Jump to content

Χάλια οι μετρήσεις, χάλια και τα νεύρα!!!


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα πως κάτι δεν παει καλά στο ενυδρείο μου.Πρόσφατα είχα αλλάξει φίλτρο και υλικά σ'αυτό (εκτός από το μακαρόνι που έμεινε το ίδιο). Σήμερα που έκανα μετρήσεις απόρησα πως γίνεται κι επιβιώνουν ακόμα τα ψάρια μου:

ΝΗ3/ΝΗ4= 10 + (ακόμα πιο σκούρο κι από την τελευταία δια βάθμιση του τεστ)

ΝΟ2 = <0,3 (ευτυχώς)

ΝΟ3 = 12,5

Πιστεύω πως έχει χαλάσει η βιολογία του ενυδρείου μου κ προσπαθεί να στρώσει νέα. Με 8 ψάρια σε 96lt νερό όμως είναι λίγο δυσκολο ε? Έβαλα αμέσως ενεργό άνθρακα στο φίλτρο καθώς και "ζουμί" με βακτήρια που προμηθεύτικα απο πετ σοπ. Αλλαγή νερού (50%) έκανα προχθές οπότε σήμερα έκανα περίπου 12-15lt. Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του ποστ κ ελπίζω να έκανα σωστές κινήσεις για την αντιμετώπιση της "καταστροφής"!

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα πως κάτι δεν παει καλά στο ενυδρείο μου.Πρόσφατα είχα αλλάξει φίλτρο και υλικά σ'αυτό (εκτός από το μακαρόνι που έμεινε το ίδιο). Σήμερα που έκανα μετρήσεις απόρησα πως γίνεται κι επιβιώνουν ακόμα τα ψάρια μου:

ΝΗ3/ΝΗ4= 10 + (ακόμα πιο σκούρο κι από την τελευταία δια βάθμιση του τεστ)

ΝΟ2 = <0,3 (ευτυχώς)

ΝΟ3 = 12,5

Πιστεύω πως έχει χαλάσει η βιολογία του ενυδρείου μου κ προσπαθεί να στρώσει νέα. Με 8 ψάρια σε 96lt νερό όμως είναι λίγο δυσκολο ε? Έβαλα αμέσως ενεργό άνθρακα στο φίλτρο καθώς και "ζουμί" με βακτήρια που προμηθεύτικα απο πετ σοπ. Αλλαγή νερού (50%) έκανα προχθές οπότε σήμερα έκανα περίπου 12-15lt. Ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του ποστ κ ελπίζω να έκανα σωστές κινήσεις για την αντιμετώπιση της "καταστροφής"!

Τα παλιά υλικά τι είναι? Τα έχεις ακόμα?

Ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

Τώρα πόση αμμωνία μετράς?

Τί ψάρια έχεις?

Είσαι σίγουρος 100% για την αξιοπιστία του τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά υλικά είναι μπλε σουγγάρι και υαλοβάμβακας που δυστυχώς τα πέταξα. Είχα εσωτερικό φίλτρο κ τωρα έβαλα εξωτερικό. Το ενυδρείο τρέχει απο τον περασμένο Μάιο. Δεν πήρα ξανά μέτρηση αφού αυτή που ανέφερα πιο πάνω ήταν πριν απο 2,5 ώρες. Πως μπορώ να είμαι 100% σίγουρος για το τεστ?Σε 2 διαφορετικά πετ σοπ μου είπαν πως είναι αρκετά αξιόπιστο.Είναι υγρά τεστ κ για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω εταιρεία (πολύ γνωστή)

Τα ψάρια μου είναι 2 σκολάρια,2 πλεκοστομοι, 1 κλόουν, 1 γκουράμι, 1 rainbow shark κ ακόμα 2 γατόψαρα που μου διαφεύγουν το ονομα τους (μποτια λοκχαρτα η καπως έτσι)

Ξέχασα να αναφερω το σημαντικοτερο: σε ενα καθαρισμα του φιλτρου λιγες μερες μετα την ενεργοποιηση του σταματησε το μυαλο μου τελειως κ ξεπλυνα το μακαρονι με νερο βρύσης, ΕΓΚΛΗΜΑ κ τωρα η τιμωρια , I know!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω οτι το ενυδρείο δεν μπορεί να θεωρηθεί άστρωτο αφού υπάρχουν όλα τα είδη βακτηρίων σε κάθε επιφάνεια (χαλίκι, διακοσμητικά) άρα προσωπικά θα σταμάταγα εντελώς το τάισμα και θα μετρούσα καθημερινά κάνοντας αλλαγές νερού όταν οι τιμές ξεφεύγουν (αμμωνία πάνω από 1). Περιμένω οτι έτσι θα έχει στρωθεί σε μικρό διάστημα (1 εβδομάδα).

