτερικό φαντάζομαι είναι πολύ καλύτερο, αλλά από θέμα κόστους; Φεύγουμε πολύ μακριά;

Πάντως νομίζω πως μπορεί να τοποθετηθεί και αργότερα, έτσι δεν είναι;

Δεν θα σας κουράσω άλλο για την ώρα, με το ήδη μεγάλο ποστ μου, μόλις έχω περισσότερες λεπτομέρειες(προφανώς το Σάββατο), θα τις προσθέσω εδώ.

Ευχαριστώ για τη συμπαράστασή σας.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Eν ολίγοις...

Από φίλτρο καλύτερα θα ήταν γι αυτά τα λίτρα η αγορά ενός εξωτερικού (όπως Eheim 2217). Θες να έχεις ροή τουλάχιστον 3 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου. Σε αυτό θα μπορούσες να βάλεις υλικά για μηχανική και βιολογική φίλτρανση, ενώ αν το ενυδρείο έρχεται με εσωτερικό στην τιμή, μπορείς αυτό να το κάνεις χημικό. Πάντως ένα εξωτερικό φίλτρο είναι πάντα καλύτερο από τα εσωτερικά όχι μόνο στη χωριτικότητα υλικών αλλά και στην ευκολία συντήρησης!

Πρέπει να σκεφτείς αν θα φυτέψεις αληθινά φυτά, περίπου τι φυτά θα είναι αυτά (δύσκολα-εύκολα) ώστε να βάλεις πριν στρώσεις το ανάλογο χαλίκι ή άμμο, το κατάλληλο υπόστρωμα. Αναλόγως με τα ψάρια που θα βάλεις θα προχωρήσεις και στο ανάλογο χαλίκι, το οποίο πρέπει να είναι χαλαζιακό για να μην σου ανεβάζει σκληρότητες.

Στην ανάπτυξη των φυτών ρόλο παίζουν και οι λάμπες. Ανάλογα πάλι με τι φυτά θα βάλεις θα πας και σε αντίστοιχα Watt/λίτρο. Γενικώς μπορείς να κυμανθείς από 0.3 W/lt έως και 0.8 W/lt αν μιλάμε για μελλοντικό πυκνοφυτεμένο με γκαζόν και διάφορα άλλα δύσκολα φυτά.

Σίγουρα μπορείς να κάνεις κάτι αξιοπρεπές σε αυτά τα λίτρα, αρκεί να υπάρχει μεράκι και όρεξη. Όσο για τους δίσκους, μπορείς να ξεκινήσεις με άλλα ψαράκια και μόλις δεις ότι τα καταφέρνεις, σου αρέσει και πάνε όλα καλά να συζητήσουμε τις συνθήκες νερού που χρειάζονται οι δίσκοι.

Και ό,τι θες ρώτα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Μανώλη, κιχλίδες θα μπορούσες να βάλεις σε φυτεμένο ενδυρείο. Πχ. ramirezi, κλπ.

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις μία αναζήτηση στο ιντερνετ για να βρεις το ενυδρείο των ονείρων σου. Αν μας το δείξεις θα μπορούμε να σου πούμε πόσο εύκολα μπορείς να το φτιάξεις.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεία που ο κατασκευστής έχει βάλει ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο, αυτό συνήθως επαρκεί για μια μέση ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου. Οι χομπίστες πάνε σε εξωτερικό φίλτρο γιατί το εσωτερικό πιάνει πολύτιμο χώρο μέσα στο ενυδρείο και συνήθως δεν έχει αρκετά δυνατή αντλία. Τα εξωτερικά φίλτρα έχουν και περισσότερο χώρο για υλικά.

Εγώ είμαι υπέρ ενός φίλτρου που η ονομαστική δύναμη της αντλίας του είναι τουλάχιστον 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου.

