Jump to content

Διαδικασια φυτεματος ενυδρειου...


Recommended Posts

Αφου καταφερω να 'διωξω' τα θηρια που εχω βαλει κ αγγελια το ενυδρειο θα αδειασει ολο....θα στρωθει για αρχη με λευκη αμμο κ θα φυτευτει....αφου λυσουμε τις αποριες μου για την 'υδρο-γεωπονικη' :(

θα προχωρισουμε κ στους κατοικους που θα μπουν εκει μεσα!

το ενυδρειο εχει διαστασεις 1,50 *50 * 65

1) Τι αμμο θα χρησιμοποιησω?!

2) Θα χρειαστω υποστρωμα!?

3) Τι θα χρειαστω επιπλεον? (υγρα-λυπανση κτλ)

4) θελω προτασεις για 'ευκολα φυτα'...

5) Τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω το καλοκαιρι που θα μεινει μονο του για 2 μηνες!?( με τα φυτα εννοω..τα υπολοιπα ειναι οκ...)

γενικοτερα κανενα λινκ που να περιγραφει την ολη κατασταση θα βοηθουσε αρκετα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κανε αναζητηση εδω μεσα.υπαρχουν ηδη εκατονταδες λινκ..

αμμο,ψιλη λευκη χαλαζιακη...

υποστρωμα αν θελεις μπορεις να βαλεις καποιας μορφης φυλλοχωμα η λατεριτη που διαρκει επισης πολυ.

απο λιπανση,ταμπλετες βυθου και καλο θα ειναι να εχεις την ''ιερη 3αδα'' της σιτσεμ.

flourish

potassium

iron

απο φυτα,κρυπτοκορινες,βαλισνεριες,ανουμπιες,μικροσορουμ πτεροπους,εχινοδωρους κλπ..

τα προβληματα του καλοκαιριου ειναι αρκετα,με βασικο αυτο της εξατμισης του νερου..

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι θα τα επιβλεπει ενας γνωστος μια φορα την βδομαδα οποτε δεν τρεχει...

μου ειπαν να μην βαλω υποστρωμα με την προφαση οτι σε λιγο καιρο θα ειναι αχρηστο κ πολυ δυσκολο να αλλαχτει ολο εφοσον το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο.... καπου σε καποιο ποστ ειδα που ελεγαν για λιπασμα τις jbl(αν δεν κανω λαθος) που ειναι μικρα μπαλακια τα οποια βαζουμε διπλα στις ριζες ανα καποιους μηνες......(?)

flourish,potassium,iron=προσθετα υγρα ετσι?!

γενικοτερα χρησιμοποιω ιχνοστοιχεια τις seachem(ciclid trace) για τα ψαρια μου...αυτα βοηθουν κ τα φυτα !?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα στα φυτα ξεχωρισα σαν πρωτες επιλογες τα εξης:

1) Vesicularia dubyana, Littorella uniflora

2)! Nymphaea pubescens

3) Alternanthera reineckii "roseafolia" (Pink)

4) Ceratophyllum demersum 'Foxtail'

5) Rotala rotundifolia (red)

6)! Ludwigia repens ''Rubin''

7) Ludwigia repens

8) Proserpinaca palustris ''Cuba''

9) Bacopa australis

10) Hygrophila polysperma 'Rosanervig'

11) Echinodorus 'Rubin'

12) Anubias barteri var. barteri

Ποιος θα ηταν ενας νορμαλ αριθμος ειδων-φυτων για τις διαστασεις του ενυδρειου μου?!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο απλο.

βλεπω οτι εχεις επιλεξει πχ λουντβιγιες μαζι με καποια ανθεκτικα φυτα..

σε αυτο το θηριο τι φωτισμο εχεις..?

και τα 65cm ειναι το υψος του ενυδρειου..?αν ναι τοτε δυσκολευουνε τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

ναι το 65 ειναι υψος....εχω 4 λαμπες...τις sera... μια μπλε, μια tropic sun κ 2 day light...βεβαια τωρα που δεν εχω φυτα δεν τις λειτουργω ολες.... παντως ο προηγουμενος κατοχος του ενυδρειου μου ειπε οτι δεν ειχε προβλημα με τον φωτισμο...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που σου προτεινα παραπανω ειναι τα ιδανικα,για το υψος και τις λαμπες σου....

