Jump to content

Προβλήματα στρωσίματος - μάλλον


Recommended Posts

Κατά αρχήν γεια σας,

Είμαι απολύτως νέος στο hobby και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Εδώ και ένα μήνα έχω ένα ενυδρείο 120 λτ, ακολούθησα την διαδικασία στρωσίματος για 10 ημέρες και μετά σταδιακά έβαλα τα ψαράκια. Μάλλον όμως το παράκανα – αυτή την στιγμή έχω 8 ινδιανάκια, 2 πράσινα γατόψαρα, 3 guppy, 3 albino red, ένα ζευγάρι μονομάχους και ένα γλείφτη.

Ενώ όλες οι μετρήσεις πήγαιναν καλά, πριν από 3-4 μέρες και μετά από αλλαγή νερού, παρουσιάστηκε μια θολούρα στο νερό ενώ παράλληλα ανέβηκε το NO3 μεταξύ 3-5, ενώ το ΝΟ2 μένει σε καλά επίπεδα σύμφωνα με το stick.

Πρόσθεσα νέο φίλτρο (JBL – 120 Crystal κάτι), έχω κάνει δύο μέρες συνεχόμενες αλλαγές νερού, ενώ μείωσα και τα φαγητό, αλλά δεν βλέπω βελτίωση.

Παράλληλα χτες είδα τα guppy αρκετά νωχελικά σε σχέση με πριν.

Τι θα μπορούσα να κάνω????

P.S. το site είναι super.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες chchhypno στο AquaZone.

Οι 10 ημέρες είναι σύντομος χρόνος για να στρώσει ένα ενυδρείο εκτός και αν το 'μπόλιασες' με υλικά απο ήδη στρωμένο ενυδρείο, π.χ χαλίκι, νερό και βιολογικό υλικό όπως substrate ή siporax.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου για τις μετρήσεις το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει.

Στρωμένο θεωρείτε όταν μετρήσεις No2 και Αμμωνία 0. Για 10 ημέρες που τρέχει το ενυδρείο πράγματι το παράκανες.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις. Το καλύτερο απόλα είναι να δώσεις σε κάποιον τα ψαράκια σου μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου. Αν αυτό δεν γίνεται μέτρα καθημερινώς τα επίπεδα της αμμωνίας και των No2, ταίζε κάθε 2 μέρες όσο το δυνατόν λιγότερο και άλλαζε κάθε μέρα καμια 10αρια % νερό.

Αν έχεις και κάποιον να σου δώσει κάτι απο αυτά που σου λέω παράπανω ακόμα καλύτερα.

Αυτά έχω να πώ και δες τις θα προσθέσουν και οι υπόλοιποι μήπως και γλιτώσεις κάποιες απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες και απο μενα.

Οταν λες τα ΝΟ2 ειναι σε καλα επιπεδα,δηλαδη ποσο ειναι?Αν ειναι 0 εισαι μια χαρα.Μετρα και ΝΟ3 και πες μας.

Αν μπορεις να προμηθευτεις τεστ με σταγονες πολυ καλυτερα γιατι εχουν καλυτερα ακριβεια στη μετρηση απο τι τα τεστ με stik.

Το συγκεκριμενο φιλτρο δεν το ξερω αλλα η θολουρα μπορει να οφειλεται απο το φιλτρο που πολυ πιθανο να εχεις στο τερμα την ροη,θα ελεγα να την χαμηλωσεις.

Αν δεν εχει στρωσει το νερο σου η καλυτερη λυση ειναι να δανεισεις τα ψαρακια σου σε καποιο φιλο ή μπολιαζοντας το οπως ειπε ο SW1IXC.

Επισης θα ελεγα να διαβασεις ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Ο συνολικός χρόνος του ενυδρείου σε λειτουργία είναι 30 ημέρες – και έβαλα τα πρώτα ψαράκια (2 μονομάχους μετά από 10 μέρες στρωσίματος).

Το ΝΟ3 είναι 3 – 5, ενώ το ΝΟ2 κάτω από 20, όπως δείχνει το stick.

Η θολούρα δεν πρέπει να είναι από την ροή και το νερό δείχνει κιτρινοπράσινο.