Μπορείς στα 240 λίτρα να φτιάξεις αξιοπρεπέστατο ενυδρείο και μάλιστα με τα περισσότερα από τα ψάρια που σου αρέσουν. Μπορείς να βάλεις και dwarf κιχλίδες Αμαζονίου που έχουν εκπληκτική συμπεριφορά. Επίσης μπορείς να το έχεις και καταφυτεμένο.

Ρίξε και μια ματιά στα Internet shops. Τα Γερμανικά μαγαζιά έχουν πολύ καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα μάλιστα.

Καλά το είχα φανταστεί για το φίλτρο.

Πάντως σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα για το συγκεκριμένο που αναφέρεις φίλε Γιάννη, το βρήκα με 100 και 150 ευρώ.

Τιμή όχι και τόσο ταπεινή, αν μάλιστα βάλουμε πως το ενυδρείο το οποίο έβαλα στο μάτι, είναι περίπου στα 250 ευρώ, με εσωτερικό φίλτρο, και χωρίς το έπιπλο, το οποίο αν θυμάμαι καλά είναι κάπου στα 160, αλλά δεν μου πολυγέμισε το μάτι..

Πάντως γίνεται να αρχίσω μόνο με το εσωτερικό, ειδικά στην αρχή που δεν θα έχει και ψάρια, και να κοτσάρω και το εξωτερικό σε κάνα δίμηνο, έτσι;

Και κάτι ακόμα, όταν λες το μετατρέπω σε χημικό τι εννοείς;

Για τα φυτά τώρα, πολύ καλά έκανες και ανέφερες τον παράγοντα λάμπες, γιατί λόγω άγνοιας δεν το έλαβα ποτέ υπ όψη μου.

Βασικά το όνειρό μου, είναι ένα ενυδρείο σούπερ πυκνοφυτευμένο, κάτι που μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να καταφέρω γιατί δεν είχα τη σωστή βοήθεια, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξει με τη δική σας συμπαράσταση.

Στις ενδεικτικές τιμές που αναφέρεις, και αν υπολόγισα σωστά θα χρειαστούν 200watt για τα 250 απαιτητικά λίτρα;

Δεν είναι λίγο τραβηγμένο αυτό; Γιατί αν θυμάμαι καλά στο καπάκι υπήρχαν μόνο2 λάμπες, που κατά την άποψή μου αποκλείεται να φτάνουν τα 50 watt έκαστη…. , οπότε ήμαστε πολύ μακριά από το ζητούμενο.

Θα περάσω πάντως από το μαγαζί με την πρώτη ευκαιρία, για να πάρω αναλυτικές-γραπτές σημειώσεις αυτή τη φορά, και ίσως και καμιά φωτό, για να ξέρουμε για τι μιλάμε κάθε φορά.

Και το χαλίκι ακόμα εξαρτάται από το είδος των ψαριών;;

Μιλάμε ότι έχω πλήρη άγνοια των πραγμάτων(αλλά και οι συγγραφείς δυο μικρών βιβλίων που είχα αγοράσει για βοήθεια, αλλά πουθενά δεν αναφέρουν αυτές τις λεπτομέρειες,,)

Δηλαδή, θα πρέπει να αποφασίσω τι ψάρια θα βάλω, πριν ακόμη αρχίσω οτιδήποτε, ώρα να ριχτώ στη δουλειά και στο ψάξιμο.

Υπάρχει ρε παιδιά κανένας σύνδεσμος ή καμιά σελίδα, με παραδείγματα του τι πάει με τι, για να μη φάω κάναμήνα στο ψάξε βρες.

Πάντως όπως είπα στο προηγούμενο ποστ, μια αδυναμία στα σκάλερ και στα νέον την έχω.

Ξέρω όμως ότι δεν πάνε μαζί.

Μήπως καμιά πρόταση;

Και τα ramirezi που αναφέρει ο φίλος Θεόφιλος πολύ όμορφα, αν και είχα την άποψη ότι οι κιχλίδες γενικώς πάνε σε ξερά πετρώδη ενυδρεία.

