Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ Malawi


Recommended Posts

Γεια σας και παλυ μου αρεσαν πολυ τα βιοτοπικα malawi και θα ηθελα να φτιαξω κι εγω ενα αλλα δεν γνωριζω τιποτα γιαυτο θα σας παραθεω τις παρακατω ερωτησεις

1) ποσα λιτρα θεορουντε καλα για ενα τετοιο ενυδρειο

2) τι πετρες ειναι αυτες που μπαινουν μεσα ποταμησιες βουνου περαζει αν ειναι ασβεστωλυθικες?

3) το υποστωμα ειναι αμμος? αν ναι ειναι θαλλασης η καποια ειδικη για ενυδρεια?

4) θα ηθελα να μου προτεινετε καποια ιδει ψαριων καθοτι παντελος ασχετος (να μην μεγαλονουν πολυ)

ελπιζω να μην σας ζαλυσα και να μου απαντησει καποιος χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλυ μου αρεσαν πολυ τα βιοτοπικα malawi και θα ηθελα να φτιαξω κι εγω ενα αλλα δεν γνωριζω τιποτα γιαυτο θα σας παραθεω τις παρακατω ερωτησεις

1) ποσα λιτρα θεορουντε καλα για ενα τετοιο ενυδρειο

2) τι πετρες ειναι αυτες που μπαινουν μεσα ποταμησιες βουνου περαζει αν ειναι ασβεστωλυθικες?

3) το υποστωμα ειναι αμμος? αν ναι ειναι θαλλασης η καποια ειδικη για ενυδρεια?

4) θα ηθελα να μου προτεινετε καποια ιδει ψαριων καθοτι παντελος ασχετος (να μην μεγαλονουν πολυ)

ελπιζω να μην σας ζαλυσα και να μου απαντησει καποιος χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Φιλε μου καλησπερα ! Λοιπον εισαι σε λαθος μερος κανε πισω και πηγαινε στο κιχλιδες --->αφρικης και θα δεις πολλα ποστ με συμβουλες βοηθεια και οτι χρειαστεις !

Καλη δουλεια και καλο διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλυ μου αρεσαν πολυ τα βιοτοπικα malawi και θα ηθελα να φτιαξω κι εγω ενα αλλα δεν γνωριζω τιποτα γιαυτο θα σας παραθεω τις παρακατω ερωτησεις

1) ποσα λιτρα θεορουντε καλα για ενα τετοιο ενυδρειο

2) τι πετρες ειναι αυτες που μπαινουν μεσα ποταμησιες βουνου περαζει αν ειναι ασβεστωλυθικες?

3) το υποστωμα ειναι αμμος? αν ναι ειναι θαλλασης η καποια ειδικη για ενυδρεια?

4) θα ηθελα να μου προτεινετε καποια ιδει ψαριων καθοτι παντελος ασχετος (να μην μεγαλονουν πολυ)

ελπιζω να μην σας ζαλυσα και να μου απαντησει καποιος χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

1) Οσο περισσοτερα λιτρα τοσο το καλυτερο.2) Οι πετρες πρεπει να ειναι ασβεστολιθικες για να ανεβασουν τη σκληροτητα.3) Το υποστρωμα πρεπει να ειναι αμμος γιατι οι αφρικανες σκαβουν πολυ.4) Τα mbuna δεν μεγαλωνουν παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου παλικαρε και απο μενα οι πετρες ειναι καλο να ειναι ασβεστολιθικεςγιατι θελουν πολυ σκληρα νερα αυτα τα ψαρια.και ετσι οι πετρες θα σε βοηθησουν.σχεδον ολες οι πετρες της θαλασσας ειναι .αυτο βεβαια μπορεις να το δοκιμασεις με ξυδι η στο aquaforte an αφρισουν ειναι ασβετολιθικες.υποστρομα τι εννοεις?μονο αμμο χρειαζονται οχι υποστρομα δεν προκειται να βαλεις φυτα με αυτα τα ιδη παρα μονο καμια βαλισνερια η οποια ειναι ευκολη μην σε ανησυχει.γενικα το τοπιο τους ειναι μονο πετρες και( αλγη) πρασιναδα πανω στις πετρες.χρειαζεται αρκετες πετρες να ξερεις ωστε να υπαρχουν πολλες κρυψωνες και για τα μικρα.πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος στο στησιμο του ενυδρειου.κοιτα σιγουρα οσο μεγαλυτερο τοσο τοκαλυτερο αλλα σιγουρα να ξερεις θελουν μηκκος πανω απο ενα μετρο καλα ειναι 1,5 μια χαρα θελουν χωρο για κολυμπι.καταλαβες?εκτος αν ασχοληθεις με νανοκιχλιδες οι οποιες και με ενα 60 λιτρο η ενα 120 λιτρα εισαι μμια χαρα.αν θελεις κατι αλλο ρωτησε?

Link to comment
Share on other sites

κατι που ξεχασα οπως ειπα μονο αμμο.κοιτα καλο ειναι να ειναι ενυδρειακη σιγουρα αλλα αν θελεις ειναι δικη σου επιλογη μπορεις να βαλεις και απο θαλασσα καλη αμμο αλλα πολυ καλο πλυσιμο και βρασιμο ..αρκετες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...