Jump to content

Help Me


Recommended Posts

Καλησπερα

θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα Dwarf gourami που ειναι αρρωστο αλλα δεν ξερω απο τι?

Κατα αρχας να σας πω οτι το ενυδρειο ειναι 180lt με ανουμπιες και ξυλα και συγκατοικουν ακομα

αλλα 2 Dwarf gourami 2kiss gourami 3 τιγρακια kai 2 pleco.

Οι μετρησεις του ειναι nh3-nh4=0 no2=0 no3<25 ph=7

Το ψαρι λοιπον εχει 2 μερες που ειναι πρισμενο και εχουν πεταχτει τα λεπια του.(υπεθεσα οτι θα ηταν απο το φαι)Σημερα λοιπον τα πραγματα ειναι χειροτερα,εχει κατσει σε ενα φυλλο σχεδον αναποδα και δεν κουνιεται καθολου.Επισης παρατηρησα οτι εχει χασει και το χρωμα του.

PLEASE HELP ME!!!!

Φωτο sorry αλλα δεν μπορω να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία, κατα την γνώμη μου πρέπει να βάλεις το ψαράκι σε μια καραντίνα. Πρέπει να διαβάσεις τις περιγραφές των ασθενειών γλυκού νερού και να δεις περίπου με τι μοιαζει και τι θεραπεία προτείνουν οι ειδικοί.

Ενημέρωσε μας για εξελήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Τελικα τα νεα δεν ειναι καλα.Ο ψαρουλης μου πεθανε παρα την αντιβιωση που ξεκηνησα(erythromycin)

H ασθενεια του μου κανει για Dropsy αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.Τελος παντων συνεχιζω την αντιβιωση μεχρι την Κυριακη και βλεπουμε.

Υ.Γ Υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν 2 διαφορετικες ασθενειες (παρασιτα) στο ενυδρειο?

THANKS

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας λυπαμαι για τον θανατο του ψαριου σου.Δεν ξερω να σου πω εαν υπαρχουν δυο

αθενειες στο ενυδρειο σου,εκεινο που μπορω να σου πω ειναι να συνεχισεις την θεραπεια οσες

ημερες γραφουν οι οδηγιες,βαλε μια αεραπετρα να δουλευει για περισσοτερο οξυγονο,οταν

τελειωσεις την θεραπεια κανε μια αλλαγη νερου της ταξεως του 50% και ριξε ετοιμα βακτηρια

γιατι οι αντιβιωσεις καταστρεφουν την βιολογια που υπαρχει στο φιλτρο.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Να τα παρω απο την αρχη τα πραγματα γιατι οσο πανε γινονται και χειροτερα.Η θεραπεια εχει ξεκινησει απο την Τεταρτη οπου χαθηκε και το ψαρακι.Συνεχιστηκε την Πεμπτη,οπου και τελειωσε το πρωτο κουτι.Το θεμα ειναι οτι σε αυτο το διαστημα ενα kiss gourami που εχω παρουσιαζει αλλα συμπτωματα,δλδ:Η ουρα του εχει μαζευτει και εχει κατι ασπρο πανω της - 2:Δεν τρωει καθολου και κολυμπαει σπανια - 3:Εχει χασει βαρος και γενικα δειχνει αρρωστο.

Σε pet shop που πηγα μου δωσανε αλλο ενα κουτι erythromycin και ξαναρχισα την αντιβιωση παλι σημερα.

Το θεμα ειναι οτι το ψαρακι δεν δειχνει καμια βελτιωση.Τι να κανω?Να την σταματησω την αντιβιωση και να ρωτησω σε αλλο pet shop μηπως και αρχισω αλλη αντιβιωση,να την τελειωσω και να αλλαξω νερο και βλεπουμε?Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.Το χειροτερο ειναι οτι βλεπω το ψαρακι που εχει προβλημα και το λυπαμαι.

Please μια συμβουλη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως μια φωτογραφια βοηθησει και φυσικα πρεπει να το δει ο αγαπητος ΣΤΑΜΑΤΗΣ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα τον εχεισ βγαλει απο το φυλτρο??? :thumbup:

[/q

Απο την αρχη τον εχω βγαλει,θα τον ξαναβαλω τωρα ομως που τελειωσε η αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...