Που θα πάει, σιγά σιγά θα τα μάθω και αυτά.

Να κλείσω εδώ για την ώρα και να συνεχίσω το ψάξιμο

Μόλις έχω νέα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, θα τα δημοσιεύσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεία που ο κατασκευστής έχει βάλει ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο, αυτό συνήθως επαρκεί για μια μέση ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου. Οι χομπίστες πάνε σε εξωτερικό φίλτρο γιατί το εσωτερικό πιάνει πολύτιμο χώρο μέσα στο ενυδρείο και συνήθως δεν έχει αρκετά δυνατή αντλία. Τα εξωτερικά φίλτρα έχουν και περισσότερο χώρο για υλικά.

Εγώ είμαι υπέρ ενός φίλτρου που η ονομαστική δύναμη της αντλίας του είναι τουλάχιστον 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου.

Μπορείς στα 240 λίτρα να φτιάξεις αξιοπρεπέστατο ενυδρείο και μάλιστα με τα περισσότερα από τα ψάρια που σου αρέσουν. Μπορείς να βάλεις και dwarf κιχλίδες Αμαζονίου που έχουν εκπληκτική συμπεριφορά. Επίσης μπορείς να το έχεις και καταφυτεμένο.

Ρίξε και μια ματιά στα Internet shops. Τα Γερμανικά μαγαζιά έχουν πολύ καλές τιμές.

13828[/snapback]

Θοδωρή, τώρα είδα τη απάντηση σου, για το φίλτρο όπως είπα και πιο πάνω, μάλλον θα έρθει λίγο αργότερα, βλέπεις έχουμε και γεννητούρια τον άλλο μήνα και….

Για τις κιχλίδες αμαζονίου που λες, μπορείς να βάλεις αναλυτικότερα ονόματα ώστε να κάνω μια αναζήτηση για φωτό και πληροφορίες; Α , και τι εννοείς λέγοντας εκπληκτική συμπεριφορά;

Και αν, λέω αν αργότερα αποφασίσω πως έχω τις δυνάμεις για δίσκους, μήπως υπάρξει κάποιο πρόβλημα ‘συμβατότητας’ ;

Link to comment
Share on other sites

Κιχλιδες Αμαζονίου είναι και τα ramirezi, διάφορα είδη apistogramma, τα σκαλάρια κ.α. Ρίξε μια ματιά στο forum στην ανάλογη ενότητα. Η περιοχική συμπεριφορά και ο τρόπος που προστατεύουν τα μικρά τους είναι άξια θαυμασμού.

Για δίσκους θέλεις πολλά λίτρα, οπότε αστο για το 3ο ενυδρείο σου :rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr
Κιχλιδες Αμαζονίου είναι και τα ramirezi, διάφορα είδη apistogramma, τα σκαλάρια κ.α. Ρίξε μια ματιά στο forum στην ανάλογη ενότητα. Η περιοχική συμπεριφορά και ο τρόπος που προστατεύουν τα μικρά τους είναι άξια θαυμασμού.

Για δίσκους θέλεις πολλά λίτρα, οπότε αστο για το 3ο ενυδρείο σου  :rockon:  :welcome:  :hysterical:

13850[/snapback]

Εγώ νομίζω ότι ή ένα ζευγάρι ή τέσσερα ψάρια (για δίσκους μιλάω) θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν σε 240 λίτρα. Θα πρέπει όμως να έχεις πολύ καλή φίλτρανση, συχνές αλλαγές νερού (μία φορά την εβδομάδα) και θα σε περιορίσει ως προς τα φυτά που θα πρέπει να βάλεις (λόγω περιορισμένου σχετικά φωτισμού και υψηλής θερμοκρασίας). Άλλος περιορισμός είναι το κόστος...

