Jump to content

προβλημα με το νερο


Recommended Posts

Παιδια μπρορει καποιος να βοηθησει?

Το νερο μου εδω και 2-3 εβδομαδες εχει ενα χρωμα προς το κιτρινο να πω......καφε να πω......Μολις αλλαξα ανθρακα στο ενυδρειο μου αλλα εδω και τρεις ημερες δεν ειδα καμια διαφορα.

ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει πρόσφατα κάποιο ξύλο mopani ή mangrove είναι λογικό να έχεις τέτοιο χρώμα, ειδικά αν δεν το έβρασες πρώτα το ξύλο.

Άνθρακα πρέπει να βάλεις ενεργό για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά αν είναι άβραστο το ξύλο θα βγάλει πολύ χρώμα, οπότε ίσως είναι καλύετρα να το βγάλεις και να το βράσεις. Πάντως μην στεναχωριέσαι, αν είναι από αυτό είναι ακίνδυνο για τα ψάρια σου.

Για διαφώτισέ μας περισσότερο :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστο για τιν απαντηση.

Εχω βαλει δυο ριζες δεντρων (δεν ξερω τι ακριβως ειναι) χωρις βρασιμο. Το θεμα ειναι πως αυτο μου το παρουσιασε περιπου δυο μηνες μετα. Ειναι λογικο κατι τετοιο?

Ο ανθρακας ειναι ενεργος.

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να τα ειχες βρασει τα ξυλα.

τωρα με τις αλλαγες νερου και τον ενεργο ανθρακα θα φυγει η τανινη..

η κιτρινιλα δηλαδη..

ειναι εντελως ακινδυνη οπως σου ειπε και ο γιαννης

τι ψαρακια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Η τανίνη μόνο καλό θα κάνει στο ενυδρείο σου. Άσε τα ξύλα όπως είναι και με τις αλλαγές νερού σε 1 με 1,5 μήνα θα έχει φύγει η κιτρινίλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

Σας ευχαριστω όλους για τις συμβουλες σας. Αδειασα το ενα τριτο του νερού και ηδη βλεπω αποτελεσματα.

Τα ψαρακια(ολα ειναι μικρα) που εχω εως τωρα ειναι :

1 GUPPY

1 SILVER SHARK

1 CLOWN

2 ΓΑΤΟΨΑΡΑ

1 ΓΛΥΦΤΗΣ

4 TETRA (01 SILVER + 2 RED)

3 GURAMI (TO ENA MEGALOUTSIKO)

2 LABEO

2 MOLY

Συνολο 17

Εαν ξερετε πειτε μου τι λουλουδια να βαλω μεσα αλλα να ειναι ανθεκτικα.

Σας ευχαριστω και παλι.

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα πρώτα να βγαλεις καποια ψάρια που δεν είναι συμβατα μεταξύ τους όπως το silver sark, tetra, labeo γιατί εκτός του ότι το ενυδρείο σου είναι μικρό θέλουν και άλλη σύνθεση νερού απ ότι τα ζωοτόκα και το ενυδρείο σου είναι μικρό.

Φυτάκια θα μπορούσες μα βάλεις vallisneries anubies που είναι πολύ εύκολες όπως και το κερατόφυλο.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και εγω με την GIN

τα ψαρακια σου πολλα για τα λιτρα σου

και ασυμβατα μεταξυ τους :rockon:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΩΝ ΣΑΝ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί όλοι το ψάχνουμε και ακόμα δεν το χουμε βρεί φίλε antonisvtr.

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί όλοι το ψάχνουμε και ακόμα δεν το χουμε βρεί φίλε antonisvtr.

14816[/snapback]

θα συμφωνησω 100%....

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ [ ΕΥΤΥΧΩΣ ΛΙΓΟΙ ] ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ.

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΓΕΛΟΝΤΑΣ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΗ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΝΑΣ ΔΕΞΙΑ.

