Jump to content

Ανοικτό ενυδρειο...


Recommended Posts

όσο αφελής και αν φαίνεται η ερώτηση ξέρω οτί θα με βοηθήσετε...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα με το γεγονός οτί δεν έχω καπάκι στο ενυδρείο...

Είναι 120*60*60 (το έφτιαξα εγώ με την καθοδήγηση ενος πουέχει φτιάξει αρκετά) και το λειτουργω στα 360 λίτρα...

Η εξάτμιση βέβαια είναι αρκετά μεγάλη αλλά λόγω κανονικών αλλαγών κάθε 10 μέρες δεν με προβληματίζει...

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν το αφήσω ανοικτο(το λειτουργώ τώρα πάνω από 5 μήνες χωρίς πρόβλημα) γιατι κατα τα άλλα δεν μου φαίνεται ουτε άςχημο ούτε μη λειτουργικό...

Απλά με προβληματίζει η σκόνη και τα ντουμάνια από τα τσιγάρα κάποια βράδια...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ενα συμπλήρωνες και πιο συχνά το εξατμηζόμενο νερό (χωρίς να αλάζεις τις παραμέτρους του νερού) τότε σίγουρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Τα ενυδρεία (550 και 250 λτ) μου λειτουργούν χωρίς καπάκι εδώ και 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα (και δυστυχώς με πολλά τσιγάρα τριγύρο) :(

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

την εξατμιση πως την αναπληρωνεις..εννοω με τι νερο..?

χρησιμοποιεις α/ο?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως στην κρήτη το νερό είναι πολύ σκληρό και με την τύρφη εκτός του ότι δεν είχα και τα καλύτερα αποτελέσματα το χρώμα του νερού ήταν αδιανόητο(για εμένα τουλάχιστον), αναγκαστηκα να πάρω α/ο και να το αραιώνω με νερό βρύσης για να έχω τις τιμές που θέλω..

Link to comment
Share on other sites

μα ετσι κι αλλιως η αναπληρωση νερου πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ με νερο ααπο α/ο καθως στην πορεια να συμπληρωνεις το νερο της εξατμισης απο τη βρυση το νερο σου θα γινει σουπερ σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

μα ετσι κι αλλιως η αναπληρωση νερου πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ με νερο ααπο α/ο καθως στην πορεια να συμπληρωνεις το νερο της εξατμισης απο τη βρυση το νερο σου θα γινει σουπερ σκληρο.

:(:hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αναπλήρωση νερού κάνω μαζί με την κανονική αλλαγή νερου...

(Αν δεν εξηγώ κατι καλά πείτε μου)

Το νερο που βάζω σε καθε αλλαγή είναι χαρμάνι βρύσης α/ο με τιμές pH 7-7.5 και gH 9-10.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιστικά...

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείτε... Νερο δεν συμπληρώνω κάθε μέρα.

Η στάθμη κατεβαίνει γύρω στους 4 πόντους σε 10 μέρες και όταν κάνω την κανονική μου αλλαγή συμπληρώνω αυτούς τους 4 ποντους...

Link to comment
Share on other sites

η αναπληρωση του νερου δεν εχει να κανει με τις αλλαγες νερου.

η αναπληρωση πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ με νερο απο α/ο,αλλιως σιγα-σιγα μεταβαλεις την ολικη σκληροτητα του νερου σου και κατ'επεκταση θα γεμιζεις αλατα...

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά πέρα από το σόκ χαίρομαι που από άσχετο θέμα διαπίστωσά τέτοιο λάθος και για μια ακόμη φορα νιωθω τυχερός που ανακάλυψα το φορουμ...

Την διαδικασία αυτή μου την είπαν και την ακολουθούσα όλο αυτό τον καιρό χωρίς να αλλάξει κάτι στις τιμές...

Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιο λινκ για σωστη χρήση α/ο να μου πείτε...

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα λεγεται aquarix και το κατεβαζεις trial απο το ιντερνετ.(μεσω του google κανεις την αναζητηση).

ακομη και να ληξει ομως κανεις την δουλεια σου μια χαρα..

ειναι ευχρηστο πολυ και σου δειχνει ακριβως ποσο νερο βρυσης και οσμωσης χρειαζεται να μιξαρεις για την αλλαγη νερου σου.

επαναλαμβανω ομως πως την αναπληρωση την κανεις οταν διαπιστωσεις οτι εχει πεσει η σταθμη του νερου και οχι οταν κανεις αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

klaz πραγματικά φαντάζομαι οτι σε κουράζω αλλά επειδή σιγά-σιγα καταλαβαίνω τι εννοείς...

το νερο που εξατμίζεται το συμπληρώνω μονο απο α/ο επειδη όλα τα ιοντα έχουν μείνει στο υπόλοιπο νερο

ενω το νερό της κανονικής αλλαγής απο την ανάμιξη α/ο και βρύσης...

ανεξάρτητες διαδικασίες.

μήπως οπότε θα ήταν καλύτερο πριν την κανονική αλλαγη να συμπληρώνω με σκετο α/ο και μετα να κάνω την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

μήπως οπότε θα ήταν καλύτερο πριν την κανονική αλλαγη να συμπληρώνω με σκετο α/ο και μετα να κάνω την αλλαγή?

Θεωρητικά ΝΑΙ!

Πρακτικά πρέπει να δεις με την εξάτμιση πόσο (και αν) ανεβαίνουν οι σκληρότητες του νερού σου και πόσο (και αν) μεταβάλλονται μετά την αλλαγή νερού.

Προσωπικά ένα ενυδρείο μου απαιτεί συμπλήρωση και μετά αλλαγή νερού, ενώ σε άλλο ενυδρείο δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Δεν ξέρω από τι μπορεί να εξαρτάται....

Δοκίμασε, μέτρα και αποφάσισε!

Link to comment
Share on other sites

Η λογική πάντως είναι αυτη έτσι δεν κάνω κάποιο λάθος. Ξεχωριστες διαδικασιές. Απλά οπως λέει ο stormtrooper να τσεκάρω αν κάτι δεν πάει καλά με τις τιμές? Κατα τα άλλα καταλήξαμε οτι πρόβλημα με τό καπάκι δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...