Jump to content

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΚΑΤΟΦΑΓΟΙ???


Vogias

Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Πριν καμια βδομαδα πηγα σε ενα πετ σοπ και ειδα κατι πολυ ωραια μικρα σχετικα (περιπου σαν δισκους :thumbup: ) ψαρακια!Ρωτησα τον πετσοπα και μου ειπε οτι λεγονται σκατοφαγοι!

Επειδη δεν τα εχω δει ουτε ακουσει σε καποιο site και θα ηθελα να δω τις ιδιοτητες τους αλλα και την συμπεριφορα τους, μηπως ξερει κανεις να μου πει πως λεγονται επιστιμονικα για να ψαξω να τους βρω???

Αν οχι καποιο link που να λεει για αυτα!!!

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλα το ick το εχουν για πρωινο...

:thumbup:

Αφού είναι υαφάλμυρου νερού θα έλεγα πως το ick μάλλον είναι δύσκολο να βλάψει αυτά τα ψάρια!

Εξάλλου το ick είναι μία ασθένεια η οποία προκύπτει από λάθος συνθήκες. Όλα τα ψάρια μπορούν να προσβληθούν από ick...

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά σε πρώτη φάση αυτό που έγραψες μου φαίνεται κουφό!

Link to comment
Share on other sites

Οι scatorhagus είναι πανέμορφα και κινητικά ψάρια, έχουν απίστευτη συμπεριφορά...

γεννιούνται στο γλυκό νερό και όταν ενηλικιωθούν ζουν στη θάλασσα.

Γίνονται αρκετά μεγάλα 30+ cm και αρέσκονται σε υψηλό ph 8.

Υπάρχουν 3 είδη σκατοφάγων.

Αν έχεις ΜΕΓΑΛΟ και υφάλμυρο ενυδρείο, στους συνιστώ ανεπιφύλακτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Αφού είναι υαφάλμυρου νερού θα έλεγα πως το ick μάλλον είναι δύσκολο να βλάψει αυτά τα ψάρια!

Εξάλλου το ick είναι μία ασθένεια η οποία προκύπτει από λάθος συνθήκες. Όλα τα ψάρια μπορούν να προσβληθούν από ick...

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά σε πρώτη φάση αυτό που έγραψες μου φαίνεται κουφό!

Γεια σου Νικο!!!

Ειχες ποτε τετοια ψαρια?Αν ναι πως ηταν η συμπεριφορα τους?

Φιλικα Γιωργος!

Link to comment
Share on other sites

Οι scatorhagus είναι πανέμορφα και κινητικά ψάρια, έχουν απίστευτη συμπεριφορά...

γεννιούνται στο γλυκό νερό και όταν ενηλικιωθούν ζουν στη θάλασσα.

Γίνονται αρκετά μεγάλα 30+ cm και αρέσκονται σε υψηλό ph 8.

Υπάρχουν 3 είδη σκατοφάγων.

Αν έχεις ΜΕΓΑΛΟ και υφάλμυρο ενυδρείο, στους συνιστώ ανεπιφύλακτα :thumbup:

ΑΑΑ!!!ΟΚ!!!

Οχι το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο 112 λτρ και με χαμηλο σχετικα PH γιατι εχω βαλει τυρφη στο φιλτρο!!!

Απλα ηθελα να ενημερωθω για αυτα τα ψαρια επειδη δεν τα ειχα ξαναδει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νικο!!!

Ειχες ποτε τετοια ψαρια?Αν ναι πως ηταν η συμπεριφορα τους?

Φιλικα Γιωργος!

Κάποτε είχα 2 αλλά ανακάλυψα πως το υψηλο pH είναι για άλλους... όχι για μένα :thumbup:

Υπερκινητικά ψαράκια, ζωηρά και πανέμορφα. Δεν παρατήρησα ποτέ επιθετική τάση προς τους συγκατοίκους τους. Επίσης σε μένα ποτέ δεν δικαιολόγησαν το όνομά τους... Όπως κάθε λογικό ον, έτρωγαν τροφούλα :thumbup:

Μεγάλη εμπειρία από αυτά τα ψάρια δεν έχω καθότι τα κράτησα 4-5 μήνες, οπότε μπορεί αυτά που σου λέω να έτυχαν συμπτωματικά σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

:(

Αφού είναι υαφάλμυρου νερού θα έλεγα πως το ick μάλλον είναι δύσκολο να βλάψει αυτά τα ψάρια!

Εξάλλου το ick είναι μία ασθένεια η οποία προκύπτει από λάθος συνθήκες. Όλα τα ψάρια μπορούν να προσβληθούν από ick...

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά σε πρώτη φάση αυτό που έγραψες μου φαίνεται κουφό!

Τα ψάρια που ειναι υφαλμυρα δεν τα επηρεάζει το ick..δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι φορείς αυτού???

Απ οσο ξέρω το ick δεν προκαλείται μόνο απο λάθος συνθήκες αλλα απο ενα σωρό παράγοντες...π.χ μπορεί να παρουσιαστεί σε ένα ψάρι οταν ταίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα..αν με διορθώσει κάποιος αλλά δε νομίζω αυτό που είπα να είναι κουφό..Δεν είναι ευκολο το στήσιμο και οι συντήρηση ενός υφάλμυρου ενυδρείου καθώς το ποσοστό κατόχων τους είναι ελάχιστό και η γνώση και εμπειρία μηδαμινή...puffers sebae και scat είναι πολύ ευάλλωτα σε αυτή τη νόσο και γνωρίζω αρκετά περιστατικά απο πρώτο χερί.

Πάντα φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

εγω απλως θα πω ,πως το μεγαλο προβλημα με τα υφαλμυρα ενυδρεια ειναι πως δεν υπαρχει συγκεκριμενος κανονας για την ποσοτητα του αλατος,και τουλαχιστον εγω προσωπικα καποια στιγμη που θελησα να ασχοληθω βρεθηκα σε εναν κικαιωνα διαφορετικων απαντησεων σχετικα με την ακριβεστατη ποσοτητα αλατος μεσα στο νερο,και μιλαω παντα για ιντερνετικη βιβλιογραφια .

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα τα συγκεκριμένα ψαράκια και τα έβγαλα άρον άρον γιατί αρέσκονται να βόσκουν,

μου είχαν τσακίσει όλα τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα τα συγκεκριμένα ψαράκια και τα έβγαλα άρον άρον γιατί αρέσκονται να βόσκουν,

μου είχαν τσακίσει όλα τα φυτά

μα και βεβαια.ειναι σουπερ φυτοφαγοι.

να φανταστεις οτι καθημερινα του εβαζα ενα μεγαλο φυλλο απο μαρουλι,και σε λιγες ωρες εμενε μονο το κοτσανι..!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...