Jump to content

τα φωτα σας


zambo

Recommended Posts

εχω 2 δολλαρια και 2 κλοουν .χρειαζεται οπωσδηποτε να βαλω "γλυφτη"?το τζαμι το καθαριζω με μαγνητες.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις γλυφτη? pleco?

δεν ειναι απαρραιτητο..

εγω προσωπικα τα καθαριζω με μαγνητες.

τι ενυδρειο εχεις?

τα δολαρια με τα clown δεν ταιριαζουν πολυ

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 δολλαρια και 2 κλοουν .χρειαζεται οπωσδηποτε να βαλω "γλυφτη"?το τζαμι το καθαριζω με μαγνητες.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω 96 λιτρα και τα ψαρακια ειναι 4 εκατοστα το καθενα.στο τελος καλοκαιριου θα τα βαλω σε 250 λιτρα.πιστευω να ειναι ανετα ως τοτε.παντως μεχρι τωρα τα πανε περιφημα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω 96 λιτρα και τα ψαρακια ειναι 4 εκατοστα το καθενα.στο τελος καλοκαιριου θα τα βαλω σε 250 λιτρα.πιστευω να ειναι ανετα ως τοτε.παντως μεχρι τωρα τα πανε περιφημα τα ψαρια

και μετα το 250 βαλε μπροστα για το 300 και μετα για το 400 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zambo, γνώμη μου είναι ότι ένας pleco είναι καλό να υπάρχη, γιατί θα καθαρίζει

την άλγη και από σημεία που δεν μπορείς να φτάσεις με τον μαγνήτη όπως το πίσω τζάμι

και τα διακοσμητικά φυτά,πέτρες,ξύλα ή ότι άλλο έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ενας πλεκο (οπως και ολα τα ψαρια) χρειαζεται απαραιτητα καποιες προυποθεσεις για να τον βαλουμε στο ενυδρειο.

Ενας παραγοντας που πρεπει να προσεχουμε για το αν μπορουμε να εχουμε ενα ψαρι στο ενυδρειο ειναι τα απαραιτητα λιτρα για αυτο το ψαρι.

Πρεπει λοιπον να ξερουμε το τελικο μεγεθος που παιρνει και οχι το μεγεθος που το βλεπουμε στο πετσοπ που ειναι μωρο συνηθως.

Μετα βλεπουμε θερμοκρασιες, pH, gH kH του νερου μας και φυσικα περιβαλλον, διακοσμηση, τυπος υποστρωματος, και ειδος συγκατοικων.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.Ένας pleco σαν μεγαλώσει θέλει και τα ανάλογα λίτρα.

Κάποιο αλγοβόρο ψάρι πάντως νομίζω ότι είναι καλό να υπάρχει σε κάθε

ενυδρείο.Ανάλογα με το ενυδρείο, όπως σωστά είπες.Για τον φίλο τώρα

ίσως ο γλύφτης ( αν μιλάει για το gyrinocheilus aymonieri )να είναι

μια καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο.Ένας pleco σαν μεγαλώσει θέλει και τα ανάλογα λίτρα....

Βαση παρατηρησεων χομπυστων και βιολογων, τα ψαρια (και οι πλεκο) πρεπει να μεγαλωνουν απο την αρχη στα καταλληλα λιτρα γιατι αλλιως δεν μεγαλωνουν σωστα και παρουσιαζουν νανισμο.

Οσο για το gyrinocheilus aymonieri δει ειναι το καταλληλοτερο ψαρι για κοινωνικο ενυδρειο λογο της επιθετικοτητας που παρουσιαζει οταν μεγαλωσει λγο.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...20aymonieri.htm

Σε τοσο μικρο ενυδρειο καλο θα ηταν να μην υπηρχε πλεκοστομο.

Ισως να γινοταν στα χερια καποιου εμπειρου χομπιστα να εβαζε Otocinclus, αλλα σε πολυ καλες συνθηκες νερου καθως "φευγουν" ευκολα τα οτο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση αλγοφαγων ψαριων ειναι τεσσερα-πεντε SAE.

Link to comment
Share on other sites

Παλι οι πετ-σοπαδες φταινε που τα πουλανε τα καημενα λες και πουλανε... πορτατιφ...

"ελα παρε και αυτο να σου καθαριζει τα τζαμια" ... και τι ειναι ρε χαμενε πετ σοπα ο πλεκο? μηπως δουλευει και με μπαταριες?

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση αλγοφαγων ψαριων ειναι τεσσερα-πεντε SAE.

4-5 τετοια ψαρια "σαιτες" 12-15 εκατοστων (τελικο μεγεθος) σε 96 λιτρα? :thumbup::thumbup:

Αν ομως εχεις εκτος απο αλγες και πολλες moss κλαφτες :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

4-5 τετοια ψαρια "σαιτες" 12-15 εκατοστων (τελικο μεγεθος) σε 96 λιτρα? :thumbup::thumbup:

Αν ομως εχεις εκτος απο αλγες και πολλες moss κλαφτες :thumbup:

Σπυρο μην γινομαστε υπερβολικη,μια χαρα ειναι τα SAE για τα 96 λιτρα (10 εκατοστα γινονται στο ενυδρειο και 15 εκατοστα στην φυση) οσον αφορα την moss ας μην βαλει.Πρωτα μας ενδιαφερουν τα ψαρια και μετα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο μην γινομαστε υπερβολικη,μια χαρα ειναι τα SAE για τα 96 λιτρα (10 εκατοστα γινονται στο ενυδρειο και 15 εκατοστα στην φυση) οσον αφορα την moss ας μην βαλει.Πρωτα μας ενδιαφερουν τα ψαρια και μετα τα φυτα.

Ποσα λιτρα δηλαδη χρειαζονται τα 4-5 που προτεινεις; :thumbup: Αν μπουν αυτα τα 4-5 σε ενα 3μετρο ενυδρειο θα γινουν 10 η 15 εκατοστα; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα δηλαδη χρειαζονται τα 4-5 που προτεινεις; :thumbup: Αν μπουν αυτα τα 4-5 σε ενα 3μετρο ενυδρειο θα γινουν 10 η 15 εκατοστα; :thumbup:

Αμα διαβαζες ποιο προσεκτικα το τι γραφω θα εβλεπες οτι προτεινω 4-5 οτι ειναι καλα για 96 λιτρα.

Οσον αφορα τα 300 λιτρα παλι 10 εκατοστα θα γινουν,στην φυση γινονται 15 εκατοστα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...