Και κάτι άλλο, αν το φτιάξεις το ενυδρείο και δεν το αγοράσεις έτοιμο θα μπορούσες να αυξήσεις το πλάτος και το ύψος του έτσι ώστε να αυξηθούν και τα λίτρα (πχ Εγώ έχω ένα 120χ60χ60 φυτεμένο με δίσκους και καρδινάλιους).

Θεόφιλος

Έγινε επεξεργασία - theokyr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως γίνεται να αρχίσω μόνο με το εσωτερικό, ειδικά στην αρχή που δεν θα έχει και ψάρια, και να κοτσάρω και το εξωτερικό σε κάνα δίμηνο, έτσι;

Γίνεται γίνεται... :welcome:

Και κάτι ακόμα, όταν λες το μετατρέπω σε χημικό τι εννοείς;

Υπάρχουν 3 βασικά είδη φίλτρανσης: το βιολογικό όπου υπάρχουν τα υλικά που πιάνουν τις αποικίες βακτηρίων και διασπούν την αμμωνία και τα νιτρώδη, το μηχανικό όπου συνήθως είναι σφουγγάρια για να κρατάνε την πολύ βρωμιά και να μην μπαίνει στα υπόλοιπα υλικά του φίλτρου, και το χημικό όπου εκεί μπαίνουν ουσίες (χημικές) οι οποίες κάνουν διάφορες δουλειές όπως να αφαιρούν τα φωσφορικά (αντιφώσφορο), τα νιτρικά (αντιnitrate), ενεργός άνθρακας κ.α.

Για τα φυτά τώρα, πολύ καλά έκανες και ανέφερες τον παράγοντα λάμπες, γιατί λόγω άγνοιας δεν το έλαβα ποτέ υπ όψη μου.

Βασικά το όνειρό μου, είναι ένα ενυδρείο σούπερ πυκνοφυτευμένο, κάτι που μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να καταφέρω γιατί δεν είχα τη σωστή βοήθεια, αλλά  είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξει με τη δική σας συμπαράσταση.

Στις ενδεικτικές τιμές που αναφέρεις, και αν υπολόγισα σωστά θα χρειαστούν 200watt για τα 250 απαιτητικά λίτρα;

Δεν είναι λίγο τραβηγμένο αυτό; Γιατί αν θυμάμαι καλά στο καπάκι υπήρχαν μόνο2 λάμπες, που κατά την άποψή μου αποκλείεται να φτάνουν τα 50 watt έκαστη….  , οπότε ήμαστε πολύ μακριά από το ζητούμενο.

Καλά υπολόγισες ότι για 250 λίτρα καθαρό νερό ενυδρείου και σούπερ πυκνοφυτεμένο θα χρειαστείς περί 0.8-1.0 Watt/lt. Βέβαια αυτές είναι τιμές για λάμπες Τ8. Μπορείς να συνδιάσεις λάμπες Power Compact που θεωρούνται ότι βγάζουν περίπου 3 φορές περισσότερο φως από τις Τ8. Ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λάμπες Τ5.

Και το χαλίκι ακόμα εξαρτάται από το είδος των ψαριών;;

Μιλάμε ότι έχω πλήρη άγνοια των πραγμάτων(αλλά και οι συγγραφείς δυο μικρών βιβλίων που είχα αγοράσει για βοήθεια, αλλά πουθενά δεν αναφέρουν αυτές τις λεπτομέρειες,,)

Εξαρτάται από τι είδους ψάρια θα πάρεις. Δηλ αν σκοπεύεις να βάλεις γατόψαρα που έχουν μουστάκια και αντί για ψιλό χαλίκι βάλεις λάβα ή χοντρό χαλίκι όχι στρογγυλεμένο, τότε αυτά ψάχνοντας για τροφή θα τραυματίζουν τα μουστάκια τους, πράγμα όχι καλό για τα ψάρια.

Πάντως όπως είπα στο προηγούμενο ποστ, μια αδυναμία στα σκάλερ και στα νέον την έχω.

Ξέρω όμως ότι δεν πάνε μαζί.

