Jump to content

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

post-689-1141931615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται αυγά από κάποιο ψάρι.

Υπάρχει κάποιο ψάρι που να τα αερίζει ή να έχει γίνει επιθετικό προς τα υπόλοιπα.

Είναι εγκαταλελειμμένα? Τι ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% αυγά και μάλιστα αν έχεις μέσα στο ενυδρείο σου Σκαλάρια πρέπει να είναι δικά τους. Πες μας τι ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο σου να δούμε τι άλλο μπορεί να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% αυγά και μάλιστα αν έχεις μέσα στο ενυδρείο σου Σκαλάρια πρέπει να είναι δικά τους. Πες μας τι ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο σου να δούμε τι άλλο μπορεί να είναι.

14174[/snapback]

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ!

99,9% ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΑΡΟ-ΑΥΓΑ!

ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΑΛΙΑΡΙΑ ΕΧΩ,ΤΡΙΑ BEACON FISH ΚΑΙ ΔΥΟ ΓΑΤΟΨΑΡΑ.ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να βλέπεις 1 ή 2 σκαλάρια να φυλάνε τα αυγά.

Αν είναι 2 τότε είναι ζευγάρι. Αν είναι 1 τότε αυτό είναι το θυλικό και πιθανότατα τα αυγά δεν είναι γονημοποιημένα και 2-3 μέρες θα εξαφανιστούν-φαγωθούν. Αν είναι όμως γονιμοποιημένα τότε σε 48-72 ώρες θα αρχίσεις να βλέπεις στα αυγά να δημιουργούνται ουρίτσες. Αυτά θα είναι τα μικρά που σιγά σιγά δημιουργούνται. Κατόπιν θα αρχίσουν να κολυμπάνε αλλά μέχρι τότε τα λέμε βλέποντας την πορεία τους.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΙΑ ΣΚΑΛΙΑΡΙΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ .ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ.ΕΑΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΩΣΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΑ ΑΥΓΑ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα βγάλεις και να τα βάλεις σε ένα μικρό ενυδρείο 10-15 λίτρων τουλάχιστον με νερό από το ενυδρείο και methylen blue και αεραντλία και θερμοστάτη στους 28-29 βαθμους. Σε 3 μέρες το πολύ θα τα δείς να σκάνε από το αυγό όπως είπαμε πιο επάνω. Λογικά θα σου ξαναγεννήσει σε 10 μέρες.

Απλά προσπάθησε να δείς αν θα υπάρχει όχι μόνο το σκαλάρι που θα γεννάει αλλά και ατο αρσενικό που θα τα γονιμοποιεί. Τα αυγά αν δεν είναι γονιμοποιημένα θα τα δείς να γίνονται ασπρα μετά από 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΑ ΔΥΟ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑΝ ΤΑ ΑΥΓΑ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ .ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ .ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ...ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΥΓΑ Η ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταλάβεις αν τα δείς την ώρα που γεννάει το θυλικό.

Στο κάτω μέρος του θυλικού προεξέχει κάτι σαν σωλήνας που βγαίνουν τα αυγά ενώ το αρσενικό δεν το έχει και έχει ένα τριγωνικό άνοιγμα που γονιμοποιεί τα αυγά αμέσως μετά την γέννα τους από το θηλυκό.

Στο μικρό ενυδρείο θα βάλεις μόνο τα αυγά !!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε και καλος μπαμπας :hysterical:

:rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...