Jump to content

Ερώτηση για νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω λίγο τα φώτα των παλιότερων στο hobby. Στήνω αργά αλλά σταθερά ένα ενυδρείο 60λιτρων στο οποίο σκέπτομαι να φιλοξενήσω κάποια guppy, molly balloon και πιθανότατα ένα ζευγάρι corydoras aeneus. Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή διανύει την 2 εβδομάδα στρωσίματος με αμμωνία και έχει μέσα 4 μεσαίες ανουμπιες. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να βάλω λίγα βότσαλα που έχω μαζέψει απ΄τη θάλασσα. Σε περίπτωση που μπορώ πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να τα βράσω πριν τα βάλω στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω λίγο τα φώτα των παλιότερων στο hobby. Στήνω αργά αλλά σταθερά ένα ενυδρείο 60λιτρων στο οποίο σκέπτομαι να φιλοξενήσω κάποια guppy, molly balloon και πιθανότατα ένα ζευγάρι corydoras aeneus. Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή διανύει την 2 εβδομάδα στρωσίματος με αμμωνία και έχει μέσα 4 μεσαίες ανουμπιες. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να βάλω λίγα βότσαλα που έχω μαζέψει απ΄τη θάλασσα. Σε περίπτωση που μπορώ πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να τα βράσω πριν τα βάλω στο ενυδρείο?

α) Τα Corydoras δεν πάνε σε ζευγάρι, αλλά σε κοπάδι των 6-7 ατόμων και πάνω.

β) Επίσης τα Corydoras δεν ταιριάζουν απόλυτα στις συνθήκες νερού με τα υπόλοιπα ζωοτόκα ψαράκια. Αυτό συσχετίζεται άμεσα με ττις πέτρες...

γ) Οι θαλασσινές πέτρες υπάρχει περίπτωση να είναι ασβεστολιθηκές. Αυτό σημαίνει πως με τον χρόνο θα σου ανεβάζουν την σκληρότητα του νερού σου. Τα Corydoras θα προβληματιστούν έντονα με αυτό (καθότι είναι ψάρια μαλακού νερού) ενώ τα γκάπυ και μολλυ δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα. Για να δεις αν είναι ασβεστολιθηκές, βράστες αρκετά και μετά ρίξε 1-2 σταγόνες Aqua Forte πάνω σε μία από αυτές. Αν αφρίσει, είναι ασβεστολιθηκή.

δ) Μην πάρεις Molly Balloon!!! Είναι ψάρια εργαστηρίου και πολύ κακώς υπάρχουν. Βασανίζονται στο κολύμπη και στις γενικότερες κινήσεις τους και αυτό επειδή εμείς τα καταδικάσαμε σε αυτή τη μοίρα!!! Διάλεξε κάτι πιο φυσικό...

ε) Μην ρίξεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο σου αν δεν σιγουρευτείς ότι το ενυδρείο έχει στρώσει...

στ) Καλώς ήρθες στο χόμπυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...