Jump to content

οργανισμοι


Recommended Posts

γεια σας θα ηθελα τα φωτα σας.εδω και κατι μερες βρεθηκαν μεσα στο ενυδρειομου κατι μικροι ασπροι και λεπτοι και μακροι περιπου 1χιλιοστο και τα βλεπω να στα τζαμια μου.τι ειναι και τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα τα φωτα σας.εδω και κατι μερες βρεθηκαν μεσα στο ενυδρειομου κατι μικροι ασπροι και λεπτοι και μακροι περιπου 1χιλιοστο και τα βλεπω να στα τζαμια μου.τι ειναι και τι να κανω?

Planaria....

Τί ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω Σπύρο να καλύπτετε ο φίλος hlias81 με αυτο το λινκ.

Κάτι αλλο υποψιάζομαι .

Μια φωτογραφία αν γίνεται θα βοηθούσε .

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα τα φωτα σας.εδω και κατι μερες βρεθηκαν μεσα στο ενυδρειομου κατι μικροι ασπροι και λεπτοι και μακροι περιπου 1χιλιοστο και τα βλεπω να στα τζαμια μου.τι ειναι και τι να κανω?

γεια σου φιλε ειναι κατι σαν αυτα?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23072

Link to comment
Share on other sites

Ποιο επικινδυνος ειναι ο αστακος απο τους μικροργανισμους που βρικες.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν αυτα που εχει ο lazos79.τι ειναι και πως τα εξοντονουμε?

εγω φιλε μου δεν εβγαλα ακρη μιας και δεν μπορουσε κανεις να καταλαβει τι ειναι. τα αφησα μεσα και δεν εχω καποιο προβλημα. με τον καιρο βλεπω οτι σιγα σιγα φευγουν, δεν ειδα κατι περιεργο η τιμες μου ειναι οκ. τα ψαρια οκ . οποτε δεν μπορεσα να κανω τιποτα. τα εχω σχεδον ενα μηνα .

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω απο ολους βοηθια ειναι μεγαλη ανακγη

Δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να είναι. Αλλά ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!! Όταν θα είναι πραγματικά μεγάλη ανάγκη κάτι σε σχέση με το ενυδρείο σου τότε τί θα κάνεις??? Χαλάρωσε. Οργανισμοί γλυκού νερού είναι οι οποίοι το πιο πιθανό είναι να μην είναι βλαβεροί. Τάιζε μετρημένα, κάνε μικρές και σύντομες αλλαγές νερού προσπαθώντας να ρουφάς και αυτά στον κουβά και πιστεύω πως σιγά-σιγά θα εξαφανιστούν.

Τουλάχιστον η δική μου εμπειρία στο θέμα μικροοργανισμών μέσα στο ενυδρείο δεν μου έχει δείξει πως μπορεί να υπάρξει κάτι άμεσα βλαβερό από διαφόρων ειδών έντομα/μαλάκια/προνύμφες κλπ

Τέλος να ξέρεις πως τέτοιου είδους "θέματα" (και όχι προβλήματα) θα σου παρουσιαστούν πιθανόν αρκετές φορές. Φρόντισε να είσαι παρατηρητικός και υπομονετικός. Εγώ τουλάχιστον έτσι έχω καταφερεί να φέρω τα πράγματα εκεί που θέλω.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μα τοσα χρονια δεν μου ειχε ξαναεφανηστη κατι τετιο αλλα τωρα σκευτομε να του ριξω αλατι και να τα εξοντοσω αλλα δεν βρισκω πουθενα αλατι μη οδειουχο τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω?

