Jump to content

2-3 ερωτησεις


Recommended Posts

γεια σας παιδια βασικα καλημερα να ρωτησω κατι εχθες που εκανα μετρισεις ενω εχουν περασει 10 μερες απο την λειτουργεια του ενυδρειου στρωνω με μπολι εχω 2 ψαρακια μεσα για να κρατανε την βιοολογια.εχω τιμες μετα απο 10 μερες αμωνια=0 no2=0 no3=0 kai σκληροτητες kh=10 kai gh =20 περιπου.αλλαγη εκανα εχθες την πρωτη εκανα 30% και εβαλα μονο αντιχλωριο οπως πρεπει.οι μετρισεις εγιναν πριν την αλλαγη.

1) ολα πανε καλα?να μην ανυσυχω που ολα σχεδον ειναι ιδια με της βρυσης.

2)ειναι λογικο να μην ξεκολησουν απο το μηδεν ολα ουτε τα νιτρικα μου εχω και αληθινα φυτα μεσα μονο 3-4.

3)η μεγαλη διαφορα kh kai gh να μην ανυσηχω ειναι οκ?ειναι λογικες τιμεες?δεν νομιζω να κανω κατι λαθος στις μετρησεις ειμαι πολυ προσεχτικος και τηρω τις οδηγιες.ειμαι απο δραμα.σας παρακαλω βοηθεια.απο αυριο θα βαλω μαλλον αλλα 2-3 ψαρακια.το ιδιο και την αλλη εβδομαδα.καταλαβατε/.?

αν πρεπει να μεταφερθει τ θεμα στου γλυκου νερου αρχαριοι τοτε συγνωμη αν εκανα λαθος και το εγραψα εδω .σας ευχαριστω ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα

Ποτε αρχησες να κανεις μετρησεις?

Ειδες καποια τιμη να ανεβενει αν οχι υπαρχει πιθανοτητα να μην εχει ξεκινησει ο κυκλος του νερου οποτε και δεν θα πρεπει να βιαστεις βαζοντας αλλα ψαρια.

Επισης εκτιμω οτι βιαστηκες να κανεις αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

αφου φιλος πρεπει να κανω την εβδομαδιαια αλλαγη 30% επειδη στρωνω με μπολι λογικα παει καλα ο κυκλος αλλα ολα γιατι ειναι μηδεν μετα απο 10 μερες?σημερα ξαναεκανα μετρισεις και ειχα αμωνια επιτελουσ αλλα απο 0-0,25 καθολου σχεδον εκει θα την κρατησω.φενεται αυτος που μου εδωσε την βιολογια ηταν πολλα και γερα τα βακτηρια ειλικρινα λες και δουλευουν ολα ρολοι.λες και ειναι στρωμενο.(ειναι σχεδον)ειχα ρωτισει αν πρεπει να κανω αλλαγη και μου ειπαν ναι.γι αυτο εκανα.ολα καλα πιστευω. το νερο κρυσταλο.2 ψαρακια εχει μονο μεσα και ταιζω καθε μερα λιγο ετσι κραταω την βιολογια την αλλη βδομαδα θα βαλω αλλα 2-3 ψαρακια.σιγα σιγα.αν κανω κατι λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

το οτι σημερα εχεις αμωνια σημενει οτι τωρα ξεκιναει ο κυκλος στην θεση σου δεν θα εβαζα αλλα ψαρια μεχρι αμωνια και νιτριτις να γινουν μηδεν

θα μπορουσες να αγορασεις βακτηρια τα οποια θα επιτανχυνουν την διαδικασια

το στρες ζαιμ της ΑΡΙ ειναι συμπαθεστατο προιον για αυτη τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

αφου στρωνω με μπολι το οποιο θα επιταχυνει την διαδικασια .με μπολι αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι σημαινει οτι ειναι περιπου στρωμενο το ενυδρειο σου.ατομα μου ειπαν οτι μπορω να βαλω ψαρακια και να κραταω την αμμωνια στο 0 απλα εγω ανησυχησα λιγο γιατι ολα μοιαζουν με της βρυσης μεχρι και τα φυτα τα αληθινα που εχω τα νιτρικα μηδεν και αυτα τι να πω θα σου πω νεοτερα οταν ξαναμεετρησω.ολα καλα μεχρι στιγμης.οκ ισως να μην βαλω αλλα ψαρακια αλλα εχω μεσα μονο 2-3 οχι αλλα.σε ευχαριστω παλικαρε,για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

ποιος αλλος τι..???

εχεις κανει τεστ αμμωνιας-νιτρωδων και νιτρικων για να ξερεις τι γινεται..?

διαβασε και λιγο εδω μεσα και μην τα περιμενεις ολα ετοιμα....

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΕΣ που γραφω στο αρχικο μου μηνμα φιλε μου shadow το μονο που αλλαξε καπως ηταν η αμμωνια πηγε στα 0,25 τα αλλα ακινητα ολα διαβασε αν θελεις το αρχικο μου μνμα και αν μπορεις και θελεις λυσε μου τις αποριες ευχαριστω να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πρόσθεσες άλλα ψάρια κοίτα καθημερινά την αμμωνία και αν δεις οτι ανεβαίνει συνέχεια σημαίνει οτι τώρα αρχίζει ο κύκλος σου και ρίχνε και sera nitrivec να βοηθήσεις την βιολογία σου...

