Jump to content

Καλό Ξεκίνημα!


MCH

Recommended Posts

Λοιπόν, τι έγινε; Για να μην έχουμε μηνύματα να υποθέσουμε ότι όλα βαίνουν καλώς;

Για ενημέρωσή σου, τα "κοινά" ονόματα των Paratilapia είναι Jurassic cichlid ή Black Diamond.. Οταν τα πρωτοείδα (6 χρόνια πριν) στο ενυδρείο της Γένοβας, θεώρησα ότι το δεύτερο είναι πολύ πιο αντιπροσωπευτικό..

Και μιά που τα λέμε, καμμιά φωτογραφία του ενυδρείου σου... δεν θα έβλαπτε..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

No news Good news.

Δεν σας ξέχασα αλλά επαγγελματικές υποχρεώσεις με κράτησαν μακριά απο την Αθήνα.

"Δάσκαλε" έχεις ένα τρόπο να ζητάς τις έργασίες μας κα-τα-πλη-κτι-κό

(καμμιά φωτογραφία του ενυδρείου σου... δεν θα έβλαπτε..) !!!

Ορίστε λοιπόν μια φωτογραφία (θα ακολουθήσουν άλλες)

Μπορώ να συμμετέχω κι εγώ στην εντός Μαίου συνάντηση;

post-537-1148100758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ "μαθητά" προβιβάζεστε με "άριστα" και μάλιστα μετ' επαίνων. Εξαιρετικό ενυδρείο. Μου θυμίζει το ενυδρείο του Γιάννη (Andapa) το οποίο θεωρώ περίπου "τέλειο" για αυτά τα ψάρια. Οπτικά ευχάριστο και σίγουρα λειτουργικό (για το δικό σου λέω)..

Για την συνάντηση του Μαϊου η απάντηση είναι "ευχαρίστως". Επειδή ένας από εμάς είναι στρατευμένος (Αντώνης) θα περιμένουμε να δούμε ποιό Σαββατοκύριακο από τα δύο επόμενα μπορεί. Για ώρα, διεύθυνση κ.λ.π. θα σου στείλω προσωπικό e-mail. Οι συναντήσεις γίνονται Σάββατο.. πάντα... και κρατάνε πολύ !! Ατομα του άλλου φύλου σχετικά ή άσχετα με το χόμπυ, ευπρόσδεκτα... (αρκεί να μην αρχίσουνε από τις 10 το βράδυ τα "παμε να φύγουμε" !!)

Το δικό μου e-mail (το οποίο μπορώ να διαβάσω από οπουδήποτε) είναι reclos@gmail.com Αν στείλεις κάποιο μήνυμα, κάνε παραπομπή στο nickname σου..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη που μπόρεσα να πάρω αυτούς τους "δαίμονες"

(κινούνται τόσο γρήγορα που νομίζεις οτι βρίσκονται ταυτόχρονα σε δύο σημεία !).

Η κατάσταση έχει ομαλοποιηθεί και έχουν αρχίσει τα κυνηγητά....

(ειδικά μόλις σβύνουν τα φώτα)

post-537-1148662391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ψάρι.. και έχει αρχίσει να δείχνει και τα τελικά του χρώματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Εσύ - καθώς και όσα άλλα παιδιά ξεκινήσουν μετά από σένα - είσαστε ουσιαστικά ο λόγος που γράφτηκε αυτό το "εισαγωγικό σημείωμα" καθώς και για την ύπαρξή μας εδώ...
...Σε λίγες μέρες θα στείλω στον Νίκο ένα εισαγωγικό άρθρο το οποίο γράφουμε τώρα με την Μαρίνα και ελπίζω αυτό να κάνει κάποιους να ασχοληθούν με αυτές...
….Πέραν του προλαλήσαντος είμαι ο δεύτερος από το forum που διατηρεί κιχλίδες Μαδαγασκάρης και συγκεκριμένα P. Polleni.

Εύχομαι σε κάθε μέλος να αποκτήσει ψάρια από την περιοχή αυτή και να νοιώσει την ομορφιά και την μαγεία που προσφέρουν τα είδη της.

............... :)

Κρίμα... Τελικά αυτή η τόσο ενδιαφέρουσα κατηγορία, έμεινε "αραχνιασμένη" στη γωνία... Με αφορμή λοιπόν και τη δημοσίευση του άρθρου του Νίκου αυτό το μήνα για τις κιχλίδες Μαδαγασκάρης, ας κάνουμε μια προσπάθεια να ξεκινήσει το ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο είδος...

