Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τισ απαντήσεις σας!

Πρίν δύο μέρες ξεκίνησα τη λειτουργία του καινούριου μου ενυδρείου!

Έχω ενα ενυδρείο 200λτ με τον εξής εξοπλισμό:

1)Serafil 1300 φίλτρο (ενεργός άνθρακας τα σφουγγάρια του υαλοβάμβακας και sera siporax για βιολογία)

2)Jbl θερμοστάτη 300W

3)Λάμπες Τ8 μία ρόζ και μία λευκή

4)Βράχια και άμμος τα οποία βράστηκαν πάρα πολύ καλά πριν την τοποθέτηση

Αρικά γέμισα το ενυδρείο με νερό και το άφησα να δουλέψει μία μερα μέχρι να ξεθολώσει το νερό απο τις αναταράξεις! Την επόμενη μέρα πρόσθεσα sera aquatan 20ml και περίμενα μία ώρα ώσπου πρόσθεσα και sera nitrivec την πρώτη δώση 40ml!

Την τρίτη μέρα σήμερα δηλαδή παρατήρησα μία ελαφριά θολούρα σαν άσπρο σύννεφο! Πρόσθεσα κανονικά την επόμενη δώση sera nitrivec 20ml αυτή τη φορά!

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΘΟΛΟΥΡΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΑΝ ΚΛΟΥΒΙΟ ΑΥΓΟ!!

Οι μετρήσεις μου ειναι οι εξής:

PH 8,2

Gh 18

Kh 3

No3 0

No2 0

Θερμοκρασία 26

Απο την πρόχειρη έρευνα που έκανα λόγω έλλειψης εμπειρίας είδα κατι για Bacterial Bloom και τρόμαξα!!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :thumbup:

Τον άνθρακα σε αυτή τη φάση βγάλ' τον αφού δεν θες να τραβήξει κάτι, το bacterial bloom πάλι δεν χρειάζεται να σε φοβίζει, απλά μια φάση είναι που μπορεί να συμβεί.

Η μυρωδιά τώρα δεν ξέρω γιατί υπάρχει καθώς δεν μου έχει τύχει σε στρώσιμο αλλά καλύερα να τη ανεχτείς για λίγες μέρες μέχρι να τελειώσει το bacterial bloom.

Επίσης, πριν βάλεις ψάρια, βεβαιώσου πως δεν υπάρχει θολούρα και μυρωδιές καθώς μπορεί να τα βλάψουν.

Θα σου πρότεινα σε αυτή τη φάση να αυξήσεις όσο μπορείς την ανατάραξη της επιφάνειας από το φίλτρο για να διευκολύνεις την ανταλλαγή αερίων μεταξύ νερού και αέρα.

...Α!... άνοιξε και κανένα παράθυρο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

..... ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΑΝ ΚΛΟΥΒΙΟ ΑΥΓΟ!!

Αυτό με ανησυχεί .

Μυρωδιά σαν κλούβιο αυγό έχουμε σε ενα ενυδρείο όταν έχουν δημιουργηθεί αναερόβια βακτήρια .

Αυτό είναι κάτι πάρα πολύ κακό .

Μην βάλεις ψάρι μέχρι να φύγει η μυρωδιά , αν και με προβληματίζει γιατί έγινε αυτό .

Ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου για το στρώσιμο .

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μυρωδιά με προβληματίζει παρα πολύ πιστεύω η θολούρα είναι φυσιολογική λόγω στρωσίματος! φοβάμαι μην είναι κάτι στο υπόστρωμα γιατί η μυρωδιά σάπιου αβγού εινα συνηθως H2S (υδρόθειο) ας με βοηθήσει κάποιος να το λύσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το ειχες διαβασει καπου για την αυγουλιλα και αυθυποβαλεσαι? :thumbup:

Δυσκολο νομιζω σε δυο μερες να δημιουρηγηθει αναεροβια περιοχη στο υποστρωμα και να "μαζεψει" υδροθειο.

Η αμμωνια εχει επισης εντονη μυρωδια, και το bacterial bloom ειναι η εξαρση βακτηριων* λογω αυθονης τροφης (αμμωνιας δλδ) :thumbup:

(*που θα γινει η βιολογια που θα εγκατασταθει στο φιλτρο σου και θα θεωρειται στρωμενο στο τελος.)