Link to comment
Share on other sites

στρωνω με μπολι και αυτη τη στιγμη εχω μεσα7-8 ψαρακια μικρα.προσπαω να ειναι μηδεν ολα αλλα γιατι να ειναι μηδεν και τα νιτρικα και η σκληροτητα μου γιατι να εχει τοσο διαφορα gh me kh. εσυ δηλαδη πιστευεις οτι δν ξεκινησε ο κυκλος περασαν καμια 15 αρια μερες ειναι δυνατον?νομιζω οτι με το μπολι κατι αλλο παιζει τι να πω ασε εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν επιασε το μπολι?

..μηπως απετυχε και η λοβοτομη...? :(
Link to comment
Share on other sites

κλαζ δεν σε καταλαβαινω saverock λες υπαρχει τετοια περιπτωση??το θεωρω κατα την αποψη μου λιγο αδυνατον .ειλικρινα το μπολι ηταν απ ατομο που ετρεχε πολυ καιρο το ενυδρειο και πηρα ολη την βρομια απο το φιλτρο του.απλα δεν καταλαβαινω γιατι ολα ειναι σαν της βρυσης και δεν ξεκολλανε απο το μηδεν για την διαφορα της σκληροτητας να μην ανυσηχω ολα οκ?

βασικα σημερα που μετρησα εχει μια 2 μερες μονο που η αμμωνια εκανε πολυ ελαχιστη κινηση στο 0,25 με το ζορι ομως εχουν περασει σιγουρα 15 μερες απο την μερα της εκκιινησης και μπολιασματος.οσο για την αμμωνια λογικο αφου εχω βαλει μεσα λιγα ψαρακια πλεον οπως μου ειπαν.λιγα.

σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο κανα μισαωρο το πολυ μια ωρα αρα ολα καλα.και τ ο ενυδρειο ηταν ηδη στους 25 βαθμους σιγουρα,ευχαριστω για το ενδαφερον σου.

Link to comment
Share on other sites

στρωνω με μπολι και αυτη τη στιγμη εχω μεσα7-8 ψαρακια μικρα.προσπαω να ειναι μηδεν ολα αλλα γιατι να ειναι μηδεν και τα νιτρικα και η σκληροτητα μου γιατι να εχει τοσο διαφορα gh me kh. εσυ δηλαδη πιστευεις οτι δν ξεκινησε ο κυκλος περασαν καμια 15 αρια μερες ειναι δυνατον?νομιζω οτι με το μπολι κατι αλλο παιζει τι να πω ασε εχω μπερδευτει.

Εμενα παντως με εχεις μπερδεψει. :( Ειναι απολυτα φυσιολογικο να αρχισουν να ανεβαινουν οι τιμες αφου το ενυδρειο προσπαθει να στρωσει. Τι περιεργο βλεπεις στις σκληροτητες; Περιμενες να εχεις ΚΗ και GH ιδιο; :thumbup: Για γραψε παλι αναλυτικα ολες τις πιο προσφατες σου μετρησεις (PH, KH, GH, NH4, NO2, NO3).- :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

στρωνω με μπολι και αυτη τη στιγμη εχω μεσα7-8 ψαρακια μικρα.προσπαω να ειναι μηδεν ολα αλλα γιατι να ειναι μηδεν και τα νιτρικα και η σκληροτητα μου γιατι να εχει τοσο διαφορα gh me kh. εσυ δηλαδη πιστευεις οτι δν ξεκινησε ο κυκλος περασαν καμια 15 αρια μερες ειναι δυνατον?νομιζω οτι με το μπολι κατι αλλο παιζει τι να πω ασε εχω μπερδευτει.

Καποιος πιο πανω σου εγραψε να μην βαλεις αλλα ψαρια, οταν ειχες μεσα μονο 2. Γιατι δεν τον ακουσες; :hysterical: Ο κυκλος μπορει να σου παρει περισσοτερο απο μηνα, μεχρι τοτε διαβασε πολυ στο τμημα για τους αρχαριους, ωστε να βρεις τις απαντησεις που ζητας. Και καποιοι αλλοι το εκαναν αυτο πριν απο σενα, οποτε θα τα βρεις ολα ετοιμα εκει.- :(

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΩΝΙΑ =Ο - 0,25

NO2=0

NO3=0-5

ΣΗΜΕΡΑ εγιναν μετρισεις.