αν ειχες τ5 λαμπες σαφως θα ηταν καλυτερα τα πραγματα για καποιο απο τα φυτα που ποσταρες παραπανω.

αλλα με 65 υψος ο πιο καταλληλος φωτισμος για ενα φουλ φυτεμενο και με οτι φυτα θελεις ειναι ο φωτισμος με λαμπες μεταλλου....

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλαξω τις λαμπες πιστευω ειναι οτι ευκολοτερο! κ εφοσον μου λετε οτι χρειαζεται θα το κανω...! οι μονες δυσκολειες του θεματος ειναι δλδ ο φωτισμος κ η λυπανση!? κ αν ναι....εφοσον αλλαξω τις λαμπες,χρησιμοποιησω τα υγρα seachem που ειπατε κ παρω κ καποιο προσθετο λιπασμα ειμαι οκ?!

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλαξω τις λαμπες πιστευω ειναι οτι ευκολοτερο! κ εφοσον μου λετε οτι χρειαζεται θα το κανω...! οι μονες δυσκολειες του θεματος ειναι δλδ ο φωτισμος κ η λυπανση!? κ αν ναι....εφοσον αλλαξω τις λαμπες,χρησιμοποιησω τα υγρα seachem που ειπατε κ παρω κ καποιο προσθετο λιπασμα ειμαι οκ?!

ευκολοτερο...μμμ εξαρταται.αν θα πας σε λυσεις του τ5 ναι ειναι ευκολο.

δυστυχως για μεταλλου θα χρειαστεις αλλη κατασκευη-φωτιστικο γιατι δεν εχουν καμμια σχεση η μια κατηγορια με την αλλη.

αν μιλαμε τωρα για τη λιπανση,αν μεινεις σε ευκολα φυτα τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα.

αλλαγες νερου εβδομαδιαιες με χρηση αντιχλωριου,λιγα ζουμια,καμμια παστιλια και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

That sounds nice!! (οσο αφορα την λυπανση!)

που μπορω να δω κ τα 2 ειδη απ'τις λαμπες που περιγραφετε ?

γιατι δεν εχω καταλαβει την διαφορα....

εβδομαδιαιες αλλαγες? πιστευα οτι εφοσον τα φυτα θα 'φιλτραρουν΄ κ αυτα λιγο το νερο ισως να μπορουσα να τις αραιωσω λιγο αλλα μαλλον οχι ε?!

αντιχλωριο βαζω εφοσον κανω αλλαγη με νερο βρυσης ετσι?! εαν με αποσταγμενο οχι?!

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για απιονισμενο μεσω του φιλτρου της αντιστροφης οσμωσης,αυτο εχει να κανει περισσοτερο με τα ψαρια που θα βαλεις παρα με τα φυτα.

οσο για τις διαφορες και τα διαφορα φωτιστικα σωματα,ψαξε και εδω μεσα,ψαξε και στο google.θα βρεις πολυ υλικο για να παρεις μια αρχικη ιδεα.

χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα,και η συμβουλη μου ειναι να αρχισεις αμμεσα το διαβασμα.

ΕΔΩ και

ΕΔΩ και

ΕΔΩ

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ. :(

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια μιατια προς το παρων κ μου λυθηκαν πολλες απορειες...!! :(

δεν καταφερα να το διαβασω ολο :thumbup: , καμια περιληψη ολου αυτου δεν παιζει !?!?!?! :D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θα υπαρξει προβλημα αν δεν βγαλω ολο το χαλικι?!?! ετσι ωστε αντι για 4, τσουβαλακια αμμο, χρειαστω 3 ή ακομα κ 2?!Εχουμε κ οικονομικη κριση οχι τπτ αλλο !!! βασικα ο τυπος στο καταστημα μου το ειπε γιατι δεν ειχε αλλη αμμο ! ! ! στην αρχη βεβαια προσπαθουσε ντε κ καλα μου πει να παρω κ υποστρωμα...κ στο τελος μου ειπε απλα να μην βγαλω ολο το χαλικι...