Χρόνης :rockon:

Link to comment
Share on other sites

2 μονομάχους

14266[/snapback]

Ελπίζω να μην είναι και οι 2 αρσενικοί !!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος γι αυτες τις μετρησεις?Αν ναι κανε συχνες αλλαγες.

Οπως ειπα και πριν παρε καλυτερα τεστ σταγονες,θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

Ανεβασε μια φοτο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι είναι ζευγάρι :rockon:

Οκ - θα κάνω αυτά και βλέπουμε...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα θα φυγει οταν σταθεροποιηθουν οι τιμες σου.

λογικα προκειται για bacterial bloom..κανε αυτα που

σου ειπαν τα παιδια παραπανω και θα εισαι :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για να πούμε ότι ένα ενυδρείο έχει στρώσει και να ξεκινήσουμε σταδιακά να προσθέτουμε ψάρια, πρέπει η τιμή της αμμωνίας και των NO2 να είναι ΜΗΔΕΝ. Όταν λες ότι το stick σου μετράει κάτω από 20 ΝΟ2 πόσο κάτω είναι αυτό? Είναι κοντά στο μηδέν? Πάντως τιμή ΝΟ2 κάτω από 20 είναι πολύ! Επίσης πες μας και αν μετράς αμμωνία τι τιμή σου δίνει.

Για τη θολούρα: το νερό μπορεί να δείχνει κίτρινο από κάποιο ξύλο που μπορεί να έχεις βάλει μέσα. Έχεις βάλει? Πράσινο μπορεί να δείχνει αν σου έχει αναπτυχθεί πολύ άλγη. Έχεις άλγη?

Εγώ θα πρότεινα να ΜΗΝ βάλεις άλλα ψάρια μέσα, να ταίζεις λιγότερο, να κάνεις συχνές αλλαγές νερού μέχρι να μηδενιστούν αμμωνία και ΝΟ2 και οπωσδήποτε να πάρεις τεστ σε σταγόνες για να ξέρεις ακριβής τιμές στα πράγματα που μετράς. Γιατί άλλο είναι κάτω από 20 και άλλο 2 (παράδειγμα φέρνω).

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για να πούμε ότι ένα ενυδρείο έχει στρώσει και να ξεκινήσουμε σταδιακά να προσθέτουμε ψάρια, πρέπει η τιμή της αμμωνίας και των NO2 να είναι ΜΗΔΕΝ. Όταν λες ότι το stick σου μετράει κάτω από 20 ΝΟ2 πόσο κάτω είναι αυτό? Είναι κοντά στο μηδέν? Πάντως τιμή ΝΟ2 κάτω από 20 είναι πολύ! Επίσης πες μας και αν μετράς αμμωνία τι τιμή σου δίνει.

Για τη θολούρα: το νερό μπορεί να δείχνει κίτρινο από κάποιο ξύλο που μπορεί να έχεις βάλει μέσα. Έχεις βάλει? Πράσινο μπορεί να δείχνει αν σου έχει αναπτυχθεί πολύ άλγη. Έχεις άλγη?

Εγώ θα πρότεινα να ΜΗΝ βάλεις άλλα ψάρια μέσα, να ταίζεις λιγότερο, να κάνεις συχνές αλλαγές νερού μέχρι να μηδενιστούν αμμωνία και ΝΟ2 και οπωσδήποτε να πάρεις τεστ σε σταγόνες για να ξέρεις ακριβής τιμές στα πράγματα που μετράς. Γιατί άλλο είναι κάτω από 20 και άλλο 2 (παράδειγμα φέρνω).

14506[/snapback]

Λοιπόν, από ότι κατάλαβα η λύση είναι μετρήσεις με σταγόνες...

Μέχρι τώρα οι μετρήσεις ήταν με stick.

Η πρασινίλα από ότι καταλαβαίνω είναι άλγη - πως φέυγει αυτό??? - αφού τα ξύλα που έχω μέσα φάγαν πολύ βράσιμο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει το χρώμα κάνε μερικές συνεχόμενες αλλαγές νερού 30-40% και με τον καιρό, θα φύγει. Η πρασινίλα είναι πιο ανησυχητική από την κιτρινίλα που μάλλον προέρχεται από τα ξύλα. Καλό είναι τώρα στην αρχή να βάλεις και ένα στρώμα άνθρακα στο φίλτρο για να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...