Καλή συνέχεια και καλά κουράγια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ρίξεις και sera nitrivec μέσα στο εξωτερικό σου φίλτρο ή tetra bactozym μαζί με tetra safe start που είναι έτοιμα βακτήρια. Για δοσολογία μάλλον μεγαλύτερη της προτεινόμενης, αλλά αυτά τα ξέρουν οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το μονο υλικο που κρατησε απο το παλιο ενυδρειο(το μακαρονι) το επλυνε με νερο απο

την βρυση δεν υπαρχει βιολογια αρα το φιλτρο αστρωτο.Κανε συχνες αλλαγες νερου και ριχνε

ετοιμα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Άστρωτο με 8 μήνες λειτουργίας δεν γίνεται ακόμα και αν έπλυνε το βιολογικό με νερό. Βακτήρια υπάρχουν πολλά απλά πρέπει να περιμένει λίγο να αυξηθεί ο αριθμός τους. Τσάμπα λέμε οτι το χαλίκι έχει βιολογία? :thumbup: Φυσικά και έχεις δίκια για τις αλλαγές νερού stav. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Άστρωτο με 8 μήνες λειτουργίας δεν γίνεται ακόμα και αν έπλυνε το βιολογικό με νερό. Βακτήρια υπάρχουν πολλά απλά πρέπει να περιμένει λίγο να αυξηθεί ο αριθμός τους. Τσάμπα λέμε οτι το χαλίκι έχει βιολογία? :thumbup: Φυσικά και έχεις δίκια για τις αλλαγές νερού stav. :thumbup:

Το ενυδρειο τρεχει απο τον περασμενο Μαιο αλλα γραφει οτι προσφατα αλλαξε φιλτρο και το μονο υλικο

που κρατησε απο το παλιο φιλτρο ειναι τα μακαρονια τα οποια επλυνε με νερο απο την βρυση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ας θυμηθούμε τα βασικά:

Βιολογία νιτροποίησης σε κάθε ώριμο σύστημα υπάρχει σε κάθε επιφάνεια αλλά η περισσότερη συγκεντρώνεται όπου υπάρχει πολύ οξυγόνο και πορώδη υλικά (βιολογικά υλικά φίλτρου).

Ακόμα και να χάσουμε μεγάλο μέρος της βιολογίας, ο αριθμός των βακτηρίων είναι τόσο μεγάλος στις υπόλοιπες επιφάνειες που μπορεί να αναπληρωθεί η χαμένη βιολογία σε μικρό χρονικό διάστημα σε σχέση με ένα νέο (μη ώριμο) σύστημα.

Για να κάνεις πιό ανώδυνη αυτή την επαναφορά για τα ψάρια, απλά κράτα την αμμωνία και τα νιτρώδη σε χαμηλά επίπεδα γιά όσο χρειάζεται.

Αν θες να ενισχύσεις την βιολογία με ζουμιά κανένα πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πόσο αναγκαίο είναι και πόσο θα βοηθήσει, για να μην σε πάρω στο λαιμό μου, βάλε κανονική προτεινόμενη δόση.

Ένας ακόμα τρόπος για να επιταχύνεις τη διαδικασία είναι η αύξηση της οξυγόνωσης αλλά το pH να μην ανέβει πολύ (όσο ανεβαίνει το pH, αυξάνεται και η τοξικότητα της αμμωνίας).

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω τις καθημερινές μικρές αλλαγές νερού. Σήμερα μου έδωσαν απο πετ σοπ και ένα κομμάτι υαλοβάμβακα απο τα ενυδρεία τους να μπολιάσω το δικό μου.Αύριο λεω να ξαναπάρω μέτρηση. Θα σας πω τα νεώτερα

Link to comment
Share on other sites

A ρε φίλε, ρώτα πρώτα... αφού σου λέω είναι αρκετή η βιολογία σου απλά περίμενε λίγο να επανέλθει σε ποσότητα! που ξέρεις τώρα τι αρρώστιες κουβάλησες στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Μην με αγχωνεις περισσότερο!!!!!

Λες να εκανα κι αλλη στραβη? Πόσες μέρες μπορεί να κάνει για να επανέλθει η βιολογία μου και να πέσει η αμμωνία απο το 10 (κ παραπάνω ίσως) στο 0? Υπ'οψιν πως το φίλτρο το ξέπλυνα στη βρύση περίπου 25 μέρες πριν.Μήπως θα έπρεπε να είχε αποκατασταθεί η τάξη? Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις προσθέσει βιολογία τώρα ότι έγινε έγινε, μέτρα 2-3 μέρες ακόμα και αν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα βάλε αγγελία για βιολογία από χομπίστες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...