Εδώ και ένα και πλέον μήνα ξεκίνησα δειλά-δειλά (με αφορμή την κατασκευή των 2 μεγάλων ενυδρείων για τις φροντόζες) να εξετάζω το ενδεχόμενο για ψάρια Μαδαγασκάρης, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει κάτι. Βέβαια δεν εξάντλησα ακόμη όλους τους "πόρους" και τις πηγές, αλλά η δυσκολία είναι εμφανής...

Αλήθεια, πόσο εφικτό είναι τελικά να βρεθεί κάποιος με ζευγάρι/α αναπαραγωγής και να εστιάσει όλη του τη προσοχή και το ενδιαφέρον σε αυτά? (είναι τα μόνα ψάρια που θα με κάνουν να μην βάλω blue zaire στα 2 καινούρια ενυδρεία, αλλά και να φτιάξω και τρίτο μεγάλο τανκ, ακόμα μεγαλύτερο...). :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω με λύπη ότι η ανταπόκριση στη κατηγορία αυτή είναι μηδενική...

Χθες το απόγευμα έτυχε να βρεθώ μπροστά σε ένα εντυπωσιακό ενυδρείο 2.500 λίτρων το οποίο βρίσκεται στο στάδιο του στρωσίματος και κατά δήλωση του ιδιοκτήτη του, προετοιμάζεται για να φιλοξενήσει αποκλειστικά κιχλίδες Μαδαγασκάρης.

Μέχρι την άνοιξη που πιστεύω ότι θάναι έτοιμο, θα προσπαθήσω να τον πείσω να το φωτογραφίσουμε και να παρουσιαστεί εδώ, προσδοκώντας σε αύξηση του ενδιαφέροντος για τα σπάνια και ιδιαίτερα αυτά ψάρια, που πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος να βρει...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα και πλέον μήνα ξεκίνησα δειλά-δειλά (με αφορμή την κατασκευή των 2 μεγάλων ενυδρείων για τις φροντόζες) να εξετάζω το ενδεχόμενο για ψάρια Μαδαγασκάρης, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει κάτι. Βέβαια δεν εξάντλησα ακόμη όλους τους "πόρους" και τις πηγές, αλλά η δυσκολία είναι εμφανής...

Αγαπητέ Φίλε filoxenos

Εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα σχέδιά σου και με αυτή την αφορμή, να δραστηριοποιήσεις και πάλι αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα κατηγορία, που δυστυχώς οι δημιουργοί της, την εγκατέλειψαν, προτάσσοντας λόγους , οι οποίοι βάζουν το χόμπι μας, σε δεύτερη μοίρα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

...Αγαπητέ Φίλε filoxenos

Εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα σχέδιά σου και με αυτή την αφορμή, να δραστηριοποιήσεις και πάλι αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα κατηγορία, που δυστυχώς οι δημιουργοί της, την εγκατέλειψαν, προτάσσοντας λόγους , οι οποίοι βάζουν το χόμπι μας, σε δεύτερη μοίρα...

Νίκο και εγώ το εύχομαι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να προβώ σε οποιαδήποτε κριτική για τις όποιες πρακτικές ή επιλογές άλλων, που μπορεί το δικό τους αξιολογικό σύστημα να βάζει σε διαφορετική θέση απ' ότι το δικό μου, για διάφορους λόγους.

Από την άλλη θεωρώ ότι οι γνώσεις των συγκεκριμένων που αναφέρεις δεν μπορούν να αμφισβητηθούν και δηλώνω ότι θα ήταν πολύ μεγάλη μου χαρά να ξαναδώ κάποτε την υπογραφή τους κάτω από εποικοδομητικά μηνύματα τους στην παρούσα κατηγορία. Ενα γεγονός που αν κάποτε συμβεί, θα μας χαροποιήσει ιδιαίτερα (πιστεύω) δείχνοντάς μας τον παραμερισμό των όποιων αναστολών, θα μας βοηθήσει να εμπλουτίσουμε και μεις το σχετικό γνωστικό μας επίπεδο για τα συγκεκριμένα είδη, αλλά θα βοηθήσει και στη γενικότερη μετάδοση της όποιας εξειδικευμένης γνώσης γύρω από το χόμπι.