Τα νέον είναι φυσική τροφή για τα σκαλάρια στο φυσικό περιβάλλον τους. Αν τα πάρεις μικρά τα σκαλάρια μαζί με τα νέον μπορεί και να μην έχεις πρόβλημα. Αν όμως μεγαλώσουν τα σκαλάρια και μετά προσθέσεις νέον..... κλάφτα!

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

@ Θεόφιλε, έτοιμο θα το αγοράσω.

Το φοβάμαι να το επιχειρήσω μόνος, καθόλου εμπειρία, είναι και πολλά τα λίτρα και αν έχουμε κανα μπαμ, θα πρέπει να ψάχνω για το Νώε….

@ Γιάννη, οι Τ5 που λες φαντάζομαι έχουν καλύτερη απόδοση.

Οι βάσεις τους είναι ίδιες με αυτές των Τ8; Δηλαδή δεν χρειάζεται να αλλάξει όλο το σύστημα;

Για γατόψαρα σίγουρα θα βάλω, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα με άλλα ήδη, που δεν φαντάζομαι.

Έχω δει επίσης να προτείνουν σκουρόχρωμο χαλικάκι.

Είναι καλύτερο από το άσπρο;

Όσο για σκαλάρια-νεον, μάλλον θα το ξεχάσω για τα δυο μαζί…

Link to comment
Share on other sites

Οι βάσεις των Τ5 είναι διαφορετικές γιατί είναι και στενότερες οι λάμπες (16χιλ), ενώ των Τ8 είναι 26χιλ. Πρέπει να αλλάξεις και ballast (ηλεκτρονικούς μετασχηματιστές) για να λειτουργούν σωστά. Είναι μια χρηματική επένδυση που αξίζει τον κόπο εάν θέλεις πολλά φυτά και καλή ανάπτυξη.

Αντί για neon, μπορείς να βάλεις μεγάλα cardinal, ροδόστομους ή glowlight tetra.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, πάει ο προυπολογισμος :rockon:

Αντί για neon, μπορείς να βάλεις μεγάλα cardinal, ροδόστομους ή glowlight tetra.

13921[/snapback]

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτή τη λύση γιατί οχι :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Guest theokyr

Και με τα cardinals μία από ίδια θα είναι εκτός αν αγοράζεις ψάρια με το υποδεκάμετρο...

Εγώ θα έλεγα σκαλάρια με μικρά τετρα είναι μάλλον ασύμβατα εκτός αν δεν σε νοιάζει να χάνεις κανένα κάθε τόσο...

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η κατεύθυνση είναι σκαλάρια για αρχή, και κιχλίδες που όλοι μου προτείνετε.

Άλλωστε είναι πολύ όμορφες και αρκετά εύκολες σε γενικές γραμμές.

Αργότερα και αν πάρω τελικά το δίπλωμα του σοβαρού ερασιτέχνη, κάνω και ένα βήμα για 2-3 δισκάκια… :rockon:

Για το ενυδρείο τώρα..

Πήγα σήμερα στο μαγαζί και πήρα μερικές σημειώσεις.

Τα πράγματα δεν είναι καθόλου ρόδινα από άποψης φωτισμού τουλάχιστον.

Στο μάτι έβαλα ένα με διαστάσεις 120*40*60 , και σαν δεύτερη επιλογή ένα 120*50*70.

Και τα δυο έχουν εσωτερικό φίλτρο, και υστερούν πολύ στο θέμα φωτισμού όπως προανέφερα.

Έχουν δυο μόνο Τ8.

