Jump to content

Νεο μικρό ενυδρείο, Τιμή?


satriani

Recommended Posts

Γειά σας,

θέλοντας να αρχίσω και εγώ ένα μικρο ενυδρειάκι

στο τοπικό μου μαγαζι (Πάτρα) μου ετοιμάζουν χεροποίητο ~50 lt (74x26x26) περίπου (λόγω χώρου)

με φίλτρο, θερμαντ.-θερμόμετρο, αντλια νερου, φως φθορίου , καπάκι...=130 Ευρω.

Επειδή είμαι αρχάριος οσον αφορα στα ενυδρεία και τις τιμές τους, πώς σας φαίνεται?

Θέλει να με γδύσει?

ΤΙΑ

/S

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου, θα πηγαινα στο carrefure στην Πατρα, και θα επαιρνα ενα 120λιτρο , κομπλε, με βαση... στα 119ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου, θα πηγαινα στο carrefure στην Πατρα, και θα επαιρνα ενα 120λιτρο , κομπλε, με βαση... στα 119ευρω!

14405[/snapback]

Στο νέο κατάλογο του Carrefour από 13/3/2006 έχει και 96λτ 80χ30χ67 (εάν σε χωράει καλύτερα) στα 99€. Σαν προσφορά παντως το 120λτ συμφέρει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο κατάλογο του Carrefour από 13/3/2006 έχει και 96λτ 80χ30χ67 (εάν σε χωράει καλύτερα) στα 99€. Σαν προσφορά παντως το 120λτ συμφέρει περισσότερο.

14410[/snapback]

Έχω συγκεκριμένο χώρο σε ένα έπιπλο που το προορίζω να δεχθεί το ενυδρειάκι γιαυτο δεν μπορώ να πάρω έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

θέλοντας να αρχίσω και εγώ ένα μικρο ενυδρειάκι

στο τοπικό μου μαγαζι (Πάτρα) μου ετοιμάζουν χεροποίητο ~50 lt (74x26x26) περίπου (λόγω χώρου)

με φίλτρο, θερμαντ.-θερμόμετρο, αντλια νερου, φως φθορίου , καπάκι...=130 Ευρω.

Επειδή είμαι αρχάριος οσον αφορα στα ενυδρεία και τις τιμές τους, πώς σας φαίνεται?

Θέλει να με γδύσει?

ΤΙΑ

/S

14404[/snapback]

Προσωπικά μου φαίνονται μάλλον πολλά. Εξαρτάται βέβαια και απο τον εξοπλισμό που έχει το ενυδρείο. Τι φίλτρο δηλαδή, τι θερμοστάτη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο κατάλογο του Carrefour από 13/3/2006 έχει και 96λτ 80χ30χ67 (εάν σε χωράει καλύτερα) στα 99€. Σαν προσφορά παντως το 120λτ συμφέρει περισσότερο.

14410[/snapback]

80*30*67 = 160 λίτρα. Nομίζω πως αυτές είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου που έδινε το water inn.

Μήπως εννοείς 80*30*40???

Link to comment
Share on other sites

80*30*67 = 160 λίτρα. Nομίζω πως αυτές είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου που έδινε το water inn.

Μήπως εννοείς 80*30*40???

14434[/snapback]

Έχεις δίκιο. Δεν έκανα τον υπολογισμό, απλά αντέγραψα την διαφήμιση από το φυλλάδιο. Στη φωτογραφία είναι σίγουρα μικρό, αρά μάλλον 80*30*40 θα είναι. Άλλο ένα από τα γνωστά...... τυπογραφικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

:rockon:

Νομίζω ότι είναι λίγο ακριβό. Στην Αθήνα με 60-70 μπορείς να βρεις τα ίδια λίτρα. Προσπάθησε να το παζαρέψεις και με τα υπόλοιπα χρήματα πάρε χαλίκι, φυτά, τεστ νερού και αργότερα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Ok Thnx!

Θα προσπαθήσω να το ψάξω περισσότερο,

ελπίζω να παρουσιάσω και εγω σύντομα εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι από μένα :rockon:

Θα ήθελα να αναφέρω ότι πολλές φορές τα ενυδρεία τα χειροποίητα είναι πολύ καλύτερα κολλημένα και πιο αξιόπιστα από τα έτοιμα και ευρείας κατανάλωσης τύπου carefour ή άλλων αλυσίδων πολυκαταστημάτων. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αυτοί που φτιάχνουν χειροποίητα θα πρέπει να φουσκώνουν τις τιμές. Όμως πολλές φορές αξίζει τον κόπο να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο θα αντέξει το βάρος του νερού και των λοιπών διακοσμητικών, για να μπορείς να κοιμάσαι και πιο άνετα τα βράδυα. Από την άλλη δεν γνωρίζω τι εξοπλισμό περιλαμβάνει η τιμή αυτή οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αν είναι ακριβό ή φτηνό το συγκεκριμένο, ακθώς και δεν γνωρίζω την δουλειά του μάστορα.

Όλα αυτά βέβαια κατά την προσωπική μου πάντα γνώμη και εμπειρία.