κ τωρα μια ερωτηση φωτια!!!:

Η ΓΝΩΣΤΗ ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ(ΣΕΡΑ ΣΙΠΟΡΑΞ)?!!!!!!!!!!!!!!!!!!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να μου στειλει ενα λινκ για να διβασω για το co2?! το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο κ εφοσον λεω να το φυτεψω αρκετα θα το χρειαστω σιγουρα...εχω κοιταξει λιγα πραγματα σε διαφορα ποστ αλλα δεν εβγαλα ακρη γιατι ο καθενας εχει κ διαφορετικο, σε απαιτησεις, ενυδρειο!! :(

πχ με το sera CO2 fertilization system - external valve ειμαι οκ?! (το ειδα στο σιτε της sera αλλα δεν βλεπω τιμη καπου!) γνωριζει καποιος?!!??

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να μου στειλει ενα λινκ για να διβασω για το co2?! το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο κ εφοσον λεω να το φυτεψω αρκετα θα το χρειαστω σιγουρα...εχω κοιταξει λιγα πραγματα σε διαφορα ποστ αλλα δεν εβγαλα ακρη γιατι ο καθενας εχει κ διαφορετικο, σε απαιτησεις, ενυδρειο!! :(

πχ με το sera CO2 fertilization system - external valve ειμαι οκ?! (το ειδα στο σιτε της sera αλλα δεν βλεπω τιμη καπου!) γνωριζει καποιος?!!??

μπουκαλα,μανομετρο μετρητη φυσσαλιδων,διαχυτηρα.αν πας και παρακατω θα χρειαστεις ηλεκτρομανητικη βαλβιδα και πεχα κοντρολερ.
Link to comment
Share on other sites

Ρed bellie ή ζωοτοκα θα μπουν στο ενυδρειο...Δεν ειμαι κ τοσο σιγουρος ακομα!

Για το co2, πεχα κοντρολερ θα παρω στην πορεια...η ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα τι ειναι κ που την βρησκω?! βρηκα μια αγγελια που δινει τα εξης:

φιάλη 2kgs,διπλά μανόμετρα, bubble counter , και διαχυτηρα Eheim... μεταχειρισμενη ενα μηνα (70ε)... εσεις τι λετε?!

Link to comment
Share on other sites

αν σας κουρασα μπορειτε να μου πειτε απλα με ενα ναι η οχι αν συμφερει η αγγελια?!

Δεν νομίζω πως κούρασες, αλλά θα σε συμβούλευά να ρίξεις και μία γύρα στα on-line μαγαζιά να δεις ρτί παίζει γενικώς από τιμές και να βγάλεις κι εσύ τα συμπεράσματά σου.

Η αγγελία που αναφέρεις μου ακούγεται αρκετά καλή...

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα απλα μπερδευτικα γιατι απο οτι καταλαβα ή το περνεις ετοιμο ολο το συστημα κ δινεις 200 250 ή κ παραπανω ευροπουλα ή τα συλλεγεις ολα μονο σου απο εδω κ απο εκει κ σου παει γυρω στο 150 αρι?!

τεσπα....αυριο θα παω καρφι εκει (την μπουκαλα την γεμιζουν σε ολα τα πετ σοπ!?)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οι μπουκαλες γεμιζουν σε μαγαζια με πυροσβεστικα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις σχετικα με co2...

1) Το πεχα κοντρολερ το χρειαζομαι για να αποφυγω το να κανω τεστακια καθε βδομαδα πχ?!

2) Η ηλεκτρομαγνιτικη βαλβιδα που χρειαζεται?!

3) θα τα χρειαστω(αυτα τα 2) στο ενυδρειο μου?!

4) Το bouble counter ειναι αυτο ?

5) την φιαλη την κλεινουμε το βραδυ κ την ανοιγουμε μαζι με τα φωτα το πρωι ή το αντιστροφο!?

6) απο την στιγμη που την γεμισω(την φιαλη)συνδεω τα σωληνακια(αλφαδολαστοιχα η οτι ειναι τελος παντων) στο αντιστοιχο μερος,την βαζω οπου θελω(διαχυτηρας μεσα στο ενυδρειο,μπουκαλα στο ντουλαπι κτλ) κ ανοιγω την βανα?!

(sorry αν σας εχω κουρασει με αυτο, αλλα λινκ που να τα γραφει ολα, δεν εχω βρει,ή μαλλον κατι που να βγαλω ακρη)

post-5778-1234713723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...