1. Sylvania Standard 30W/154T8

2. Sylvania PRO-LUX F30W/GRO T8.

Τι λέτε παιδιά; Δεν κάνουμε χωριό με αυτές έτσι;

Υπάρχει κάτι κατά πολύ δυνατότερο (σε Τ8, για την ώρα να μην αντικαθιστώ τα πάντα)στις ίδιες διαστάσεις, για να ζητήσω αν γίνεται να μου τις αλλάξουν αμέσως στην αγορά;

Μέχρι πόσα watt δηλαδή μπορεί να πάει μια Τ8;

Και για να κλείσω, σαν υπόστρωμα τι προτείνετε, σχεδιάζω είπαμε να το κάνω κήπο, αν βέβαια βοηθήσει και ο φωτισμός.

ΥΓ. Γιάννη ρώτησα και για το φίλτρο που μου πρότεινες(Eheim 2217), και μου είπαν πως είναι παλιό μοντέλο και δύσκολα θα βρεθεί.

Στην ίδια κατηγορία, και πιο καινούριο μου πρότειναν το Eheim 2226(αν θυμάμαι καλά), με τιμή τσουχτερή, 179 ευρώ…

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σε Τ8 θα βρεις και σε 54watt..

για το eheim 2217 ανετα θα το βρεις

δεν ισχυει κατι τετοιο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σε Τ8 θα βρεις και σε 54watt..

για το eheim 2217 ανετα θα το βρεις

δεν ισχυει κατι τετοιο :hysterical:

14188[/snapback]

Καλησπέρα.

Ωχ, μακριά είμαστε ακόμα απο τα 200watt που χρειάζομαι για τα λίτρα αυτά.

Δεν βλέπω να τη γλυτώνω την επέμβαση στο τέλος :welcome:

Για το φίλτρο μου έδειξε κάτι σχέδια, και το 2217 είναι κυλινδρικό και απ οτι μου είπε δεν έχει όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα, και θα χρειαστεί να προσθέσω ακόμη.

Το καινούριο, έρχεται πιο τετραγωνισμένο, και πάντα σύμφωνα με την άποψη του πωλητή, έιναι πιο εύκολο στη συντηρηση, και έχει ότι χρειάζεται(βάνες και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι καλά :rockon: )

Link to comment
Share on other sites

σαν υπόστρωμα τι προτείνετε, σχεδιάζω είπαμε να το κάνω κήπο, αν βέβαια βοηθήσει και ο φωτισμός.

Πολυ καλο ειναι της JBL aquabasis οπου το χρησιμοποιω,επισης πολυ καλο και της SERA floredepout.

Το 2217 ρωτα και σε καποιο αλλο καταστημα,δεν μπορει να μην το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο ειναι της JBL aquabasis οπου το χρησιμοποιω,επισης πολυ καλο και της SERA floredepout.

Το 2217 ρωτα και σε καποιο αλλο καταστημα,δεν μπορει να μην το βρεις.

14194[/snapback]

Οκ, να κάνω και μια πιο χαζή ερώτηση :rockon:

Το υπόστρωμα σε τι μορφή είναι; κάτι σαν αμμος δηλαδή;(μη γελάτε, νέος είμαι :welcome: )

Και τι ποσότητα πρέπει να πάρω για το 120*40*60;

Για το φίλτρο έχω ακόμα καιρό, θα το πάρω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα ειναι αυτο που στηνουμε κατω

απο το κυριως στρωμα..δηλαδη στρωνουμε

περιπου 3 εκατοστα υποστρωμα(χωμα δηλαδη)

και απο πανω τοποθετουμε 3περ. εκ .χαλικι..

ειναι οτι καλυτερο για την αναπτυξη φυτων

σε ενυδρειο σε συνδιασμο και με την χρηση υγρων λιπασματων.

Link to comment
Share on other sites

OK.

Ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια.

Αν όλα πανε καλά, ίσως αύριο να έχω το νέο ενυδρείο :rockon: .

Μόλις το στήσω θα σας απασχολήσω και πάλι :welcome:

Μέχρι τότε, εύχομαι σε όλους καλό Σαββατοκύριακο, και καλά να περάσετε στη συγκέντρωση που έχετε αυριο(τυχεροι, να μπορούσα να είμαι και εγώ εκεί...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...