Φιλικά,

istellas

Y.Γ. Αν μπορείς φτιάξτο λίγο πιο ψηλό 30-35 εκ. Πιστεύω θα είναι καλύτερο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές ώρες διάβασμα εδώ στο forum, και άλλες τόσες για το στήσιμο, επιτέλους τα κατάφερα και το έβαλα στο σύνθετο το ενυδρειακι.

Ειναι 75χ26χ26= περίπου 50 λίτρα (DIY) και έχω βάλει ενα φίλτρο Fluval 2+ 400 l/h, θερμοστάτη eco-therm 100 watt , λάμπα sera 12000 kelvin 60 cm (λόγω χώρου), αντλιά αέρα, μερικά φυτούλια που ούτε ξέρω τι είναι, ένα ξυλαράκι, υποστρωμα, χαλίκι. Φωτό έχω βγάλει με το κινητό.

Το στρώσιμο λέω να το ξεκινησω αύριο γιατι σήμερα δεν εχω κουράγιο ούτε το μπουκάλι αμμωνιας να ανοίξω.

Ελπίζω στην βοήθεια σας για την επιλογή των ψαριών (αργότερα) .

:rockon::welcome::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

post-860-1142550378_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - satriani
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είσαι σίγουρος ότι είναι στις 12000 Κ? Γιατί στο γλυκό νερό δεν χρησιμοποιούμε τόσο ψηλά Kelvin. Επίσης αν είναι στα 12000Κ θα μπλεδίζει και θα χεις ανάπτυξη άλγης και όχι των φυτών. Τα φυτά χρειάζονται γύρω στα 6000-7500 Κ για να φωτοσυνθέσουν και στο φάσμα του κόκκινου, ενώ η άλγη αναπτύσσεται περισσότερο στο φάσμα του μπλε.

Για κοίτα λίγο την λάμπα (γράψε μας τον τύπο της) μην έχεις κάνα πρόβλημα στη συνέχεια. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτό με τα κέλβιν ισχύει και στα 10.000 ;;;

15007[/snapback]

Δεν έχω δοκιμάσει λάμπες σε τόσο ψηλά Κέλβιν. Μέχρι 7100Κ που δοκίμασα όλα ήταν μια χαρά (για τα απαιτητικά φυτά). Για παραπάνω ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα αν είναι ο βασικός φωτισμός του ενυδρείου (για γλυκό πάντα μιλάω).

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είσαι σίγουρος ότι είναι στις 12000 Κ? Γιατί στο γλυκό νερό δεν χρησιμοποιούμε τόσο ψηλά Kelvin. Επίσης αν είναι στα 12000Κ θα μπλεδίζει και θα χεις ανάπτυξη άλγης και όχι των φυτών. Τα φυτά χρειάζονται γύρω στα 6000-7500 Κ για να φωτοσυνθέσουν και στο φάσμα του κόκκινου, ενώ η άλγη αναπτύσσεται περισσότερο στο φάσμα του μπλε.

Για κοίτα λίγο την λάμπα (γράψε μας τον τύπο της) μην έχεις κάνα πρόβλημα στη συνέχεια. :rockon:

14985[/snapback]

Ωχ! θα εχω πρόβλημα?

Ελπίζω να την αλλάζει στο petshop

(και μου την πρότεινε ο πωλητής)

(και την χρησιμοποιούσε και στα δικά του φυτά!)

ναι τόσα kelvin ειναι 12.000 και 18 watt.

Link to comment
Share on other sites

Ποια λάμπα είναι? Μάρκα μοντέλο? Μην πανικοβάλεσαι και μην βιάζεσαι να την επιστρέψεις για να δούμε αρχικά αν κάνει για φυτά.

Άσε που αν την έχεις ανάψει δεν στην αλλάζει κανείς γιατί φαίνεται η χρησιμοποιημένη λάμπα φθορίου από τις μαυρίλες στα άκρα.

Πες μας τι λάμπα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ποια λάμπα είναι? Μάρκα μοντέλο? Μην πανικοβάλεσαι και μην βιάζεσαι να την επιστρέψεις για να δούμε αρχικά αν κάνει για φυτά.

Άσε που αν την έχεις ανάψει δεν στην αλλάζει κανείς γιατί φαίνεται η χρησιμοποιημένη λάμπα φθορίου από τις μαυρίλες στα άκρα.

Πες μας τι λάμπα είναι...

15025[/snapback]

Δεν πανικοβάλλομαι, απλά κάθε Pet-shop θα σου δώσει και από ένα διαφορετικό τρόπο

για να στήσεις ένα ενυδρείο... τεσπα.

Η λάμπα είναι η Sera Blue Sky Royal 18Watt, 60 cm, 12000 kelvin.

Στο κατάστημα που μου την σύστησε ο έμπορος μου είπε οτι είναι μια χαρά για φυτά και οτι αυτος την χρησιμοποιεί χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το φωτισμό εδώ : http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ing1_greek.html και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το φωτισμό εδώ : http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ing1_greek.html και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

15110[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...