Με τι το στρωνεις? Δλδ με τι "ρυπανεις" το νερο / ταιζεις τα βακτηρια?

Ψαρια οχι ακομα, παρε υγρα τεστ APi (NH3 αμμωνιας, NO2 νιτρωδων, NO3 νιτρικων) και μετρα καθε μερα ετσι ωστε να δεις να ανεβαινει η αμμωνια, μετα να αρχισει να μηδενισει και παραλληλα να αρχισει να ανεβαινουν τα νιτρωδη (ΝΟ2), μετα να αρχισουν να μηδενισουν κι αυτα και παραλληλα να αρχισουν να ανεβαινουν τα ΝΟ3 νιτρικα.

Ετσι θα γινει ο κυκλος του αζωτου.

Τελικο αποτελεσμα για στρωμενο ενυδρειο ΝΗ3:0, ΝΟ2:, ΝΟ3>0

Κανεις τοτε μια μεγαλη αλλαγη με καθαρο νερο (αντιχλωριο) ετσι ωστε να πεσουν και τα νιτρικα σε ασφελες επιπεδο (κατω απο 25ppm).

Υγ ο ανθρακας για μια εβδομαδα στην αρχη του ενυδρειου ειναι ωφελιμος πιστευω αφου θα μαζεψει οποιοδηποτε ρυπο εχει μεινει στο ενυδρειο απο το εργοστασιο, ή στο φιλτρο στα διακοσμητικα κλπ.

Αν δεν εχει φυτεψει ακομα δεν θα κανει κακο πουθενα ο ανθρακας, παρα μονο καλο.

Μετα την εβδομαδα βγαλτον και πετα τον (δεν ξαναμπαινει μετα μεσα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν αυθυποβάλλομαι και δεν το έχω διαβάσει κάπου! Απλά σπουδάζω βιολογία και ξέρω καλά τη μυρωδιά του Η2S!!! Όσο για το απο που μπορεί να μαζεύτηκε αναερόβια αποικία φοβάμαι μήπως απο το ότι άμμος και πέτρες είναι μαζεμένα απο τη θάλασσα! Τα έβρασα όμως καλά! Θα ρίξω τροφή για να το προμηθεύσω με αμμωνία αλλά πριν το κάνω θέλω να με βεβαιώση κάποιος οτι δεν θα κάνω χειρότερα τα πράγματα!!! Γι'αυτό ζητάω και την βοήθεια σας λόγω απειρίας στο χόμπι!

Link to comment
Share on other sites

....Όσο για το απο που μπορεί να μαζεύτηκε αναερόβια αποικία φοβάμαι μήπως απο το ότι άμμος και πέτρες είναι μαζεμένα απο τη θάλασσα! Τα έβρασα όμως καλά! Θα ρίξω τροφή για να το προμηθεύσω με αμμωνία αλλά πριν το κάνω θέλω να με βεβαιώση κάποιος οτι δεν θα κάνω χειρότερα τα πράγματα!!!

Βρέθηκε η αιτία .

Το οτι το έβρασες σημαίνει οτι το αποστείρωσες , οι οργανισμοί όμως που υπήρχαν ναι μεν ψόφησαν δεν αφαιρέθηκαν όμως ολοι .

Θα σου έλεγα να ξηλώσεις την άμμο και τις πέτρες και να πας σε ένα κατάστημα να πάρεις αυτά που θέλεις .

Αν πάλι επιμένεις σε αυτα τα υλικα θα πρέπει να τα αφήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα μεχρι να καθαρίσουν τα βακτήρια τη κατάσταση , βέβαια για την υπόλοιπη ζωή του ενυδρείου θα εχεις την υποψία πως οτι άσχημο συμβαίνει θα οφείλεται σε αυτό , συν οτι σε δεσμεύει ως προς τα ψάρια που μπορείς να φιλοξενήσεις .

Να μην ρίξεις καμία αμμωνία και να ακολουθήσεις το ασφαλές στρώσιμο που σου λέω στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το απο που μπορεί να μαζεύτηκε αναερόβια αποικία φοβάμαι μήπως απο το ότι άμμος και πέτρες είναι μαζεμένα απο τη θάλασσα!

Συν του ότι η άμμος από τις δικές θάλασσες (έχοντας μεγάλες περιεκτικότητες σε πυρίτιο - αν δεν κάνω λάθος) μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στις ραφές από σιλικόνη του ενυδρείου σου...

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...