APLA ρωτησα αν πρεπει να ανησυχω επειδη εχω μεγαλη διαφορα kh me gh ayto εγραψα και στο πρωτο αρχικο μου μνμα.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος πιο πανω σου εγραψε να μην βαλεις αλλα ψαρια, οταν ειχες μεσα μονο 2. Γιατι δεν τον ακουσες; :hysterical: Ο κυκλος μπορει να σου παρει περισσοτερο απο μηνα, μεχρι τοτε διαβασε πολυ στο τμημα για τους αρχαριους, ωστε να βρεις τις απαντησεις που ζητας. Και καποιοι αλλοι το εκαναν αυτο πριν απο σενα, οποτε θα τα βρεις ολα ετοιμα εκει.- :(

τωρα τι κανω δηλ οκ ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σε εκνευρισα για καποιο λογο, εχω μεσα 8 ψαρακια αρσενικα γκαπυ μονο.αρα τωρα προσπαθω να εχω παντα αμμωνια μονο 0-0,25 καιποτε θα καταλαβω ομως οτι τελειωσε ο κυκλος συγνωμη αλλλα εχω μπερδευτει μαλλον τωρα ομως εχω κανει μ@ χαζομαρα που εχω ψαρακια μεσα τωρα τι κανω .. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Μολις διαπιστωσα οτι εχεις ανοιξει 2 φορες το ιδιο θεμα. Το αλλο μαλιστα εγινε .............τεραστιο.

2. Θα πρεπει, οπως ηδη σου προτεινα, να στρωθεις στο διαβασμα για να βρεις τις απαντησεις που ζητας.

3. Δεν με εκνευρισες και αναρωτιεμαι πως και που θα μπορουσες να το κανεις. :hysterical:

4. Για να τα πω συνοπτικα (χωρις να γλυτωσεις το διαβασμα). Οι μετρησεις χωριζονται σε δυο τμηματα. Το ενα η ποιοτητα του νερου απο πλευρας "τοξικοτητας" για τα ψαρια, δηλαδη NH4, NO 2, NO3, PO4. Το αλλο οι "συνθηκες", δηλαδη ΡΗ, ΚΗ, GH, TDS. Ξαναλεω οτι ειναι συνοπτικα για να παρεις μια πρωτη ιδεα. Λοιπον το νερο ΔΕΝ ειναι συνηθες να εχει KH (ανθρακικη σκληροτητα) και GH (γενικη σκληροτητα) ιδια. Διαβασε περισσοτερα εκει που σου προτεινα. Παμε τωρα στο στρωσιμο του ενυδρειου. Οταν αρχιζει ο κυκλος πρωτα ανεβαζει την αμμωνια (ΝΗ4) που πολυ τοξικη για τα ψαρια, ακολουθει το ΝΟ2 που ειναι λιγοτερο τοξικο και τελος Το ΝΟ3. Το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο Οταν εχεις μηδενικες ενδειξεις στα δυο πρωτα, που σημαινει οτι εγινε η μετατροπη που περιμμενες. Ξαναλεω τριτη φορα αυτο ειναι πολυ "χονδρικα" γραμμενο. Το νερο το φιαχνουμε αναλογα με τις αναγκες/απαιτησεις τους ειδους (η των ειδων) που θα φιλοξενισουμε. Γι'αυτο ελεγχουμε τα ψαρια που μας αρεσουν και θα αγορασουμε αν συνδιαζονται, πριν κανουμε καμμια βλακεια. Διαβασε και θα λυσεις ολες τις αποριες σου, γιατι τις ειχαν αλλοι πριν απο σενα. Δεν απαντανε ολοι σε ολα τα θεματα και δεν ειναι ολοι με τον υπολογιστη ολοκληρη τη μερα μπροστα τους. Το βασικοτερο ειναι οτι πρπει να μαθεις τα βηματα για να μπορεις αργοτερα να δινεις λυση στα προβληματα σου, γιατι με το να ανοιξεις νεο θεμα δεν σημαινει οτι θα παρεις σωστες απαντησεις, ουτε οτι θα σωθεις την ωρα που θα το χρειαζεσαι. Απλα θα εχεις μια επιλεον ευκαιρια.- :(

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

ναι discus fun εχεισ δικιο και τα εχω διαβασει αυτα που λες ηταν τα πρωτα που διαβασα πριν 5 μηνες σε ευαχριστω πολυ αλλα τωρα τι κανω εγω εβαλα μπολι και μετα απο μια μερα 2-3 ψαρακια για να κρατησουν την βιολογια μετα απο μια βδομαδα προσθεσα ακομη λιγα οπως μου ειχαν πει γιατι δεν κανει αποτομα.εγω εδω και 15 μερες + εχω ολα μηδεν .σημερα ξεκολησε με το ζορι η αμωνια μοναχα εγινε 0,25 ουτε και τα no3 einai περιπου στο 5.

οσο για την σκληροτητα γνωριζω αυτα που λες δεν ειπα να ειναι τα ιδια φυσικα απλα υπαρχουν αλλου τετοιες τιμες στην ελλαδα εχω διαφορα μεγαλουτσικη δες το αρχικο μου μνμα και ρωτησα απλα αν πρεπει να ανησυχω η μηπως κατι συμβαινει με καταλαβες? δεν ετυχε να διαβασω καπου τοση διαφορα οπως βρυσης.καταλαβες.χωρις να παρεμβω.σε ευχαριστω πολυ συγνωμη αν σε κουρασα.\

δεν θελω να εκνευρισω καενεναν δεν υπαρχει λογος.γι αυτο το ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...