Να μην τρελαίνεσαι όπως σου είπα και πριν! Και τί έγινε που εμφανίστηκαν? Μή ρίξεις τίποτα! Μικρές αλλαγές νερού και περιορισμένο τάισμα! Πιστεύω πως θα δεις διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειναι μια απο τις χηροτερες μερεςμου ολα τα ψαρια τα βρηκα νεκρα μονο δυο προλαβα και εσωσα αν τιν βγαλουν και αυτα κατα τιν διαρκεια τις ημερας.τα ψαρια που εχασα ηταν 2 γλυφτες 2 καταδικους ολα τα μικρα ψαρακια που 4 μερες τωρα ειχαν γεννηση και ηταν και πολλα και αυτα που εσωσα ειναι 1 green terror οπου ειναι και το αγαπημενομου και ενας αστακος κοκκινος.χθες εκατσα και εβρασα ολοι τιν αμμο ολα τα διακοσμιτικα τα επλεινα ολα τελεια και σημερα το 7'30 πρωι ολα νεκρα.θελω να μου πειτε τι εκανα λαθος αλλα ενα θα σας πω πως οι τιμες του νερου ηταν καλες εκτος απο λιγο το ph 8,2 αλλα μαλον δεν ηταν ο βασηκος λογος για τιν κατασταση του ενυδρειουμου.θελω τιν βοηθεια ολον και ολες οι γνωμες σεβαστες.ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Ώπα.... κάτσε... να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά! Το πρόβλημά σου ήταν τα περίεργα πλασματάκια που έβλεπες στο ενυδρείο ή είχες και άλλα θέματα?

Χτες ανησυχούσες πολύ και ζήταγες βοήθεια! Προφανώς έβλεπες κάτι που εμείς, φυσικά, δεν βλέπαμε, αλλά δεν μπορούσαμε και να μαντέψουμε.

Γίνε λίγο πιο αναλυτικός. Πάρε τα πράγματα με τη σειρά και πες μας τα πάντα για το ενυδρείο σου... Πόσο καιρό "τρέχει", φιλτράρισμα, τιμές νερού, προετοιμασία νερού, αλλαγές κάθε πότε και πόσο, τάισμα.... ΟΛΑ!!! Πες μας ότι ξέρεις και δεν ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

ναι το προβλημα ηταν αυτα τα λευκα μακρια και πολυ μικρα και το προβλημα ηταν οτι θολονε το νερο και μεσα στο νερο υπηρχαν κατι πολυ μικρα σαν να εχεις τριψει πολυ φαγητο αλλα πολυ οπου τοσο καιρο ανα μια βδομαδα εκανα αλαγες αλλα τιποτα και τελικα καταλαβα οτι η αμμος που εχω μεσα ειχε πολυ βρωμια απο κατω.το ενυδρειο τρεχει κοντα 11 μηνες PH 8 GH 17 KH 10 NO2 1 NO3 10 αλλαγες καθε 10 μερες το 30% ταισμα 1φορα τιν μερα λιγο

Link to comment
Share on other sites

και ξεχασα να σου πω πως αδιασα ολο το νερο επλινα το εντδρειο με λιγο ξιδι και καλο ξεπλιμα με νερο εβρασα ολοι τιν αμμο και μετα ξεπλιμα με νερο γενικος εκανα μια καλη απολυμανση σε ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον χρειαζονται πολυ περισσοτερα στοιχεια για να ερθει help.

Κανε μια αναλυτικη παρουσιαση με φωτο ολου του ενυδρειου και εξοπλισμου, αναλυτικων μετρησεων κλπ, μηπως καποιος διακρινει το προβλημα.

Δες εδω πχ τι παραμετροι παρουσιαζονται

ή μπορεις να κατεβασεις και απο εδω την φορμα συμμετοχης σε διαγωνισμους για να δεις αναλυτικα τι στοιχεια που μπορουν να δωθουν (ονοματα δεν χρειαζονται φυσικα)

τιποτα δεν ειναι ομως τοσο ξεκαθαρο οσο αν το δει καποιος ζωντανα οπως εσυ.

Ισως τι ξεκινημα ενος νεου θεματος με τα στοιχεια αυτα βοηθησουν να βρεθει καποιος που μπορει να βοηθησει

ευχομαι καλη τυχη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...