Εν τω μεταξύ το μόνο που μπορώ να κάνω σε προσωπικό επίπεδο είναι να ψάχνω στο αχανές δίκτυο και να προσπαθώ δύσκολα να μεταφράζω (δεν μιλώ καλά αγγλικά) τα σχετικά λίγα που βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και εγώ το εύχομαι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να προβώ σε οποιαδήποτε κριτική για τις όποιες πρακτικές ή επιλογές άλλων, που μπορεί το δικό τους αξιολογικό σύστημα να βάζει σε διαφορετική θέση απ' ότι το δικό μου, για διάφορους λόγους.

Από την άλλη θεωρώ ότι οι γνώσεις των συγκεκριμένων που αναφέρεις δεν μπορούν να αμφισβητηθούν και δηλώνω ότι θα ήταν πολύ μεγάλη μου χαρά να ξαναδώ κάποτε την υπογραφή τους κάτω από εποικοδομητικά μηνύματα τους στην παρούσα κατηγορία. Ενα γεγονός που αν κάποτε συμβεί, θα μας χαροποιήσει ιδιαίτερα (πιστεύω) δείχνοντάς μας τον παραμερισμό των όποιων αναστολών, θα μας βοηθήσει να εμπλουτίσουμε και μεις το σχετικό γνωστικό μας επίπεδο για τα συγκεκριμένα είδη, αλλά θα βοηθήσει και στη γενικότερη μετάδοση της όποιας εξειδικευμένης γνώσης γύρω από το χόμπι.

Εν τω μεταξύ το μόνο που μπορώ να κάνω σε προσωπικό επίπεδο είναι να ψάχνω στο αχανές δίκτυο και να προσπαθώ δύσκολα να μεταφράζω (δεν μιλώ καλά αγγλικά) τα σχετικά λίγα που βρίσκω...

:lol:

Υπάρχουν προτεραιότητες εντελώς προσωπικές για τον καθένα μας.

Προσωπικά, όταν συμμετέχω σε ενυδρειακά fora, με ενδιαφέρει το χόμπι μας και τίποτα άλλο.

Ίσως έχεις παρατηρήσει, εδώ και πολύ καιρό, ότι στον συγκεκριμένο χώρο, που βρισκόμαστε, έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Έχει παραμεριστεί, κάθε τι, που θα μπορούσε να αποκλίνει το forum μας, από τον πρωταρχικό του σκοπό, που είναι η διάδοση και προαγωγή του χόμπι μας.

Πιθανά, υπάρχουν αδυναμίες, αλλά αυτή τη στιγμή, αυτές είναι οι δυνατότητές μας.

Άλλωστε, αυτά συμβαίνουν σε ότι εξελίσσεται και δεν παραμένει στάσιμο και το Aquazone είναι ζωντανό, και ανοιχτό σε όλους.

Ταλαιπωρήσαμε, όμως πολύ, τις Κιχλίδες Μαδαγασκάρης. Αρκετά έχουν τραβήξει κι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
...Ταλαιπωρήσαμε, όμως πολύ, τις Κιχλίδες Μαδαγασκάρης. Αρκετά έχουν τραβήξει κι αυτές.

Γι' αυτό το λόγο κι εγώ, κάθομαι και στήνω 3 μέρες τώρα (Πασχαλιάτικα, ε?!) ένα καινούριο ενυδρείο που θα φιλοξενήσει μερικές από αυτές (Ναι! τα κατάφερα και βρήκα τελικά..! :D ), μπας και μας συγχωρήσουν για την... ταλαιπωρία..! :bowdown:

Υ.Σ.: Περισσότερα, στην ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου, σε μερικές εβδομάδες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

filoxenos

αν καταλαβα καλα μηλας για το υπεροχο ενυδρειο που εχω θαυμασει πολλες φορες στην γειτονια μας ????

Link to comment
Share on other sites

??? Δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά η απάντηση είναι όχι...

Μιλάω για νέο ενυδρείο που στήνω στο σπίτι μου και που θα είναι το επόμενο μόνιμο "σπίτι" για τα υπέροχα Paratilapia που βρήκαν τελικά το σωστό δρόμο τους στη ζωή (..!) για το "fishroom" του filoxenos στο Βύρωνα...! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

α νομιζες οτι ελεγες για το ενυδρειο στη ζωοφιλια ...

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...