Jump to content

Στήσιμο και αρχή ενυδρείου. Το έκανα καλά;


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς ήρθα! :hysterical:

Πριν καιρό είχα κι εγώ ένα ενυδρειάκι 120L, αλλά λόγο ενός ατυχούς γεγονότος πριν δύο χρόνια... το παράτησα το hobby.

Σκέφτηκα τις προάλλες να το ξαναπιάσω, οπότε πήρα κι αγόρασα μερικά υλικά... 1L Substrat pro, 1L MECH, υαλοβάμβακα, σφουγγάρια, σωλήνα, ακροφύσια... όλα EHEIM, για το παρατημένο 2026 μου. Καθάρισα το παλιό μου ενυδρείο με σκέτο νερό, το ίδιο και το φίλτρο. Βάζω τα υλικά, ρίχνω δυο καπάκια API StressCoat, και γεμίζω νερό... βάζω και δύο θερμαντήρες, ένας των 100W κι ένας των 25W.

Το αφήνω ένα 5άωρο να γυρίσει το νερό, και τοποθετώ 6 neon tetra (που μου φέραν μόλις έμαθαν ότι θα το ξαναφτιάξω :thumbup:) για το στρώσιμο, μαζί μ' ένα καπάκι API StressZyme.

Αυτή τη στιγμή έχω κυμαινόμενη 24-26 °C θερμοκρασία, 0 mg/L NH3/NH4+, 0 mg/L NO2, 0 mg/L NO3. Δε μπορώ να μετρήσω pH/KH/GH γιατί έχασα την κλίμακα. :hysterical:

Ζητώ υποδείξεις και κρα, τι έκανα σωστά, τι λάθος. :thumbup:

Υσ.: Δεν υπάρχει τίποτε στον πάτο του ενυδρείου. Μόνο γυαλί. Δε θέλω να το φυτέψω. Μάλλον κάποιο χαλικάκι θα μπει και σκέτα ξύλα για τη διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να βαλεις αμεσως τα ζωντανα.Το ενυδρειο πρεπει να δουλεψει πρωτα λιγο,να κανει τον κυκλο του....

Link to comment
Share on other sites

Και που να τα έβαζα όμως; Μου τα 'φερε φίλος, εγώ ήθελα να ξεκινήσω τον κύκλο με φαρμακευτική αμμωνία όπως την πρώτη φορά.

Εννοείται χωρίς άλλους οργανισμούς, δε μπορώ να το συντηρήσω με τακτικές αλλαγές νερού + API StressZyme για κάνα 3μηνο μέχρι να πιάσει το φίλτρο βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο για μενα θα ηταν να εβρισκες μπολι απο σρωμενο φιλτρο,αν εχει κανενας φιλος σου.Αν οχι,σου δινω εγω.Ειμαι στα Καμινια.

Link to comment
Share on other sites

Συννενοήθηκα με μια φίλη να 'φιλοξενήσει' για κάνα μήνα τα ψαράκια μου. Τελικά ήταν πιο απλό, τσάμπα παιδευόμουν.

Τα μπόλια δε τα πολυσυμπαθώ... ποτέ δε ξέρεις τι οργανισμούς μπορεί να περιέχει το βιολογικό υλικό ενός φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

post-10980-1232889666_thumb.jpgΤο ενυδρίο μου είναι στη 5η ημέρα στρωσίματος. Εβαλα κάποιοα φυτά όπως θα δείτε στη φωτογραφία, και επίσης φυσικό ξύλο και βράχο. Θέλω προτάσεις για φυτά, καθώς και πότε να βάλω ψαράκια και τί προτέινετε. Είναι 60λίτρα. Εχω βάλει επιταχυντή βιολογικό (κάτι αμπούλες) το starter της tetra και 2 υγρά λιπάσματα για τα φυτά. Ανούγια το ένα και το άλλο δε ξέρω πως το λένε (αν γνωρίζει κανέις ?). Επίσης για τα φυτά η λάμπα daylight που είχε μέσα πρέπει να αντικατασταθεί με άλλη? Υπόστρωμα δεν έχω βάλει εκτός απο χαλίκι. Co2 είναι καλό να βάλω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

το 1 φυτό λέγεται ανούμπια και το αλλο ντοματιά (το επιστημονικό του όνομα δεν το θυμάμαι), είναι εύκολα φυτά. Δεν χρειάζεται υπόστρωμα, ούτε CO2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Το μεγάλο φυτό νομίζω οτι είναι anubia barteri και το άλλο είναι Ceratopteris.

Είναι εύκολα φυτά και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συννενοήθηκα με μια φίλη να 'φιλοξενήσει' για κάνα μήνα τα ψαράκια μου. Τελικά ήταν πιο απλό, τσάμπα παιδευόμουν.

Τα μπόλια δε τα πολυσυμπαθώ... ποτέ δε ξέρεις τι οργανισμούς μπορεί να περιέχει το βιολογικό υλικό ενός φίλτρου.

Οπως νομιζεις........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Να ρωτήσω ποιές είναι οι απαραίτητες μετρήσεις που πρέπει να κάνω πρίν βάλω ψαράκια, και τί προτείνετε για αρχή και για τα λίτρα μου? Επίσης τί άλλα φυτά μπορώ να βάλω για να έχω ένα όσο το δυνατόν "φυσικό¨ βιότοπο.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να διαβάσεις για μερικά tetra όπως τα serpae, τα golden pencil tera και γενικότερα ψάξε σ' αυτην τη κατηγορία ψαριών που είναι μικρούλια και όμορφα.

Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις και λίγα φυτά (ανθεκτικά) (ψάξε στο προφίλ των φυτών) ώστε τα ψαράκια που θα βάλεις μέσα να έχουν περισσότερες κρυψώνες. Και κατα τη γνώμη μου με περισσότερα φυτά το ενυδρείο σου θα δείξει περισσότερο.

Καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - panormitis76
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...