Jump to content

Προβλημα με Gh,no2 No3


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι νεος με το hobby,εχω ενα 60 lt ενυδριο στημενο κανα 3μηνο τωρα με λιγα ψαρια.(10 για την ακριβεια) Πηρα ενα πακετο με τεστακια της esha για No2,No3,KH,pH και GH/TH . Οι ενδιξεις ηταν αυτες :

PH : 7.2

KH : 3od

GH : 21

No2: 0.5

No3: 400

Μου φανηκε αρκετα περιεργο πως με φυσιολογικο pH εχω τοσο αυξημενη σκληροτητα..Αλλαξα το 20%-30% του νερου και ξαναεκανα το τεστακι την αλλη μερα και ξαναπηρα τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.Τι αλλο πρεπει να κανω?Και ρωταω εδω γιατι δεν θελω να μπλεξω με χημικα πολλα.Πηγα στο petshop και ο τυπος εκει μου προτεινε 10 διαφορετικα πραγματα για το καθενα που εκαναν συνολο οσο το ενυδριο μου ολοκληρο! =p Εχω διαβασει σχετικα post για το θεμα απλα δεν βρηκα καποια οικονομικη λυση και χωρις χημικα γιαυτο ρωταω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου ανα δυο ημερες και παρε υγρα τεστ για αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεος με το hobby,εχω ενα 60 lt ενυδριο στημενο κανα 3μηνο τωρα με λιγα ψαρια.(10 για την ακριβεια) Πηρα ενα πακετο με τεστακια της esha για No2,No3,KH,pH και GH/TH . Οι ενδιξεις ηταν αυτες :

PH : 7.2

KH : 3od

GH : 21

No2: 0.5

No3: 400

Μου φανηκε αρκετα περιεργο πως με φυσιολογικο pH εχω τοσο αυξημενη σκληροτητα..Αλλαξα το 20%-30% του νερου και ξαναεκανα το τεστακι την αλλη μερα και ξαναπηρα τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.Τι αλλο πρεπει να κανω?Και ρωταω εδω γιατι δεν θελω να μπλεξω με χημικα πολλα.Πηγα στο petshop και ο τυπος εκει μου προτεινε 10 διαφορετικα πραγματα για το καθενα που εκαναν συνολο οσο το ενυδριο μου ολοκληρο! =p Εχω διαβασει σχετικα post για το θεμα απλα δεν βρηκα καποια οικονομικη λυση και χωρις χημικα γιαυτο ρωταω.Ευχαριστω

Αναλογα τι ψαρια εχεις θα σε ανησυχει η σκληροτητα.

Αυτο που επρεπε να σε ανησυχει κατ'αρχας ειναι οτι το νερο ειναι τοξικο και οχι οτι ειναι σκληρο.

Μαλλον ή τα 10 συγκεκριμενα ψαρια ειναι πολλα για το ενυδρειο και τη φιλτρανση του ή κατι κανεις λαθος, ισως στη συντηρηση του ή στο ταισμα ή τη ρουτινα αλλαγων νερου κλπ.

Χρειαζονται μαλλον περισσοτερες λεπτομερειες για να βρεθει λυση για ολα.

Ισως καποια φωτο βοηθησει και επισης καποια αναφορα σε φιλτρασνη, συνθεση ψαριων, διαστασεις ενυδρειου, ρουτινες ταισματος και συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...