ΣΤΟ SITE ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ  ΜΕΡΟΣ  ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ  ΠΟΥ  ΕΧΟΥΝ  ΜΕΡΙΚΟΙ [ ΕΥΤΥΧΩΣ  ΛΙΓΟΙ ] ΠΡΟΣ  ΤΟΥΣ  ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ.

ΕΓΩ  ΕΚΑΝΑ  ΕΡΩΤΗΣΗ  ΣΕ  ΕΝΑ  ΑΠΟ  ΤΑ  ΜΕΓΑΛΑ  ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ  ΤΟ  ΠΩΣ  ΘΑ  ΞΕΚΙΝΗΣΩ  ΕΝΑ  ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ  ΕΝΥΔΡΕΙΟ  ΚΑΙ  ΜΟΥ  ΑΠΑΝΤΗΣΕ  ΓΕΛΟΝΤΑΣ  ΕΙΡΩΝΙΚΑ  ΒΑΖΕΙΣ  ΤΟ  ΚΛΕΙΔΙ  ΣΤΗ  ΜΙΖΑ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΓΥΡΝΑΣ  ΔΕΞΙΑ.

ΣΤΟ  SITE  ΘΑ  ΒΡΕΙΣ  ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ  ΚΑΙ  ΣΩΣΤΕΣ  ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

14824[/snapback]

Αν το πε όντως ειρωνικά και ψώνισες απο αυτό το μαγαζί για μένα κακώς το έκανες. :welcome:

Αν το πε χαριτολογώντας δεν το συζητάμε καθόλου ! :rockon:

Όσο για την εξυπνάδα δυστηχώς αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της κουλτούρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου θα συμφωνησω και εγω μαζι σας!Δυστυχως, οπως σε καθε κλαδο και σε καθε επαγγελμα υπαρχουν οι σωστοι επαγγελματιες και οι λαθος!Ετσι και στα pet shop.Πιο ζημιωμενοι φυσικα, εμεις οι αρχαριοι, γιατι καποιον που ξερει τι θελει, δυσκολα τον ξεγελας!Οταν, λοιπον, εξαπατουν εναν αρχαριο και τον "βυθιζουν" στα προβληματα, τοτε ειναι φυσικο να χαθει καθε ιχνος ενθουσιασμου και ο επιδοξος χομπιστας να τα παρατησει!Δηλαδη, ζημιωνουν και τον ιδιο τους τον εαυτο!Και επειδη το θεμα αυτο δεν τελειωνει σε πεντε γραμμες, υπομονη μεχρι την επομενη συναντηση, να τα πουμε απο κοντα απολαμβανοντας ενα καφεδακι!!! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Admin Note !!!

Όπως είπε και ο zak είναι ένα πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση στην επόμενη μας συνάντηση. Καλό όμως θα ήταν να μην ξεφεύγουμε από το συγκεκριμένο θέμα που ανοίχτηκε από τον φίλο antonisvtr.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χτες έβαλα και εγώ ένα ξύλο μέσα στο ενυδρείο μου και θόλωσε αρκετά το νερό μου!!

img24620001iz4.jpg

1) Θέλει βράσιμο....??? και πως γίνετε αυτό??

2) Δεν μπορώ με τίποτα να το βάλω στο πάτο του ενυδρείου ,συνεχεία είναι στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο θέλει βράσιμο!

Αν δεν χωράει όλο σε κατσαρόλα τότε πρέπει να βράζετε σιγά σιγά και γύρνα το για να καλύψεις όλη την επιφάνεια του!

Ακόμα και μετά το βράσιμο θα βγάζει στην αρχή λίγο χρώμα στο νερό αλλά θα σταματήσει γρήγορα αυτό!

Το ξύλο μάλλον έχει παγιδέψει αέρα κάπου!

Αλήθεια που το βρήκες το αγόρασες ή το μάζεψες!

Αν το μάζεψες ίσως να μην κάνει για το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα.....και πως θα αφαιρεσω τον αερα μεσα στο ξυλο??

Δεν το εβρασα διοτι απο οτι διαβασα δεν παιζει ρολο για τα ψαρια αλλα ειναι

θεμα μονο νερου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...